Музеј на чоколадо, класика во неколку земји

Музеј на чоколадо

Кој не е привлечен од идејата да се приближи до Музеј на чоколадо? Иако не нè интересира историјата на оваа храна, можеби закуската е привлечна за нас. Затоа можеме да најдеме низ целиот свет неколку места кои се познати како Музеј на чоколадо, бидејќи не постои само едно, туку и неколку кои се многу познати и интересни.

Во Шпанија имаме неколку музеи посветени на вкусно чоколадоНо, вистината е дека има и во други земји кои станаа добро познати места, како што е Келн. Значи, ќе разгледаме некои од овие музеи, само во случај да патувате на некои од овие места и да сакате да ги посетите.

Музеј на чоколадо во Келн

Музеј на чоколадо во Келн

Исто така познат како Музеј Имхоф-Столверверк, овој простор се наоѓа во близина на прекрасната катедрала во градот, што мора да се види, па затоа е скоро невозможно да не се посети музејот. Овој музеј беше инаугуриран во 93 година и се наоѓа во модерна зграда покрај Рајна.Музејот е целосно посветен на светот на чоколадото и внатре можете длабоко да го запознаете овој производ. Од одгледување зрна какао до елаборати или нејзината историја со текот на времето. На двата ката можете да видите како се прават од чоколади до чоколадни фигури или вкусни шипки полни со вкус.

Музеј Xocolata од Барселона

Музеј на чоколадо во Барселона

Овој музеј се наоѓа во градот Барселона, и е еден од ретките во нашата земја посветен на чоколадото. Тоа е приватен музеј и се наоѓа во А. Историска зграда на стариот манастир Сант Агусти. Внатре можете да видите автентични уметнички дела и фигури направени од чоколадо, а исто така и патување низ историјата на чоколадото. Една од забавните точки на овој музеј е тоа што билетите што ќе ги купите за да влезете се јадат и се направени, се разбира, во чоколадо. Во овој музеј е исто така можно да се пријавите за забавни часови за готвење и други активности.

Музеј на чоколадо Асторга

Музеј на чоколадо во Асторга

Во Шпанија имаме уште еден музеј посветен на богато чоколадо во Асторга, со малку историски стил. Овој град има прекрасна традиција во чоколадо и затоа тие одлучија да го создадат овој музеј во 94 година. Внатре во музејот има четири простории и во нив може да се видат процесите и алатките или машините што се користат за создавање на скапоценото чоколадо. Постои збир на списи што се собрани во кои главниот јунак е чоколадото. Покрај тоа, ако толку многу зборуваме за овој производ ни го отвори апетитот, имаме продавница каде што е можно да се купат сите видови чоколади.

Музеј на гурманските чоколади во Париз

Музеј на чоколадо во Париз

Чоколадниот музеј Чоко-Стори се наоѓа во Париз, на булеварот Бон Нувел. Уште еден одличен музеј што може да стане А. забавна станица при секоја посета на градот. Во музејот можете длабоко да ја научите историјата на какаото, различните начини на правење и дегустација на чоколадо. Покрај тоа, ова е музеј ориентиран кон целото семејство, за кој се инсталирани специфични анимации за забава на децата. Можно е да учествуваме во работилница за производство на чоколадо за да направиме свои сопствени производи како семејство.

Чоко-приказна во Бриж

Чоко приказна во Бриж

Во белгискиот град Бриж наоѓаме уште еден интересен музеј на чоколадо каде ни кажуваат сè од самиот почеток, почнувајќи со производство на чоколадо од страна на Маите до денес. Ова е уште еден семеен-ориентиран музеј, бидејќи децата можат да уживаат во учењето со патека за пребарување дизајнирана за нив во рамките на музејот. Бидејќи не може да биде поинаку, музејот произведува чоколади што посетителите можат да ги вкусат. Музејот се наоѓа на Вијнзакстраат и е отворен секој ден од 10 до 17 часот.

Фабрика за чоколади од островот Филип во Австралија

Музеј на чоколадо во Австралија

Ако ја побарате веб-страницата на оваа фабрика за чоколади, книгата на Чарли и фабриката за чоколадо сигурно ќе ви дојдат на ум. Во внатрешноста на фабриката е можно да се најдат многу изненадувачки простори и активности. Мора да застанете за да го видите најголемиот чоколаден водопад во светот, да уживате во возењето мал играчки за воз низ град со чоколада или да се искачите на големата тежина за да го поместите тонот чоколадо што е на другата страна. Ова место е забавно за деца и возрасни, со многу боја и многу забавни работи. Тука е и кафетеријата за вкус на starвездениот производ, чоколадо. Други работи што можат да се направат е да се види статуата на Давид од Микеланџело во чоколадо, да се игра со одличната машина за правење чоколади, да се присуствуваат на работилниците за чоколади за да се види како се прават деликатесите со овој производ, да се игра во машините, да се види аниматрониката или купувајте во продавници. Цела голема фабрика лоцирана во haухавен, Австралија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*