Најдобрите одмори за уживање во планинскиот туризам

Околу 15% од светското население живее во планински региони, но многу повеќе луѓе кои имаат корист од овие области богати со ресурси. простори кои нудат многу алтернативи за слободно време: од тивка прошетка до активности погодни за поавантуристичките, како што се качување или рафтинг.

Вистина е и дека летувањето на брегот е прекрасно, но понекогаш е потребна промена на сценографијата и околината за да се доведат до нови искуства. Значи, ако размислувате за направи нешто различно за твоето следно патувањене сакате да ги пропуштите спектакуларни планински дестинации за да одите на одмор во Шпанија што ги наведовме овде.

Можеби уживајте во неколку дена престој во стан во Бакеира и уживајте во целото нејзино природно опкружување? Ви кажуваме.

Кои се најдобрите дестинации за планински туризам?

Долина Аран

аранската долина

Еден од планинските дестинации пар екселанс во Шпанија е долината Аран, кој е дел од неверојатните Пиринеи. Таму не само што ќе можете да му се восхитувате на прекрасниот и воодушевувачки пејзаж, туку ќе имате можност и да се воодушевите со исклучителни гастрономски предлози и културни примероци извонредна, која секогаш ќе ве забавува.

Ако си љубител на спортови на отворено, ова можеби е совршено место за нивно практикување, бидејќи Има различни рути за пешачење, Плус скијачки патеки и одлично место за рафтинг, како и реката Гарона.

Се наоѓа во центарот на Пиринеите, Има многу високопланински активности и природни места за нивно практикување. Како, на пример, онаа што ја нуди природниот парк Посетс Маладета, кој има стотици понуди за екскурзија за сите вкусови.

Арагонски Пиринеи

Друга од планинските дестинации во Шпанија која вреди да се спомене се Арагонските Пиринеи. А автентична област украсена со огромни глечери, бујни шуми, лагуни, реки и големи врвови, што ги остава фасцинирани сите што го посетуваат.

Покрај тоа, можете да направите долга прошетка низ неговите прекрасни паркови, Монте Пердидо и Ордеса.

El Арагонските Пиринеи се едно од оние планински места кои се идеални за бегство и живејте различни авантури, без разлика дали практикувате екстремни спортови како што се кањонирање, качување или планинарење, па дури и планински велосипедизам во природна средина.

Ако ви се допаѓа природен туризам и вие сте љубител на флората и фаунатапрошетајте низ Parque Lacuniacha може да биде одлична идеја, бидејќи таму не само што ќе можете да им се восхитувате на видовите кои создаваат живот во околината, туку ќе можете и да имате вкусен пикник и да се опуштите за да се исклучите 100%.

Врвови на Европа

врвови на Европа

За љубителите на северот кои сакаат да споделат посебен момент со своето семејство, Picos de Europa се ѕвездена дестинација. Помеѓу неговите врвови таму бројни пешачки патеки, како што е рутата Гарганта дел Карес, која се наоѓа во Националниот парк Пикос де Европа. Децата ќе бидат воодушевени кога ќе поминат под водопад.

Друг забавен предлог е направете го спуштањето на Села, поблиску до подножјето на планините и морето, завршувајќи во Рибадесела.

Да, важно е секогаш со себе да носите крема за сончање ако планираш да направиш, макар тоа е само еден од деловите, но вреди, бидејќи во многу од нив капењето е погодно додека се поминува таму со кајакот.

Сиера де Gredos

Сиера де Гредос е уште една од планинските дестинации што ја препорачуваме да оди на бегство во Шпанија. Неговата природна средина е создадена од глацијална ерозијаl, што доведе до извонредни места, како што се Лагуна Гранде де Гредос и популарниот Алманзор, две неверојатни постојки што не можете да ги пропуштите.

Ако ја изберете Сиера де Гредос како ваша дестинација, нема да ви биде досадно, бидејќи има многу понуди за забава во областа, меѓу нив, практиката на кануање, возење со чамци, зип-лајн и тивко јавање.

Исто така, ако сакате птици, овој регион има широк спектар на видови на кои можете да им се восхитувате, како што се белоглавите мршојадци, орлите со кратки прсти и кралските змејови, меѓу другите.

Андора

врвовите на Андора

Последно, но не и најмалку важно, еден од планински дестинации кои не можат да се пропуштат е Андора. Се смета за еден од главните туристички центри на европскиот континент и идеално место за фантастично бегство.

Таму можеш практикувајте спортови на отворено, правете пешачки патеки и различни екскурзии, покрај купувањето и учеството во разновидни културни тури. Ако одите со вашиот партнер или пријатели, можете да направите а посета на паркот Натурландија, каде што можете да играте миниголф, да одите на планински велосипеди, да играте пејнтбол и многу други работи за да имате забавен и забавен ден.

Но, ако сакате почувствувајте малку повеќе адреналин, вежбајте банџи скокање во Андора од мостот Molleres de Canillo, висок повеќе од 20 метри, е најдобрата опција. Во случај на семејно патување, Ве советуваме да го посетите Валнорд и практикувајте една од најпопуларните и забавни активности, како што е zip line.

Како што можете да видите, имате многу опции, сега само треба да изберете.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*