Музејот Тисен овој октомври ја слави 25-годишнината од постоењето

На Пасео дел Прадо во Мадрид ќе го најдете она што е популарно познато како „уметнички триаголник“ или „уметничка прошетка“, траса од три музеи во кои е концентрирано едно од најважните сликовити наследства во светот: Музејот Прадо, музејот Реина Софија и музејот Тисен-Борнемиза.

Од сите нив, само првите двајца уживаа во името „Национал“ сè додека, по повод 25-годишнината од музејот Тисен, оваа институција беше преименувана во Национален музеј Тисен-Борнемиза. Што значи оваа промена во името на галеријата и кои настани се подготвени за нејзината годишнина?

Името „Национал“ служи за нагласување на јавниот статус на Колекцијата Тисен-Борнемиза, стекната од баронот Тисен-Борнемиса во 1993 година од шпанската држава. На овој начин, овој музеј се поистоветува со другите големи шпански уметнички институции како што се Прадо или Реина Софија, но, навистина, оваа промена на името нема да подразбира никакви варијации во неговото работење или во нејзината правна природа.

Бидејќи пред околу 20 години Шпанската држава ја купи колекцијата Тисен-Борнемиза, музејот ја исполни својата мисија за пренесување на знаење и loveубов кон ликовната уметност на неколку генерации и ја заврши сликата на Мадрид. придонесувајќи уметници, училишта и движења кои не беа застапени во другите уметнички галерии во Мадрид.

Комеморативни настани за 25-годишнината

Овој октомври Музејот Тисен-Борнемиза со стил ќе ја прослави својата 25-годишнина од постоењето. За да го направите ова, тој закажа разни настани и активности за целата публика на 7 и 8 октомври.

Во овој поглед, Тисен ќе понуди бесплатни поминувања до постојаната колекција за време на викендот на прославата. Покрај тоа, ќе има и други активности што ќе ја спојат уметноста со музика, перформанси и нови технологии. Пример е „Пеените слики“ што Хорот на ансамблот Гереро ќе ја изведе со музичка прошетка низ објектите, како и објаснување на делата од волонтери и уметнички интервенции преку системот за јавно обраќање.

Исто така, во главната сала на музејот ќе има музички настапи од Националната компанија Санза и диџеј. Од друга страна, новите технологии ќе ја изведат претставата #laluzdelapintura каде што до 70 иконски дела на музејот ќе бидат проектирани на фасадата на зградата. Некои со 3Д видеа што ви овозможуваат да замислите како би изгледала слика одвнатре.

Како да не беше доволно, Музејот Тисен-Борнемиза исто така, во соработка со Градскиот совет на Мадрид, програмираше настап на irез бендот Спиритс на Пасео дел Прадо, друг на маршот на Тисен 25 во Барио де лас Летрас и се лулаше часови во настанот #Thyssenatodosswing.

Познавање на Музејот Тисен - Борнемиза

Музејот Тисен-Борнемиза се наоѓа во Паласио де Вила Хермоса, неокласична зграда во Мадрид од крајот на XNUMX век. Неговата локација е привилегирана, бидејќи е на „Пасео дел Арте“ покрај другите уметнички галерии, како што се музејот Реина Софија и музејот Прадо.

Колекцијата Музео Тисен-Борнемиза е составена од скоро илјада уметнички дела што шпанската држава ги купи во јули 1993 година од семејството Тисен-Борнемиза. Овие се дистрибуираат по трите ката од кои е составена зградата и за да поминете низ него, препорачливо е да започнете со вториот кат, потоа да се спуштите на првиот и, конечно, на приземјето. На овој начин можеме да ја видиме историската еволуција на сликарството со дела што се протегаат во седумнаесеттиот и дваесеттиот век.

Слика | Гледиштето на Тисен

 

Културна понуда Тисен- Борнемиза

Заедно со постојаната колекција во која наоѓаме дела од мајстори како Дирер, Тицијан, Рубенс, Рафаел, Рембрант, Мане, Караваџо, Реноар, Ван Гог, Пикасо, Сезан, Гоген или Кандински, наоѓаме многу интересни привремени изложби. По повод 25-годишнината, се издвојува оној посветен на двајца генијалци на модерното сликарство како Лотрек и Пикасо, во првото компаративно истражување на двајцата уметници. 

На овој начин, ќе биде можно да се разгледаат сто дела што се занимаваат со теми што ги интересираа обајцата: ноќниот свет на кафулиња, кабари, циркус, бордели, театри, портрети на цртани филмови или маргинализирани.

Покрај тоа, до 15 октомври можеме да присуствуваме на изложбата посветена на мултидисциплинарната руска уметница Соња Делаунеј, која комбинира уметност, мода, дизајн и соработка со поети и сценограф.

Како што можеме да видиме, Националниот музеј Тисен-Борнемиза има многу интересна културна агенда за оваа есен каде, патем, билетите се уште се бесплатни во понеделник од 12 часот. во 16 часот.

Цени и часови на музејот Тисен - Борнемиза

Распоред:

Вторник до недела: од 10:00 до 19:00 часот.
Понеделник: од 12:00 до 16:00 часот.

Цени:

Возрасни: 12 €.
Над 65 години и студенти: 8 €.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*