Најважните споменици на светот

Вестминстер во Лондон

Ако треба да направиме список на места за гледање, дефинитивно треба да го запишеме најважните и најзначајните светски споменици. Оние места што треба да ги видите барем еднаш во животот и кои се расфрлани низ целиот свет. Несомнено многу од најважните споменици се наоѓаат во Европа, поради антиката на нејзините цивилизации, но има и многу други места за откривање.

Seeе видиме мал список на оние споменици на светот што секој треба да го види. Сигурно дека ќе оставиме многу од нив, но од суштинско значење е да се биде многу јасно дека сите оние што се навистина важни и интересни и дека се наоѓаат на многу туристички дестинации до кои мора да патувате.

Статуа на слободата

Статуа на слободата

Ова е една од најпознатите обележја на Newујорк, „Слобода за просветлување на светот“. Оваа статуа беше подарок од Французите на американскиот народ и се наоѓа на островот Либерти во близина на Менхетен и островот Елис. Тоа е комеморација за сто години од Декларацијата за независност на Соединетите држави и беше инаугурирана во 1886 година. Оваа статуа претставува слобода и независност, претставувајќи ја првата слика на Соединетите Држави што ја имале имигрантите кога пристигнале по море.

Таџ Махал

Таџ Махал

Таџ Махал е а погребен споменик од голема убавина изграден од loveубов. Сместено е во индискиот град Агра и е изградено во XNUMX век. Оној кој го смислил овој мавзолеј за неговата сопруга бил муслиманскиот император Шах Јахан. Неговата сопруга почина при раѓањето на нивното четиринаесетто дете, по што императорот одлучи да создаде Таџ Махал во нејзина чест. Во нејзината архитектура можете да видите елементи на персиската, индиската или муслиманската уметност. Несомнено е еден од најубавите споменици во светот.

Пирамиди и Сфингата од Гиза

Пирамиди во Гиза

Неколку километри од Каиро, на платото Гиза, се наоѓаат најневеројатните погребни споменици на човештвото. Ние се однесуваме на Некропола Гиза, формирани од пирамидите, други мали погребни храмови наречени мастаба и добро познатата Сфинга. Пирамидите на Кеопс, Хафре и Менкауре се споменици што мора да се видат барем еднаш во животот. Можно е дури и да влезете во нив и да видите што кријат.

Ајфеловата кула

Ајфеловата кула

Во срцето на Париз се издига Ајфеловата кула, споменик кој имаше своја полемика. Изграден е од Александар Густав Ајфел за Универзална изложба од 1889 година. Требаше да се демонтира по изложбата, но подоцна беше користена од армијата како радио антена. Денес е најпознат споменик во Париз и симбол. И покрај фактот дека уметниците од тоа време гледале на тоа како вистинско железно чудовиште.

Мачу Пикчу

Мачу Пикчу

Во источна кордиера во Перу е ова гратче што потекнува од пред XV век. Во моментов сè уште има контроверзии за вистинската цел на оваа конструкција. Очигледно, тоа би можело да биде палатално место за одмор, но исто така и област за обожување и има такви кои утврдуваат дека тоа може да има воени цели. Како и да е, овој град е уметничко дело на инженерството и архитектурата.

Биг Бен

Лондон

Во срцето на Лондон, близу Лондонското око и веднаш до Темза, кој претставува дел од палатата на Вестминстер, се наоѓа Биг Бен. Симболот на Лондон и на најголемиот светски четиристран часовник. Почна да работи во 1859 година. Сепак, жителите на Велика Британија кулата можат да ја посетуваат само на барање. Ве советуваме да го видите во самрак, кога ќе се осветлат бировите, часовникот и Вестминстер.

Колосеумот

Колосеум во Рим

Колисеум, познат и како Флавијан Амфитеатар Датира од времето на Римската империја и се наоѓа во центарот на Рим. Целото архитектонско дело кое е светско наследство. Место кое имало капацитет од 65.000 XNUMX луѓе. Гледачи кои дојдоа во амфитеатарот за да уживаат во гладијаторски борби и друга забава од тоа време. Можете да ја посетите внатрешноста и да го видите делот што беше под песок. Тој е во прилично добра состојба, иако неговата структура е оштетена од земјотреси.

Акропол

Акропол Атина

La Акропол бил горниот град. Антички грчки град сместен во градот Атина. Може да се посети и има многу интересни згради. До него се пристапува преку вратата наречена Пропилеја. Партенон е најважниот споменик, со своите дорски колони. Во античко време имало насликани фигури на фриз, кој сега се наоѓа во Британскиот музеј. На Акропол можете да ги посетите и Храмот на Атина Најк и Ерехтеј.

Кинески wallид

Кинески wallид

Кинескиот Wallид е дело што е изграден и обновен за одбранбени цели од XNUMX век п.н.е. Ц. до XNUMX век. Долг е повеќе од 20.000 XNUMX километри и некои од неговите точки во моментов се обновуваат. Иако постоеше урбана легенда дека тоа е видливо од вселената, НАСА веќе потврди дека тоа не е точно.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*