Енди Ворхол и Луиз Буржоа во музејот Гугенхајм

Cелија II

Слика - Питер Белами

Дали сакате уметнички музеи? И модерна уметност? Ако е така, ве поканувам да го посетите музејот Гугенхајм во Билбао. Зошто токму ова, а не друго? Бидејќи ќе имате цело лето да видите две изложби на двајца одлични уметници: оној на Луиз Буржоа и оној на Енди Ворхол.

Toе ви дозволиме да видите некои од неговите дела, за да добиете идеја за тоа колку ќе биде прекрасно да се оди таму. Ти не ми веруваш? Проверете.

Изложба Луиз Буржоа - Клетките

Опасен премин

Слика - Максимилијан Геутер

Делата на Луиз се неверојатни, неверојатни. Овој уметник, кој почина во 2010 година, беше еден од највлијателните во XNUMX век. Таа беше толку иновативна што секој пат кога ќе видите некое нејзино дело како да гледате отворена книга, некои страници што ви раскажуваат лична приказна, приказна за сопствениот живот на уметникот. Гледајќи малку повеќе можеби најдете се.Изложбата што му ја претставува Музејот Гугенхајм се вика „ellsелиите“, од кои тој направи околу 60 во текот на целата своја кариера, вклучувајќи ги и првите пет дела во серијата, кои започнаа со „Артикулирано дувло“ во 1986 година. Секоја ќелија се однесува на емоции, како што се страв или несигурност. Претставен со комплет мебел, скулптури, облека и предмети, има силно емотивно полнење, до тој степен што може да биде тешко да се тргнат очите од него.

И тоа да не го спомнувам тоа човечкиот ум сигурно веднаш ќе започне да се замислува работи за минатото на Буржоа.

Црвена соба, од Луиз Буржоа

Слика - Максимилијан Геутер

На изложбата ќе го видите следново:

 • Портрет на клетки, каде што е прикажано лице, но не само телото, туку и карактерот што го имал може да биде интуиран.
 • Јас го давам сето тоа, кои се шест гравури што ги направил во 2010 година со соработка на уредникот Бенџамин Шиф.
 • Артикулиран јама, сметана од уметничката како прва од нејзините ќелии. Се карактеризира со тоа што има „дувло“ што се однесува на прибежиштето на животно, скриено и заштитено, а во центарот има црна столица опкружена со црни гумени предмети што висат од таванот. Исто така, има врата преку која можете да избегате.
 • Чудесна комора, кои се различни скулптури, модели и цртежи што тој ги направил помеѓу 1943 и 2010 година. Сите им помогнале да ги обликуваат своите најлоши мисли, нивните кошмари, како да можат да се ослободат од нив.
 • Опасен премин е приказна од неговото детство, каде што предметите како бироа или лулашки се мешаат со животински коски зачувани во пластични сфери кои не потсетуваат на циклусот на живот и смрт и со челичен пајак и огледала.
 • Клетки I-VI, кои се простори во кои е навлезена физичка и емоционална болка.
 • Црвена соба (дете) и црвена соба (родители), двете од 1994 година. Овие две клетки се поврзани едни со други. Во првиот, прикажан е кревет со секојдневни предмети од детството и детството на уметникот, како што се иглите што нејзините родители ги користеле во нивната работилница за текстил. Во втората, прикажана е уредна, поинтимна спална соба.

Уживајте во оваа работа До 2 септември на 2016.

Кој беше Луаза Буржоа?

Луис Буржоас

Слика - Роберт Меплторп

Оваа неверојатна уметница е родена во Париз во 1911 година, а почина во Newујорк во 2010 година. Имаше комплицирано детство и детство, а во уметноста бараше одговори за себе, за своето семејство и за светот во кој живееше. Сепак, имаше одлична смисла за хумор, свртувајќи се кон него да се соочи со предизвиците што му се најдоа на патот.

Тој беше многу активна личност. Доказ за ова е токму оваа изложба. Дали знаевте дека тој започна да работи во ќелиите кон крајот на својот живот, кога имаше повеќе од 70 години? Во минатото, како и денес, тој е личност која инспирира нови таленти.

Изложба на Енди Ворхол - Сенки

Уметност на Енди Ворхол

Слика - Бил obејкобсон

Енди Ворхол (1928-1987) беше човек роден во Питсбург и почина во Newујорк донекаде чуден. За него беше речено дека го привлекува досадната и дека исто така смета дека неговата уметност не е таква, туку „диско декорација“. Изложбата презентирана од музејот Гугенхајм во Билбао, Таа се заснова на фотографија од сенка во вашата канцеларија. Никој не би рекол дека можеш да направиш уметност со сенка, но овој човек направи. Момче што направи.

Прикажаните 102 дела се слики на платно, направени помеѓу 1978 и 1980 година. Постојат 102, но тоа е всушност само едно, поделен на неколку делови. Секој од нив има свој спектар на бои, но со иста нијанса. Од оваа причина, би можеле да помислиме дека се исти, но би згрешиле: на секоја слика се открива простор, кој го насочува погледот кон светлината.

Нијанси на Енди Ворхол

Слика - Бил obејкобсон

Можете да уживате во оваа работа до 2 октомври на 2016.

Кој беше Енди Ворхол?

Енди Ворхол

Овој човек бил американски уметник и режисер кој одигра клучна улога во раѓањето и развојот на поп-арт. За делата што ги презентираше во животот честопати се сметаше дека се практични шеги, па дури и денес луѓето продолжуваат да се обидуваат да го разберат неговиот ум, кој во тоа време беше далеку пред своето време, толку многу што делуваше како врска помеѓу хомосексуалците, дрогата зависници, како и од уметници и интелектуалци.

Часови и стапки на музејот Гугенхајм

(Видео)

Бидејќи има работи што се случуваат само еднаш во животот, можете да ја видите и уживате во изложбата Клетките, од уметникот Луис Буржоа, и Сенките од Енди Ворхол, Вторник до недела од 10 до 20 часот.. Стапките се како што следува:

 • Возрасни: 16 евра
 • Пензионери: 9 евра
 • Групи со повеќе од 20 лица: 14 € / лице
 • Студенти под 26 години: 9 евра
 • Деца и пријатели на музејот: бесплатно

Важно е да го знаете тоа билетарницата се затвора половина час пред да се затвори Музејот, а иселувањето на собите започнува 15 минути пред тоа на затворањето на истите.

Уживајте во нив.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*