Најдобрите острови и плажи во Малезија

Малезија на одмор

Југоисточна Азија има прекрасни дестинации и верувам дека постојат најдобрите плажи и острови во светот. Тоа е далечна дестинација, многу часови лет, но исплатата е одлична, па вреди да се качите во авион и да патувате некогаш.

Малазија Тоа е уставна монархија составена од неколку територии чиј главен град е Куала Лумпур. Има население од околу 30 милиони луѓе, така што е една од најнаселените земји во регионот. Скапоцен е зборот што многумина го користат за да ја опишат оваа земја. Откријте зошто!

Најдобрите острови во Малезија

 

Перфентиски острови во Малезија Островите Малезија тие се многу разновидни има нешто за сите видови патници, но ако сакате сонце и море, понудата е неверојатна. Секој избор ќе се филтрира според лични гледишта, но како што ти реков погоре, треба да патувате и да откриете сами.

Меѓу најубавите острови се наоѓаат островите Перхентијан. Тие се наоѓаат на североисточниот брег на полуостровот Малезија и се А. одлична дестинација меѓу ранците на светот. Тие имаат најјасни води и затоа можете оди нуркање чекори од плажа и воодушевете се со богатата морска фауна.

нуркање во малезија

 

Од рибарските села можете да се качите на брод и да одите на прошетка до видете ајкули и морски желки или уживајте во зајдисонце. И да не спомнувам дека се изгубивте во зајдисонцето лежејќи околу оган.

Туна Беј одморалиште во Малезија

Постојат сместување од сите видови и цениОд скапите како одморалиштето на островот Туна Беј до поевтините како Абдул Шале. За да стигнете таму, треба да земете автобус во Куала Лумпур, на станицата Хентијан Путра и да патувате девет часа. Или, летајте од главниот град кон Кота Бару и со такси патувајте до Куала Бесут на брегот.

Плажа Тиоман

 

Тиоман тоа е уште еден прекрасен остров. Тој е доста популарен на туристичкиот пазар откако магазинот Тајм го крсти како најубавиот остров на светот во 70-та година. Туризмот го трансформира доста од тогаш, но селата сè уште се шармантни и понудата за сместување е разновидна.

Можете да стигнете таму со траект од Сингапур или со автобус од каде било во Малезија до Мерсинг и од таму да патувате со брод два часа. Или на мали авиони и од Куала Лумпур. Дали ви се допаѓа азискиот луксуз?

изгрејсонце Лангваки

Значи, судбината е Лангкави. Легендите велат дека тој е проколнат остров, иако среќата се променила кога во 80-тите било одлучено економијата на островот да се ориентира кон туризам. Целиот остров е должност-бесплатно па од денес е супер.

жичница лангваки

Таа има хотели, плажи, ресторани, туристички активности и спектакуларен жичница од 2.200 метри што достигнува 710 метри во висина и ви овозможува да го цените во сета своја убавина. Што се однесува до сместувањето, можете да изберете од бутик хотел во поранешна плантажа со кокос до Четири сезони.

За да стигнете таму нема да имате никаков проблем бидејќи секојдневно има летови од секаде.

хотели со пенаг

За уште малку малајска историја и наследство, можете да одите Пенанг, некогаш се сметаше за Бисер на Истокот во Британската империја. Тоа беше важно во англиските трговски патишта помеѓу Индија и остатокот од Азија и иако падна во заборав со политичките промени во XNUMX век, успеа да се измисли повторно како туристичка дестинација.

пенанг-2 Orорџтаун е Светско наследство според УНЕСКО, на пример, и владата инвестираше во подобрување на јавниот транспорт, садење нови дрвја, правење пешачки зони и културни настани. Популарен е по својот тезги за улична храна а туристите обично пристигнуваат со авион затоа што има меѓународен аеродром.

потонат брод лабуан

Ако сакате нуркање, многу добра дестинација е Labuan, остров посветен на финансирање со илјадници офшор компании. Финансиски рај за крадците со бели јаки, би можеле да кажеме, има дури и свое коло во Формула 1.

лабеан столб

Но, како што реков, под водите има скриени богатства за нуркачи и има австралиски, американски бродови па дури и еден вид на воени гробишта. Секоја година, на пример, се памети смртта на 3900 сојузнички војници во Втората светска војна.

остров Лајанг

За осамен престој, еден од оние што ве натера да потонете во вашиот ум, тука е островот од Лајанг-Лајанг. Тоа е остров роден од земја обновена од морето за да постави знаме во областа за која тврдат Кина и други земји.

нуркање во Малезија Кристално чистите води со длабочина што нагло се фрлаат на повеќе од две илјади метри во крајбрежјето е уште еден рај за нуркачите. Всушност, тој се брои меѓу десетте најдобри места за нуркање во светот. Постои прекрасен корален гребен и обезбедена видливост од 40 метри. И ајкули, делфини, баракуди, желки и убоди.

град сипадан Друга островска мека за нуркање е Сипадан иако за да не се загрози екосистемот веќе некое време, дозволени се само 120 нуркачи дневно. Корали, илјадници риби, ајкули, желки од сите видови и има дури и гробишта на желки под водите.

Сипадан Островите Реданг, приватниот остров Рава со своите елегантни одморалишта (сите се во сопственост на султанот) и Пулау Пангкор, со нивниот малезиски дух недопрен, сè уште се на списокот.

Најдобрите плажи во Малезија

плажа реданг

Сега на ред се плажите. Тогаш имајќи десетици острови во Малезија има стотици прекрасни плажи и многу од нив се едвај познати затоа што се ефтини, имаат помалку туристи и се поприродни.

плажа тиоман

Најпопуларните се на источниот брег на Малајскиот полуостров.. Лесно се стигнуваат бидејќи има ефтини летови и тие се омилена дестинација за одмори за викендот. Еве ги плажите во Реданг, оние на островите Перхентијан и морските паркови на островот Тиоман.

плажа ланваки во Малезија

Од друга страна се плажи на западниот брег на Малајскиот полуостров. Зборувам за бесцарински остров во Лангваки, со мали, но прекрасни плажи и многу туристички живот, без монсунска сезона што ги погодува и со незаборавни водопади, плажите на островот Пангкор и Борнео, остров споделен од Малезија, Индонезија и Брунеи.

Важната работа при посета на Малезија и нејзините острови и плажи е избега од монсунот. Сезоната на монсуните е помеѓу ноември и март, на источниот брег. Многу врне дожд. После тоа е потребно да се донесе многу средства за сончање и средства за отстранување на инсекти.

Останатото, желбата да се забавувам и да уживам во земниот рај, ми се чини дека никогаш не недостасува.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Кармина Јебенес Агилера dijo

    Интересен напис, но монсуните не ми се јасни. Ако одам во октомври на кои острови би можел да ги посетам кои немале лошо време?!