Највисоката планина во Шпанија

Поглед на Теиде

La највисоката планина во ШпанијаИнтересно е што се наоѓа надвор од Пиринејскиот Полуостров. Тоа е за Теиде, кој се наоѓа на Канарскиот остров на Тенерифе, колос на 3718 метри висина над морското ниво. Формира природен парк кој е прогласен за светско наследство.

Вистина е дека островскиот врв на кратко растојание го следи Мулхацен, со своите 3478 метри надморска височина. Сместена во Сиера Невада, според тоа, таа е највисоката планина на територијата на хиспанското полуостров. И тогаш го имаме Aneto, во Арагонските Пиринеи и со 3408. За да го најдете четвртиот највисок планински поттик, треба да се вратите во Сиера Невада, бидејќи тоа е Врв Велета, чија висина веќе се спушта на 3398 метри надморска височина. Но, во оваа статија ќе разговараме со вас за највисоката планина во Шпанија.

Малку историја на Теиде

Теиде Геологија

Рекреација на една од формативните фази на Теиде

Првото нешто што мораме да ви кажеме е дека Теиде не е планина во строга смисла, туку а вулкан. Пред околу петнаесет милиони години, на островот Тенерифе постоеше уште еден уште поголем од сегашниот, но исчезна. Оваа околност би била предизвикана од нејзината поделба и последователно паѓање во морето или со колапс на целата територија што го предизвикало нејзиното потонување.

Тие се двете хипотези со кои се постапува, но, преку која било од нив, на Кањони на Теиде. Последователно, новите ерупции ја доведоа актуелната планина. Резултирачката територија е составена од материјали од базалтичен тип, иако во нејзините горни слоеви доминираат солени материјали. Има и пирокластични наслаги на пемза.

Овој геолошки состав, во голема мера, е одговорен за тоа што Теиде, кога нема снег, ја менува својата боја кога се гледа од далеку. На зајдисонце е црвеникаво, додека остатокот од денот е беж, сив, па дури и синкав.

Митологија околу Теиде

Сенката на Теиде

Феноменот на сенката на Теиде

Како и со другите големи планини во светот, врвот Канарски е извор на митолошки верувања уште од античко време. За Guanches тоа беше a света гора од кој, инаку, набавиле обсидијан. Според нивните верувања, внатре во вулканот живеел Гвајота, духот на Злото.

Поради оваа причина, во нејзините пештери се пронајдени многу остатоци од автохтони предмети. Guanches ги оставија како понуди за да се спротивстават на моќта на гореспоменатиот дух. Меѓутоа, други теории сугерираат дека планината била сметана од нив, а акус може. Ова име во митологијата е дадено на местата што се сметаат за оска на светот или точки на слив на различни нивоа на универзумот.

Канарскиот колос ги фасцинирал и авторите на класичната антика. грчкиот Херодот Му се јавив Атланта и римскиот Плиниј Постариот Зборував за снеговите на Нингварија, име дадено на островот Тенерифе. Веќе во ренесансата, многумина сакаа да видат на Канарските Острови остатоците од легендарната Атлантида а Теиде како планина што Посејдон му ја дал на Атлас.

Веќе беше во XNUMX век кога највисоката планина во Шпанија почна да се гледа со помош на научни критериуми. Сепак, авторите како Ulesулс Верн продолжија да си замислуваат приказни за него. Во секој случај, првото документирано искачување на врвот беше она на Италијанците Проспер Касола y Леонардо Торени во 1588.

Од друга страна, ако зборуваме за куриозитети, мора да се повикаме на феномен во сенка. Први го опишале други планинари кои се искачиле на врвот - Англичаните Филипс Вард y Џон Вебер, што го направиле околу 1650 година. Се состои од тоа што Теиде ја фрла најголемата сенка во светот проектирана на морето. Тој е толку голем што делумно го покрива островот на Gran Canaria бран на Ла Гомера, во зависност од времето од денот. Како тоа да не е доволно, иако планината нема баш триаголна форма, нејзината сенка е. Во секој случај, вистината е дека овој феномен е единствен во светот.

Флората и фауната на највисоката планина во Шпанија

Црвена таџинаста

Црвениот Тајинасте во највисоката планина во Шпанија

Целиот национален парк Теиде е еден од најистакнатите природни простори во светот поради огромната количина на ендемични видови на фауна и флора тоа има. Како што знаете, ендемизмот е подвид кој постои само во еден регион на планетата.

Што се однесува до нив, во флората има околу педесет и осум. Тие ги истакнуваат Теиде виолетова, На сребрен трн, На црвено тагине, На гуанче роза О зајачка трева, како и неколку видови мов и бориза. Некои од нив се во опасност од исчезнување. Поради оваа причина, канарските власти спроведуваат различни активности за нивно зачувување.

Што се однесува до фауната, седумдесет видови се исто така ендемични на областа. Претставници од нив се лилјак со долги уши и гуштер Тизон. Но, други воведени подоцна се исто така многу изобилни, како што се мавританскиот еж, зајакот и муфлонот. Токму, второто претставува закана за гореспоменатата зајачка трева, бидејќи е дел од нејзината исхрана. Заедно со нив, во паркот живеат и многу други видови, како што се обрачот или долгоушениот був меѓу птиците, обичниот перенкен меѓу гуштерите или дивата мачка од рог меѓу цицачите.

Искачувањето до Теиде

Теиде жичарница

Теиде жичарница

Интересно, и покрај неговата висина, не е тешко да се искачите на највисоката планина во Шпанија. Всушност, постои жичарница која достигнува надморска височина од 3555 метри. Следно, мора да одите на планинарската патека број десет, позната и како Патека Телесфоро Браво, кој ќе ве однесе директно до кратерот на вулканот.

Оваа рута изгледа едноставна, бидејќи се состои само од околу шестотини и педесет метри во должина, точно е дека се искачува. Падот е 163 метри и трае околу четириесет минути. Сепак, токму таа разлика во висината и недостатокот на кислород го прават искачувањето да не е лесно. Меѓутоа, доколку се сметате за искусен планинар, можете да ја одработите патеката и пеш од базата. Во овој случај, трасата ја следи бела планинска патека.

Секоја опција е добра. Изборот на едното или другото зависи од вашите факултети. Друга работа е прашањето за дозволи. За да стигнете до врвот ќе ви треба еден, бидејќи пристапот е ограничен на двесте луѓе дневно. Исто така, има и двомесечна листа на чекање. Со други зборови, ако планирате искачувањето да го направите, на пример, во септември, ќе треба да аплицирате за дозволата во јули.

За да го побарате, имате два начина. Првиот е преку веб-страницата на националните паркови. Наместо тоа, втората е преку тура со водич. За второто, ќе треба само да ангажирате акредитирана компанија. Таа ќе се грижи за дозволите.

Меѓутоа, во случај да ја поминете ноќта во Засолниште Алтависта, за што ќе зборуваме подоцна, а ќе се качите пред девет часот наутро, нема да ви треба дозвола за да се искачите на врвот Теиде.

Други правци на Теиде

Засолниште Алтависта

Алтависта прибежиште на Теиде

Од друга страна, од жичарницата можете да правите други правци. Како примерок од нив, ќе зборуваме за две. Првиот е број единаесет или од гледна точка на Тврдината. Се упатува кон северозапад и ви ја покажува најсовршената падина на вулканскиот конус. Овој е лево, а од другата страна можете да го видите бела планина и остатоци од стари одлеаноци. Но, пред сè, кога ќе стигнете до гледиштето што му го дава името, ќе имате спектакуларни погледи на целиот северен дел на островот Тенерифе. Ќе го видите и Долината Оротава и акорд на Масив Анага.

Вториот пат е број дванаесет или од гледна точка на Пико Виехо. Ве води до западната падина на Пилон и ви нуди импресивен поглед на кратерот на Планината Чахора (или Пико Виехо), со пречник од осумстотини метри. Исто така, во овој случај, ќе ја цените јужната падина на островот, со Планина Гуахара, На Карпите на Гарсија па дури и, на рамнината, спектакуларното Цветна борова шума y Ла Гомера.

Конечно, во рутата број седум го имате Засолниште Алтависта, што веќе ве цитиравме. Таа е единствена на Теиде и се состои од две згради. Има три заеднички спални соби кои имаат вкупен капацитет од педесет и четири лица. Креветите се опремени со нивната соодветна облека, така што нема да ви треба вреќа за спиење.

Ви нуди и други содржини како салон, трпезарија, кујна, па дури и амбуланта. Целиот комплекс е опремен со парно и тоалети, иако нема тушеви.

Прибежиштето е изградено во 1892 година, иако е целосно реновирано во 2007 година. Има и топли пијалоци, вода и безалкохолни пијалоци, но храната ќе треба сами да ја донесете. Сепак, како што ви кажавме, има кујна за загревање. Престојот е ограничен на една ноќ. Но, ќе уживате во прекрасните погледи на канарското небо.

Како заклучок, ви кажавме за највисоката планина во Шпанија. Исто така, објаснивме се што треба да знаете за да се искачите на неговиот врв. Меѓутоа, бидејќи сте на островот Тенерифе, би сакале да ве советуваме да посетите и други места на интерес што ви ги нуди. Меѓу нив, главниот град, Санта Круз, но и туристот Порто де ла Круз, руралниот Маска, во Parque del Teno и историското Сан Кристобал де ла Лагуна y Ла Оротава. Зарем не сакате да го запознаете овој колос од карпи и градовите што го опкружуваат?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*