Музејот Ламборџини, во Италија

музеј-ламборџини

Една од најлуксузните брендови на автомобили во светот е Lamborghini. Тоа е италијанска марка за спортски автомобили која денес припаѓа на Германски Фолксваген. Седиштето и главната фабрика се уште се во Италија и можете да ја посетите Музеј Ламборџини.

El Музеј Ламборџини ве поканува прво да дознаете за животот и делото на креаторот на брендот, Феруцио, син на лозар од регионот Емилија-Ромања, кој основаше империја на трактори во средината на XNUMX век и подоцна стана во можност да ја покаже својата страст кон класичните автомобили голема моќ. Постојат различни изложбени сектори и можете дури и да го посетите Фабрика за Ламборџини. 

El Музеј Ламборџини Тоа е во градот Сант Агата Болоњозе, помеѓу Болоња и Модена, т.н. земја на моторот. Отворен е во 2001 година и ги содржи сите автомобили од италијанската марка, вклучувајќи го и чудесното Lamborghini Murcielago. На првиот кат, на влезот, има изложба со првите модели на Lamborghini од 60-тите и тука е првиот автомобил што минуваше над 300 км на час, на пример, Конах.

На првиот кат во Музеј Ламборџини ќе видите сè што има врска со дизајнот и концептните автомобили на марката. Чудни работи, тркачки автомобили, мотори, модели на автомобили и така натаму. На крај, фабричката турнеја во Ламборџини ви овозможува да видите склоп на автомобил, производна линија, дизајн на мотор, разновидност на бои, направени луксузни ентериери и многу повеќе.

Практични информации:

  • Музејот е отворен од понеделник до петок од 10 до 12:30 часот и од 1,30:5 до XNUMX часот.
  • Има цена од 13 евра за возрасен, без водич.
  • Посетата на фабриката има цена од 40 евра по лице и се прави само во групи од осум до десет лица.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*