Мост во Сан Франциско

Мостот Сан Франциско е разгледницата на градот што секој ја носи дома за време на престојот на Западниот брег бидејќи е туристичка дестинација која ја посетуваат повеќе од 10 милиони луѓе годишно.

Овој инженерски подвиг што ја поврзува округот Мари во Калифорнија со Сан Франциско стана икона поради нејзината стратешка локација и својата чудна боја. Ноќе, преку ден и скоро секогаш во магла, мноштво филмаџии, писатели и композитори фалсификувале легенда околу мостот уште од неговата изградба над заливот Сан Франциско.

Станува збор за висечки мост кој поминува низ теснецот Голден Гејт, канал долг скоро три километри што го поврзува заливот на градот со Тихиот океан. Пред неговата изградба постоеше редовна услуга со траекти, но очигледно потребата од мост беше императив. Кризата од 29 ја одложи изградбата, но конечно започна во 1933 година и заврши во 1937 година.

Денес можете да одите на планинарење или обична прошетка или да возите велосипед или да ја обиколите. Има сопствен Центар за посетители со историски информации и продажба на сувенири. Оваа канцеларија е отворена од 9 до 6 часот и надвор често има интерактивни изложби. Двапати неделно има бесплатни тури, во четврток и недела.

Што е тоа за мостот Голден Гејт што го прави поинаков?

  • Името го добил по теснецот во кој е изграден. Но, зошто Голден Гејт? Тоа е дека тој беше крстен на овој начин од капетанот Johnон Ц. Фремонт околу 1846 година, бидејќи го потсети на пристаништето во Истанбул, наречено Хрисосерас или Златен рог.
  • Неговиот впечатлив дизајн е дело на неколку архитекти, Ирвинг и Гертруда Мороу, кои ги поедноставија оградите за пешаците, одделувајќи ги на начин што не го попречува погледот.
  • Неговата конструкција траеше нешто повеќе од четири години откако започна на 5 јануари 1933 година, а мостот беше отворен за сообраќај на возила на 28 мај 1937 година.
  • Има приближна должина од 1.280 метри во неговиот виси дел од водите, суспендиран е од две кули високи 227 метри, од кои секоја има приближно 600 илјади заковки.
  • Ветровите и плимата и осеката на кои е подложена нејзината локација предизвикаа челичните жици користени за нејзината конструкција да имаат преголема должина, доволна да ја опкружат земјата три пати. Скептицизмот на инженерите и еколозите од тоа време утврди дека овие жици се пет пати посилни отколку што е потребно.
  • При изборот на портокалова, портокаловата е избрана бидејќи добро се комбинира со природната средина, бидејќи е топла боја во согласност со боите на теренот, наспроти студените бои на небото и морето. Исто така, обезбедува подобра видливост за транспортните пловни објекти.
  • Неговиот изглед бара многу напор: вашата слика мора да се ретушира ​​скоро секој ден. Соленоста на воздухот ги кородира челичните компоненти што го сочинуваат.
  • Има шест ленти, по три во секоја насока и други специјални за пешаци и велосипеди. Пешаците и велосипедистите можат да преминуваат по тротоари во текот на денот. Во работните денови, пешаците и велосипедистите го делат источниот тротоар, но за време на викендите, велосипедистите го користат западниот тротоар.
  • Од нејзината изградба, тој издржа на различни земјотреси, како што е добро познатиот земјотрес во Сан Франциско во 1989 година. Покрај тоа, тој затвори само три пати поради силниот ветер.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*