Најамблематичните споменици на Брисел

Брисел

Брисел Тоа е главен град на Белгија, носталгичен град кој хармонично го меша својот величествен историско наследство со споменици поиновативни. На туристичка агенција најважните понуди понуди на хотели во Брисел, како и промоции на летови со ниска цена.

Помеѓу некои од најважните атракции на овој град заслужуваат посебно внимание: познатото Гранд Место (Светско наследство од 1988 година), Катедрала Сан Мигел и Санта Гадула, На Кралски замок во Лаекен, На Кралската палата и Градска сала.

Познатиот Атомиум Тој е еден од најрепрезентативните симболи на современиот град. Составен е од девет челични глобуси поврзани преку цевки. Во близина е Парк мини-Европа, во кој се сместени неверојатни модели на најважните згради на континентот.

атомиум

El Манекен пис, е позната бронзена фонтана каде што впечатливиот «момче моча« Секој турист што го посетува Брисел сметајте како вистински ритуал за да се сликате на ова место.

El Парк ду Синквантенер Тоа е уште едно од најфреквентните места, тука е и неговото лакови на триумфот и нуди идеална почетна точка за познавање на музеи лоциран во близина, меѓу другите интересни места како што е судска зграда, на Базиликата на Светото срце и многу повеќе.

Фотографија 1 преку:Flickr
Фотографија 2 преку:амандин29

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*