Најдобрите заливи во Јавеа

Северно од Аликанте е градот Јавеа, крајбрежна локација прекрасно уживање добро време цела година, супер зелена и многу избрана од оние кои сакаат да уживаат во добар одмор. Брегот на Јавеа трае 20 километри и е начичкана со плажи.

Денес најдобрите заливи на Јавеа.

Јавеа

Како што рековме, тоа е а крајбрежен град кој се наоѓа на Коста Бланка, во Аликанте и на околу 90 километри од Ибица. Приближно половина од нејзиното население е странец, се чини дека на англиските и германските пензионери им здосади студот и често доаѓаат овде.

Како и многу крајбрежни градови во Шпанија, како и во други европски земји, земјоделството и риболовот му отстапија место на туризмот како мотор на регионалната економија. И повторно, овој тренд потекнува од 60-тите години кога патниците почнуваат да ја откриваат разновидноста и убавината на неговите плажи.

Потоа, Кои се најдобрите заливи во Јавеа?

Кала Бланка

За многумина тоа е една од најдобрите плажи во градот и една од најпопуларните. Неговите погледи се нешто спектакуларно. Навистина зборуваме за три мали заливи, лоцирани еден до друг. Главниот залив се вика Бланка и е долг околу 300 метри. Очигледно така се нарекува затоа што карпите и камчињата што го сочинуваат се со таа боја.

Заливот е популарен и познат затоа што лесно е да се пристапи. Сега, за да ги запознаете другите заливи што го формираат, треба да направите неколку кривини. На Заливот I Оддалечен е околу 80 метри, на крајот од Авенида Ултрамар, патот што оди до Кала Бланка. Исто така, има лесен пристап и може да се оди до Mirador de Cala Blanca без никаков проблем. Вреди? Очигледно.

Следниот залив е Калета II, со прекрасни и кристално чисти води и девствен пејсаж. Мала е, помала од другите две и може да стигнете пеш од Калета I. Ако ви се допаѓа погледот одозгора, мора да се искачите на карпите и да уживате во нив.

La Французинот залив Тоа е најдивото од групата и да се стигне до таму не е така лесно, иако во никој случај не е невозможно. Тоа е мал и скриен рај до кој стигнувате од Калета II шетајќи низ карпите прикачени на морето. Добро патување!

Кала Портитксол

Познато е и по името на Заливот Барака, за традиционалните рибарски куќи кои се во околината, бараките, покрај брегот. До него се стигнува и со автомобил и пеш. Пеш, од Mirador de la Cruz del Portitxol и со автомобил, од патот што оди до Кабо де ла Нао.

Бидејќи овој залив е многу убав, препорачливо е да се оди рано. Еве можете да нуркате, да нуркате и да пливате бидејќи водите се проѕирни и со добра боја.

Кала Гранадела

Сите се согласуваат дека тоа е еден од најдобрите заливи од сите и исто така, Тоа е едно од најдобрите места во Шпанија за нуркање. Како стигнуваш до таму? Со кола, пешки и со автобус, комбинирајќи се. Го паркирате автомобилот, а потоа или пешачете или се возите со автобусот обезбеден од градот Јавеа.

Во секој случај, ќе имате прекрасни погледи на пејзажот, по пат и еднаш во самиот залив. Водата е прекрасна, десет поени, проѕирнавие и ајде да видиме десетици минувачи како пливаат близу до дното. Убаво е. Амин на карпи импресивни што го опкружуваат.

Тоа е активен залив, кој нуди спортови на вода, па има луѓе кои се движат и звуци. Можете ли да направите нуркање, нуркање, сурфање со весла, кајак…

Аренал

Во Јавеа има секакви плажи, песок и камчиња, на пример, но Аренал е една од ретките плажи со бел песок што ќе видите овде Таа е единствена, најголема, згора на тоа, и за момент, поради таа боја, мислите дека сте на Карибите или Полинезија.

Е тивка и опуштена плажа, да разговарате, да се сончате, да прочитате нешто или да шетате малку. Имај шеталиште, со кафулиња, барови и ресторани и некои продавници кои изнајмуваат опрема за спортови на вода. И имате на повидок Планината Монго.

Кала Амболо

Првото нешто што треба да се каже за оваа плажа е тоа најчесто има пролизгувања, па најчесто го затвораат. Затоа, препорачливо е да се провери пред да одите. Не значи дека нема да можете да влезете, но ризикот е на ваш сопствен ризик. Тоа е мал залив со бел песок, Се наоѓа пред Кабо де ла Нао и Тоа е нудистичка плажа еден од најдобрите во Јавеа.  Има високи карпи и сини води. Луѓето се качуваат по ѕидовите на карпите или одат на нуркање.

Нема спасувачи, ниту можете да изнајмите шезлонги или чадори или лежалки за плажа, но со неговите речиси 300 метри ако ги земете работите ќе си поминете одлично. Заливот не е далеку од Мирадор де Амболо, а е наречен така затоа што пред неколку векови на брегот имало многу караули за предупредување за доаѓањето на пиратите.

Кала Сардинера

Е девица залив, со брегот со чакал и камчиња. Можете да стигнете таму пешачејќи од Mirador de la Cruz del Portitxol, по природна патека. Многу луѓе го избираат за пливање или нуркање.

Гравел плажа

Како што покажува неговото име наместо песок тоа е чакал. Е веднаш до марината од градот и старата рибарска област Дуанес де ла Мар. Лесно е достапен и поради неговата локација и популарност Има се за туристот.

Ла Грава е плажа на мирни и кристално чисти води и тие се гордо од Сино знаме. На неговото шеталиште има палми, пазари за занаети и воден парк отворен во лето, што е одлично ако одите со деца.

Плажата Бенисеро

оваа плажа е исклучиво за спортисти. Тоа е отворена плажа, затоа дуваат силни ветрови кои се идеални за практикување сурфање и сурфање со китсурфање. Од пристаништето е на 300 метри и на овие спортови можете да додадете кајак, веслање и џет скијање.

На работ на плажата има многу барови на плажа каде што можете да јадете, риба и морски плодови се на сите менија, а плажата нуди и паркинг, јавни тоалети, дрвени патеки за да избегнете палење на стапалата и изнајмување опрема за плажа.

Плажата Бенисеро малку се протега и дава облик на Прво Мунтаниар, 1900 прекрасни метри кои стигнуваат до Парадор де Јавеа. Е плажа со тиркизни води и камчињаs, многу убава, чии проѕирни води дозволуваат практикување на нуркање и нуркање.

Заливот на министерот

Тоа е мала плажа Се наоѓа на крајот на плажата Primer Muntanyar, зад Парадор де Јавеа. Мал е и карпест и многу убав. Има многу базени со фауна и природни базени.

Франко имаше вила овде што на крајот му ја даде на Наваро Рубио, неговиот министер за финансии. Оттука и името. Во оваа куќа денес никој не живее, но можете да ја видите од плажа. Тоа е тивка плажа без каква било услуга, па ако решиш да одиш треба да преземеш се.

Се разбира, на крајот од заливот има убава гледна точка од која имате прекрасен поглед на плажата Аренал.

Папата плажа

Оваа плажа е позната и по името на Танго плажа. Тоа е во северниот крај на градот, на јужната страна на морскиот резерват Кабо де Сан Антонио. Има два мали заливи со крупен песок и кристално чисти води.

Мало, но убаво.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*