Милански аеродроми

Милански аеродроми

Еден од најважните градови во Италија е Милан, град со најголемо население по Рим и вистинска економска и индустриска престолнина на земјата. Добива многу посетители од целиот свет, иако кога станува збор за туризмот, Рим продолжува да победува.

Сепак, Милано е град кој треба да го вклучите во вашата посета на Италија и ако е така, сигурно ќе пристигнете преку еден од неговите три аеродроми. Така е, има три Милански аеродроми и денес ќе зборуваме за нив.

Аеродромот во Милано Малпенса

Аеродром Малпенса

овој аеродром се наоѓа во предградието Ферно, околу 52 километри северозападно од Милаny е најголемиот од трите аеродроми во Милано. Се проценува дека годишно тие поминуваат од тука помеѓу 20 и 25 милиони патници а зад аеродромот Фиумичино е најфреквентен во земјата.

Историјата на аеродромот датира од почетокот на 1943 век, но нацистите беа тие кои во XNUMX година ја изградија првата бетонска писта. По завршувањето на војната, се инвестираше во нејзиниот развој до почнаа да работат комерцијално во 1948 година. Оттогаш има неколку реновирања и модернизации, па дури и стана центар на Алиталија, кој отсекогаш бил Рим.

Аеродром Малпенса

Каков е аеродромот Малпенса денес? Има два терминали кои се поврзуваат со автобуси и возови. Терминалот 1 е отворен во 1998 година и е најголемиот и најновиот во комплексот. Поделен е на три дела и е најфреквентен. Терминалот 1 се користи за комерцијален сообраќај, а терминалот 2 за чартер летови и нискобуџетните авиокомпании, како што се англиските EasyJet.

Како одите од аеродромот Малпенса до градот Милано правилно? Можете да го користите системот јавен превоз а што значи ќе зависи од количината и тежината на вашите куфери. На пример, ако патувате со тежина, можете да земете било која регионален воз управувана од Trenord, кои имаат услуга на секои половина час помеѓу Малпенса и Милано Централе. Билетите се евтини, околу 13 евра, а можете да ги купите на веб-страницата на Trenitalia.

италијански возови

исто така, има возови кои сообраќаат на секои половина час, но го поврзуваат аеродромот со Милано Кадорна, помала железничка станица кој е во центарот на градот. Од која било од овие две железнички станици можете да земете трамвај или такси или метро или автобус за да одите до вашата крајна дестинација.

Можете ли да возите автобус помеѓу аеродромот и центарот? Да, ако патувате лесно, можете да го користите јавни или приватни автобуси или оние од директна услуга шатл стил. Кодот на ИАТА за аеродромот Малпенса е MXP.

Аеродром Милано-Бергамо

Аеродром Бергамо

Како што покажува неговото име, овој милански аеродром е всушност на периферијата на Бергамо, четири километри југоисточно и околу 50 километри источно од Милано. Возењето со такси може да трае од 45 до 90 минути и не е евтино. Познат е и како Меѓународниот аеродром Ил Караваџо или аеродромот Орио ал Серио.

Аеродромот Свечено е отворено на 20 март 1972 година и е еден од најважните на северот на земјата. Иако работи со летови со ниска цена Обединува многу точки во Европа, но и во Северна Африка и Блискиот Исток.

Овој аеродром превезува околу 5 или 6 милиони луѓе и Тоа е вториот аеродром во Милано. Тоа е дом на нискобуџетната авиокомпанија Ryanair, па многу такви летови пристигнуваат од цела Европа.

Аеродром Бергамо

овој аеродром има единствен терминал и тоа е прилично едноставно, работи 24 часа. Исто така, нема директен и брз пристап до центарот на Милано како оној што би го дал возот. Еве има само автобуси, пет линии кои работат со билети помали од 10 евра. Исто така, ако пристигнете на скијање или со намера да одите на Доломитите, можете да користите автобуска линија што оди до овие дестинации.

Во внатрешноста на аеродромот има ресторани, кафетерии, продавници за брза храна, пекари и кафетерии. Исто така, продавници и складирање на багаж, аптека, туристичка агенција и капела. Вистината е дека тоа е добра порта за Милано ако патувате евтино или одите до езерото Комо, италијанските Алпи или регионот Тичино. Ако сакаш да доаѓаш и да одиш со воз, не е можно.

Аеродромот во Милано Линате

Аеродром Линате

овој аеродром е веднаш надвор од центарот на Милано, во селото Линате, само седум километри, и затоа се нарекува така иако е вистинското име Аеродром Енрико Форланини, во чест на пронаоѓачот и пионер на италијанската аеронаутика.

Изграден е во 30-тите години од минатиот век и целосно обновен двапати: еднаш во 50-тите и еднаш во 80-тите. Бидејќи е навистина многу блиску, Тој е најблиску од трите аеродроми во Милано, најмногу се користи за домашни летови и кратки меѓународни летови. Ова место е всушност првиот аеродром во Европа каде багажот е целосно проверен со технологијата TAC наместо рендген, односно контролата е многу поефикасна.

Линат

Исто така, мора да се каже дека на технологија за биометриско препознавање преку Facial Boarding на пат до и од Рим Fiumicino. Со други зборови, на безбедносните места треба само да ги покажеме нашите лица на машината без да ги отстраниме документите.

Милано е индустриски град, па бизнисмените и жените се негови чести патници. На единечен терминал од овој аеродром Нема пристап со воз до градотг, иако е во изградба. Во меѓувреме патниците го земаат автобус помеѓу Линате и Пјаца Дуомо, патувајќи еден час. постои и шатл-службата Linate што го поврзува Милано Централе со аеродромот за само половина час, во кратко патување од 25 минути.

Аеродром Линате

Конечно, можете да преземете апликација за движење низ аеродромите во Милано Малпенса и Милан Линате: тоа е Апликација Milan Airorts Развиена од управата на аеродромот SEA. Се надеваме дека оваа информација е многу корисна за вас. Имај убаво патување!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*