Таинствениот Бермудски триаголник

Ако постои мистерија дека светот на филмот и телевизијата негувал со лопати и со години, таа мистерија е Бермудски триаголник. Мислам дека не постои човек што не слушнал за ова мистериозно место каде се случуваат чудни работи.

Натприроден феномен или рационално објаснување? Денес прегледуваме што е кажано и што е познато за неславниот Бермудски триаголник.

Бермудскиот триаголник

Тоа е Регион на Атлантски океан, конкретно северозападниот дел на океанот. Еве, приказната оди така авиони и бродови исчезнале со векови. Дали се вонземјани или се сили на природата, дали е тоа портал кон друга димензија? Такви прашања биле поставени многу пати.

Област има форма што малку потсетува на триаголник, обележан со атлантскиот брег на Флорида, во САД, Бермуди и Големите Антили. Овие граници не се универзално договорени, да. Се вели дека мистериозните исчезнувања се случиле уште од XNUMX век, дека некои бродови испариле, други се појавиле привлечни без екипаж, дури и спасувачките патроли заминале без да се вратат ...

Кои се најпопуларните теории? Човек има врска геолошки прашања кои влијаат на навигациските инструменти, на пример, магнетниот компас, предизвикувајќи бродоломи. Друга теорија вели дека изгубените бродови биле жртви на гигантски бранови, огромни бранови кои можат да достигнат височини од ни повеќе ни помалку од 30 и пол метри ...

Се чини дека тие постојат и дека можат да уништат авиони и бродови без да остават трага. Всушност, Бермудскиот триаголник е точно на место во океанот каде што одвреме-навреме може да се спојат бури што доаѓаат од различни насоки, предизвикувајќи овие типови демонски бранови.

Очигледно официјалната идеја е дека во овој дел на Атлантскиот океан нема повеќе авиони или изгубени бродови отколку во другите делови на земјината топка. Всушност, авиони и бродови минуваат тука секој ден без несреќи, па тешко е можно да се зборува за обрасци на исчезнување. Тогаш?

Потоа, светот на кино, телевизија и мистериозни списанија од средината на дваесеттиот век, придонесе многу за изградбата на митот.  Во 1964 година, авторот Винсент Гадис го измисли името Бермудски триаголник во една статија каде раскажува за мистериозни инциденти што се случиле во областа. Подоцна, Чарлс Берлиц (да, онаа за јазични училишта), го оживеа митот во 70-тите години од минатиот век, можеби, од најпопуларните книги на оваа тема: бестселер Бермудски триаголник.

Оттаму и со помош на тема што почнуваше да биде популарна, онаа на вонземјани и нивните посети на нашата планета, имаше многу автори и истражувачи на паранормалното, кои се приклучија на бранот мистерии придонесувајќи со своите: од морски чудовишта до изгубениот град на Атлантида, поминува низ временски петелки, обратна гравитација, магнетни аномалии, супер вода се врти или џиновски ерупции на метан гас што доаѓаат од длабочините на морското дно ...

Вистината е дека по цунамито на производи за масовна култура поврзани со Бермудскиот триаголник официјалниот глас останува ист: нема ништо чудно во исчезнувањата во областа и сè може да се објасни со причини за животната средина. Областа има тропски бури, урагани, Голфскиот тек може да произведе драматични и многу брзи промени во климата, а на тоа се додава и самата географија, полна со острови кои произведуваат ниски делови на морето што можат да бидат многу предавнички за навигација, за пример.

Крајбрежната стража на Соединетите држави се умори од изјавата дека нема натприродни објаснувања за несреќи во областа. Сите обично се објаснуваат со комбинација на природни сили со човечки способности или попречености. Всушност, исто така, не постои вистинска мапа на областа, ниту една официјална институција не ја мапирала и не постои таква област со тоа официјално име.

Во овој момент вистината е дека е подобро да се мисли дека сето тоа е а голем изум на популарна и масовна култура на XNUMX век, секогаш желни да ги искористат мистериите во списанија, телевизиски серии и филмови. Луѓето сакаат мистерии, па само тој вкус нè поттикна. Така, веќе некое време на мејнстрим Уредничката / телевизијата го предложи спротивното ... и со ист успех: да појасни дека Бермудскиот триаголник не постои.

На пример, новинар по име Лари Кушче, сечејќи со доминантната идеологија, предложена е друга линија на истрага, почнувајќи од премисата дека во вистината нема мистерија да се реши. Кушче ги разгледа сите добро продавани „исчезнувања“ кои обично се наведуваат како докази и го откри тоа сите тие приказни се бубачки или измислени обичен.

Твојата книга, «Мистерија на триаголникот Бермуди - решено», се жали дека многу негови колеги на оваа тема се ограничиле само на редење приказни, една над друга, без да истражат ниту една. И тоа најпопуларниот од сите, Берлиц, го направи сè полошо со користење на повеќе забавен и популарен јазик, достигнување на повеќе луѓе. Повторете, повторете, дека нешто ќе остане. Така, Кушче се жали дека овој автор, најпопуларниот од сите, само придонел за талог лага и дека тој не се ни потрудил да испита добро.

Всушност, го обвинува малку лажго и шарлатан, буквално измислиле случаи, дека игнорирале во приказната дека кога исчезнале морето го зафатило жестока бура или рече дека се потонале во Триаголникот, а всушност толку добро се снашле далеку од оваа мистериозна област.

Вистината е дека и денес има автори од обете страни, затоа што сè уште сакаме мистерии и тие продолжуваат да создаваат пари. Потоа, Дали постои Бермудскиот триаголник? Јас не сум фан на Берлиц и сакам мистерии, но мислам дека треба да биде одговорот на ова прашање потврдна. Зошто? Едноставно, дтој Бермудски триаголник постои од таблоидни книги, сака да заработи пари и прави лошо истражување. Што мислиш?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*