Монтаук, место за одмор на Лонг Ајленд

Монтаук, дестинација за релаксација во северниот дел на ујорк

Многумина го нарекуваат „Крај“ или Крај, затоа што се наоѓа на крајот Е на Лонг Ајленд, но во вистината нема малкумина кои се осмелуваат да ги поминат 100-те километри што го делат Менхетен од Montauk со цел да уживаат во спокојството и природата на овие места.

Областа се карактеризира со обемни плажи со бел песок, што претставува идеален амбиент за некои, сметани од многумина, од најживописните природни пејзажи во регионот; и таков е шармот на Монтаук што се изградени бројни хотели и бањи во областа за релаксирачки одмори или здравствени повлекувања. 

И ако токму пејзажите ве привлекуваат, ништо подобро од Светилник Монтак Поинт да дејствува како идеална гледна точка, бидејќи од овој светилник изграден во 1792 година по налог на Georgeорџ Вашингтон и сè уште активен, има некои од најдобрите погледи на Монтаук.

Друго место за уживање во природата е Точка Монтаук, еден од најдобрите 5 државни паркови и едно од најдобрите места за риболов, иако немојте да бидете изненадени ако стадо морски птици почнат да треперат околу вас веднаш штом ќе го фатите првиот плен.

Но, риболовот не е единствениот спорт што може да се практикува во Монтаук, но исто така и fansубителите на голфот ќе можат да уживаат во својата омилена активност во Монтаук Даунс, и, наместо тоа, ако барате нешто повеќе акција, можете да го искусите животот на американски каубој во Длабока дупка, ранч на добиток стар 350 години.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*