Најдобрите плажи во Гранада

на Плажи во Гранада тие се примерок од необичната орографија на оваа шпанска провинција. За многу неколку километри, земјите на Гранада минуваат од височините на Мулхацен, во Сиера Невада (тука ве оставаме статија за овој планински венец), до брегот на Медитеранот. Поради оваа причина, на некои места крајбрежјето е с ste уште стрмно.

Сепак, ова не е пречка за брегот на Гранада (познат по Тропско крајбрежје) има одлични песочни области каде што можете да уживате во сончање или капење. Вкупно, осумнаесет општини го сочинуваат брегот на оваа провинција, од кои некои имаат огромна туристичка атракција. Ова е случај, на пример, на Мотрил, Салобрежа o АлмуњекарНа Но, без понатамошно одлагање, ќе ви ги покажеме некои од најдобрите плажи во Гранада.

Од Алмушекар до Албуњол

Тропската Коста зафаќа релативно мала област на брегот на Медитеранот. Тие се едвај осумстотини квадратни километри и нејзиниот неофицијален главен град е веќе споменатиот МотрилНа Сепак, има прекрасни и пријатни плажи. Goingе разговараме со вас за некои.

Плажа Сан Кристобал

Плажа Сан Кристобал

Плажа Сан Кристобал

Исто така наречен де Кина, е главната урбана плажа на АлмуњекарНа Долг е нешто повеќе од еден километар и широк педесетина метри. Неговиот состав главно вклучува темно песок и неговите води се мирни.

Исто така, ќе бидете заинтересирани да знаете кој ги држи наградите сино знаме и Q за квалитет, што е погодно за лица со посебни потреби и има паркинг за возила. Исто така, ја има целата опрема. Има услуга за спасувачи, туширање, изнајмување импровизирана лежалка, услуга за чистење, па дури и туристичка канцеларија, барови и ресторани во близина.

Во секој случај, тоа не е единствената плажа во која можете да уживате во Алмушекар. Тие се исто така многу убави Кантаријан, собрани и со долга нудистичка традиција; тоа на Велила, совршено за да вежбате нуркање, или оној на Морска порта, исто така урбани.

Од друга страна, бидејќи сте во Алмушекар, ве советуваме да го посетите овој прекрасен град Гранада. Места како што се замокот Сан Мигел, тврдина со муслиманско потекло која доминира со градот одозгора. Но, можете да ги посетите и остатоците од аквадуктот и римските бањи или убавото Палата Најара, изградена во деветнаесеттиот век по каноните од неоарапскиот стил.

Конечно, можете да го видите интересното Археолошки музеј на пештерата Седум палати, ботаничката градина на Маџуело и Светиот крст, каде што имате гледна точка која нуди спектакуларен поглед на брегот на Гранада.

Плажа Ла Чарка

Плажа Ла Гвардија

Плажа на гардата

Исто така познато како дел Саломар, е главната урбана плажа на СалобрежаНа Долга е околу осумнаесет стотини метри и нејзината просечна ширина е приближно шеесет и четири метри. Опкружен со прекрасно шеталиште, таа е совршена плажа за семејства.

Покрај тоа, оваа плажа ја има целата потребна опрема за да го направи вашиот престој пријатен. Има спасувачка служба, тоалети и туш кабини, импровизирани лежалки, па дури и изнајмување педалинки.

Исто така, во една од неговите крајности е Карпа Салобрења, природен простор заштитен со неговата висока еколошка вредност. Нејзината вегетација е претставник на вообичаените варовнички морски карпи на брегот на Гранада и можете да ја посетите преку целата година.

Ова не е единствената препорачана плажа во општината. Оние на чуварот, само од другата страна на карпата; тоа на Ривер Поинт, се наоѓа во област на мочуришта и Заливите Камброн и Калетон.

Од друга страна, бидејќи сте во Салобрења, искористете ја можноста да го посетите овој прекрасен град. Не престанувајте да се качувате на спектакуларното замокот што доминира и е муслимански по стил. Исто така, во населбите како Ел Брокал и Албаикан ќе најдете тесни улици со бели куќи полни со цвеќиња.

Конечно, посетете го Црква на Богородица на Бројаницата, изградена во XNUMX век по каноните од стилот Мудејар. Нејзината кула се издвојува, на врвот со скалести воени страни, и страничната врата, украсена со плочки. Во секој случај, еве ве оставаме статија целосно посветена на Салобрења.

Калахонда, една од најдобрите плажи во Гранада

Плажа Калахонда

Плажа Калахонда

Сега се обраќаме до општината Мотрил да ви кажам за песочна област што се појавува во сите водичи за најдобрите плажи во Гранада. Станува збор за спектакуларното КалахондаИсто така е урбано, иако со синусни форми, бидејќи создава еден вид „С“ на брегот.

Има должина од скоро XNUMX метри и просечна ширина од педесет. Нејзините води се мирни, и покрај тоа што се отворени и погодни и за сурфање на ветер и за кајт -сурф. Што се однесува до песочната област, таа содржи чакал. Ги има и сите потребни услуги: спасување, тоалети и туш кабини, паркинг, импровизирани лежалки и чадори. Во околината, исто така, имате бројни барови и ресторани, како и сместување и а кампување.

Оваа плажа е толку убава и толку добро опремена што ги има карактеристичните сино знаме и Q за квалитетНа Точно на еден од неговите краеви и прикачен на него е Плажа Гранада, нешто помал, но исто толку извонреден.

Тие не се единствените истакнати песочни области во општината Мотрил. Исто така, ве советуваме да одите на плажа на La Joya, помали и поздрави за да се биде на крајот на карпа. Сепак, оваа околност може да ве обесхрабри, бидејќи за да пристапите до неа, ќе мора да слезете околу двесте скалила. И потоа поставете ги да заминат.

Поголеми од претходниот се плажите на Запад, се наоѓа во Ел Варадеро, каде што се наоѓа и пристаништето Мотрил, и она на Карчуна, во подножјето на Кејп Сакратиф, каде што можете да видите светилник изграден во 1863 година.

Но, имате многу други работи што треба да ги видите во Мотрил. Првото нешто што ќе го привлече вашето внимание во овој прекрасен град во Гранада се многуте мелници за шеќер што ги имаше во минатото. Примерок од нив се оние на Нуестра Сенора дел Пилар и Нуестра Сенора де лас Ангустиас, познати и како Фабрикила.

Исто така, треба да ги видите остатоците од Канделон, стар аквадукт од XNUMX век. Во врска со верските објекти, Поголема црква на Воплотувањето, изградена во готски-мудејарски стил, и Светилиште на Пресвета Богородица, сместена во Серо де ла Вирген и во која се наоѓа ликот на светецот -заштитник на Мотрил.

Од своја страна, од граѓанската архитектура во градот Гранада, ве советуваме да ја посетите куќа на грофицата Торе-Изабел, со својот неокласичен стил, и Куќата на Бејтс, која има две градини, Генералифа и Зима. И исто така, на Театарот Калдерон де ла Барса, со својата форма на школка; стариот Болница Санта Ана, прикачена на црквата Дивина Пастора и зградата на Градска сала, изградена во XNUMX век.

Плажа Торенуева

Плажа Торенуева

Торенуева, една од најдобрите плажи во Гранада

Се наоѓа во истоимениот град на Торенуева Коста, е една од најдобрите плажи во Гранада. Има површина од нешто повеќе од километар и половина и е составен од темно песок и чакал. Нејзините води се мирни и чисти.

Сето ова ја прави оваа урбана плажа една од најсоодветните за да одите со вашето семејство. Бидејќи, покрај тоа, ви ги нуди сите услуги. Има спасување, тоалети и туш кабини, изнајмување лежалки и чадори, пристап за лица со посебни потреби, па дури и зелени површини и игралишта за фудбал и одбојка на плажа.

Како сето ова да не е доволно, во неговата околина имате бројни барови и барови на плажа каде што можете да јадете. И тогаш ве советуваме да го посетите овој прекрасен град, врамен со карпа на ЈолакарНа Се издвојува во него кула за караула, изградена во XNUMX век за да го заштити брегот од нападите на пиратите. Цистерна од XNUMX век која потсетува на земјоделското минато на оваа област, исто така, вреди да се посети.

Конечно, ве советуваме да пристапите до Плоштад Антонио Кортес, каде што ќе видите рибарски брод како споменик во чест на рибарите во градот. И, исто така, дека го посетувате црква на Богородица Кармен, која е стара над сто години.

Плажа Ријана

Плажа Ла Ријана

Плажа Ријана

Конечно, ќе ви кажеме за оваа плажа сместена во градот Гуалхос-Кастел де ФероНа Скоро девствено бидејќи никогаш не сте имале многу занимања, совршено е да поминете тивок ден и да вежбате нуркање, бидејќи неговиот морски живот е многу богат.

И подоцна, ако се разбуди гладот, можете да уживате во некои од деликатесите на кујната во Гранада. На пример, трошки направено со пченично брашно, котел или свежа риба од брегот. Но, ако сакате нешто посилно, го имате тенџере на Сан Антон, чорба од грав, сушен грав, ориз и колбас од крв. Конечно, како десерти, го имате кадрава млеко О кралска торта.

Како заклучок, ви покажавме дел од најдобрите плажи во ГранадаНа Во нив ќе уживате во прекрасен и незаборавен ден на Коста Тропски. Но, постојат и други подеднакво препорачани плажи. На пример, можете да знаете оние на Ла Херадура и Лос Беренгелес во Алмушекар или онаа на Русинот во Албуњол, кој е мал недопрен залив до кој можете да пристапите само пеш или по море. Интересно е што го добива тоа име затоа што емигрант од поранешниот Советски Сојуз се населил таму во 1921 година. Во секој случај, ниту една од овие плажи нема да ве разочара.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*