Најголемите градови во Канада

Канада е составена од десет провинции и три територии, главен град е градот Отава и неговото население, во некои делови од нејзината територија, зборува француски, како и англиски.

Но што се Најголемите градови во Канада?

Торонто

Тоа е најголемиот и најнаселен град во државата, дури и без да биде главен град. Во последната деценија порасна толку многу што стана четврти по големина град, не во земјата туку во цела Северна Америка.

Тоа е главен град на провинцијата Онтарио и националниот финансиски центар. Тоа е на северозападниот брег на езерото Онтарио и е супер космополитски, населена со имигранти од целиот свет. Всушност, речиси половина од нејзиното население не е родено во земјата.

На францускиот беше прв, но токму Англичаните изградиле тврдина и ја создале првата населба, а подоцна, во средината на американската војна за независност, тука се населиле империјалните трупи.

Кога одите во посета, не заборавајте да го знаете CN кула, четвртата највисока градба во светот, Чајнаун, Португалија Вила, Мала Италија и слични населби поврзани со индиската, грчката и корејската заедница исто така. На кејот на кралиците, пристаниште на езерото, исто така е прекрасно шеталиште обложено со продавници.

Монтреал

Монтреал е во провинцијата Квебек и ако Торонто во просек има 6 милиони жители, овој град има нешто повеќе од два милиони. Во одреден момент тоа беше град во кој неговото население не престана да расте, но поради преселувањето на некои компании од 70-тите (почеток на глобализацијата), трендот почна да оди во обратна насока.

Градот се наоѓа на истоимениот остров помеѓу Ривиер де Праир и реката Свети Лоренс и, како што можеби знаете, овде Се зборува француски. Рака под рака со нејзиното наследство, културата е од голема вредност и таму се слават многу значајни национални настани. Културното ниво на нејзиното население е неверојатно, со своите четири универзитети.

Монтреал е основана во 1642 година така што е еден од најстарите градови во нацијата, а до 60-тите блескаше како финансиски центар, место што му беше одземено од Торонто. Три племиња ги населувале овие земји пред доаѓањето на Французите, кои барале злато, а најважната домородна населба била илјада луѓе. Но, златото не беше злато, туку само пирит или кварц, па не беше постигнат голем напредок. Години подоцна, мисионерите ќе пристигнат да изградат тврдина што Индијанците не престанаа да ја напаѓаат.

Иако Англичаните беа присутни и во одреден момент од нејзината историја тие беа мнозинство, доаѓањето на француските имигранти во XNUMX век заврши засекогаш да го дефинира францускиот отпечаток. Можете да го видите во неговите споменици и згради, но покрај француското наследство, градот го има прекрасни паркови, Еден булевар да се изгубиш шетајќи некое време, претставник на богатата културна разновидност на градот, музеи и театри.

Калгари

Тоа е трет по големина град во Канада, тоа е во провинцијата Алберта, на западот на земјата, меѓу ридови и рамнини, на околу 80 километри од познатите Карпести Планини. Различни домородни народи ја населувале областа, сè додека Европејците не пристигнале во осумнаесеттиот век. Прво беше наречена Форт Брисебоис, а подоцна и Форт Калгари.

На крајот на XNUMX век пристигна возот и со него имиграцијата бидејќи владата им подари земја на луѓе кои сакаа да се населат во централната зона на земјата, како мерка за нејзино населување. Така, многумина преминаа од САД, но и од Шкотска и Ирска. Многу Кинези потоа работат на железницата, а некои од нив исто така остануваат.

Нафтата е откриена на почетокот на XNUMX век, иако повеќе од четири децении подоцна депозитите почнаа да се сфаќаат посериозно и потоа дојде бумот во Калгари. И тогаш повторно, со нафтената криза од 1973 година.

Центарот на Калгари има пет населби, а потоа има многу голема приградска област. Неговите зими се долги и суви, а летата топли и кратки.. Не одете во зима ако не сакате екстремен студ, но сепак Тој е еден од најсончевите градови во земјата.

Отава

Тоа е главниот град на Канада но како што можеме да видиме, не е најнаселена, со нешто повеќе од милион жители. Тоа е 400 километри од Торонто и само 200 од Монтреал. Тој е главен град откако кралицата Викторија одлучила во 1857 година, бидејќи е неутрална територија за двете најважни заедници, Британците и Французите.

Зборот потекнува од мајчин одава што значи „да тргува“. Има многу урбани средини, го минува истоимената река, ужива умерена клима, со топли лета и прилично студени и снежни зими.

Можете да ја посетите неколку музеи, историја, природно, фотографија, има дури и една посветена на војната, нејзините паркови и места за рекреација кои се многубројни, а ако одите на пролет ќе можете да ги видите фестивал на лалиња, цвеќиња кои пристигнуваат како подарок од холандското кралско семејство.

Едмонтон

Тоа е главен град на провинцијата Алберта, во супер плодна област, а зад Калгари се наоѓа најнаселениот град во Алберта. Помеѓу нив има 300 километри. Вистината е дека тоа не е многу населен град, не достигнува милион жители, а густината на населеност е навистина мала, но сепак Тоа е културен и владин центар на покраината.

Не знам дали сакате трговски центри, но како датум вреди да се каже дека еве го оној што некогаш бил, од 1981 до 2004 година. најголемиот трговски центар во светот, Вест Едмонтон Мол. Како Калгари, искуси а нафтениот бум тоа имаше свој ефект и неговиот урбан хоризонт е многу модерен.

Во исто време тоа е многу зелен градВсушност, долината каде што се наоѓа е дваесет и два пати поголема од Централниот парк во Њујорк. Има брестови, борови, елки, брези, јасен, јавор, ореви…

како што можете да претпоставите, зимите се многу студени, секогаш минус 0 степени. Значи, ако случајно одите во зима, треба да ги посетите музеите: Авијацискиот музеј Алберта, Кралскиот музеј, ТЕЛУС, науката, уметничката галерија и паркот Форт Едмонт, најголемиот жив историски музеј во светот.

Ванкувер

И конечно, Ванкувер, на брегот на Пацификот, во провинцијата Британска Колумбија. Тој е веднаш до теснецот Грузија и е дел од полуостровот Бурард. Иако островот Ванкувер постои, градот не е на него.

Тој е еден од градовите со потопло време на Канада, поради нејзиниот пацифички брег, но и еден од највлажните. Нејзиното население не надминува 600 илјади жители и навистина е многу разновидно. Во него се населиле многу заедници, од целиот свет.

Градот првично датира од средината на деветнаесеттиот век, кога беше Златната треска, но неговото вредно пристаниште исто така даде доселеници. Тоа е најважното пристаниште во земјата. И покрај тоа, надвор од индустриите што го карактеризираат туризмот порасна многу време во овој дел и истото може да се каже и за филмска индустрија, окупирајќи го трето место зад Лос Анџелес и Њујорк. Не е лошо за Ванкувер.

Кога одите, не заборавајте да пешачите, посетете го паркови, плажи и музеи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*