Најдобрите плажи во Кина

Најдобри плажи во Кина

Кога луѓето размислуваат да одат на одмор на плажа, нормално е да помислат на одличните шпански, па дури и европски брегови. За оние кои сакаат посетете подалечни плажи Можеби претпочитате да резервирате лет и да го преминете целото Атлантско Море за да ги видите плажите во Латинска Америка или САД. Но, дали некогаш сте размислувале да ги знаете плажите во Кина?

Имаме прекрасна планета која ни нуди одлични убави планини, неверојатни предели и плажи кои ни го одземаат здивот. Од некоја причина, нашата планета е позната и како „сината планета“. Бидејќи синото море е карактеристично во нашиот свет и навистина без вода, немаше да има живот. Значи, мора да ги почитуваме морињата и секој од аглите што мајката природа ни ги дава во нашата прекрасна Земја.

Но, денес сакам да разговарам со вас за некои плажи кои можеби не ги сметате толку многу, но кои се многу познати за милиони луѓе. Мислам на најдобрите плажи во Кина. Така, ако еден ден одлучите да одите во Кина на одмор, ќе знаете дека имате повеќе од 18.000 километри крајбрежје да ужива.

Земја капена од мориња

 

Земја капена од Бохајското Море, Yellowолтото Море, Источното и Јужното Кинеско Море и Јужното Море. Од оваа причина, ако одите во Кина на патување, не можете да ја пропуштите можноста да ги посетите плажите кои најмногу го привлекуваат вашето внимание, затоа што ако одлучите да ги посетите сите, сигурно ќе ви недостасува време за да можете да ги истражите нејзините огромни крајбрежје .

Плажа во Хаинан

Плажа Хаинан во Кина

Оваа плажа се наоѓа на тропски остров кој го добива истото име како плажата: „Хаинан“ и несомнено е многу погодна туристичка дестинација за посета сама или со семејството. Ниту најдобрите рајски плажи на Карибите не можат да му парираат.

Оваа плажа е прилично голема и е поделена на зони, затоа е потребно да ги познавате за да можете добро да се позиционирате. На пример, можете да најдете областа Сања во делот јужно од плажата каде ќе најдете авении со палми за шетање и бел песок што несомнено ќе го привлече вашето внимание, особено ако не сте навикнати на чистиот песок на плажите!
На исток можете да уживате во седум километри плажа во местото наречено Јалонг Залив, но ако она што го барате е спокој, тогаш ќе мора да одите југозападно од плажата одејќи на полуостровот Лухутуу. Совршен е за апсолутно опуштање!

Но, исто така можете да одите на островот Дадонга кој се наоѓа на југоисток да уживате во тотално рајски остров. Лошото е што секогаш е доста гужва затоа што е многу мало, но вреди да се посети!

Плажа Лиаонинг

Плажа Тајгер во Кина

Плажата Лиаонинг се наоѓа во истоимената провинција, во северозападна Кина. Во оваа провинција можете да најдете неколку градови и еден од нив е многу привлечен за туризам бидејќи има многу атракции и неверојатни плажи, Мислам на градот Далиан.

Ако одите на патување со семејството и сакате да знаете плажа погодна за секого, тогаш само ќе морате патувајте на 5 километри од Далиан и одете на плажата Бангкуидао Југугу. Ако не знаете каде да престојувате, тоа можете да го сторите во хотелот Бангкуидао Бингуан бидејќи плажата се наоѓа во нејзините градини. Единствената лоша работа е што за да имате пристап до плажата ќе мора да платите 2 евра бидејќи е приватна.

Ако сакате да одите на карпеста плажа, можете да одите до плажата Тајгер, што е одлично да го поминете денот и да уживате во сонцето и морето. Но, ако сакате да платите малку повеќе за да одите на плажа, но не и пренатрупано, сепак вреди да платите 5 јуани за да влезете на плажата Фуџијажуанг или плажата Златен камен, но тоа не е помалку од 60 километри од Далиан, така што ќе имате да изнајмите автомобил или да најдете јавен превоз што ќе ве однесе таму и потоа ќе ви овозможи да се вратите во местото за сместување.

Плажа Гуангкси

Плажа Гуангкси

Ако вашиот одмор е наменет за југозападот на Кина, тогаш можете да одите во провинцијата Гуангкси бидејќи нејзините плажи нема да ве остават рамнодушни. Има неверојатни плажи и најубави во цела Кина, само за тоа вреди да се посети оваа провинција. Скоро 10 километри од центарот на градот Беихаи можете да најдете плажа долга скоро два километра. Accessе мора да платите 3 евра за пристап до тоа, но вреди. Иако можеби е тешко за вас да разберете зошто треба да платите за да влезете на плажите, но тоа е начин да се избегне пренатрупаност и секогаш да може да се одржуваат во добра состојба и да се зачуваат совршено.

Плажа Шандонг

Брег на плажа

Овие плажи можете да ги најдете во источна Кина и доколку одите во туристичка агенција тие сигурно ќе ви кажат за Кингдао поради големиот туристички прилив. Во овој град, кинеската и европската архитектура се мешаат. Во 2008 година беше местото на Олимписките игри во Пекинг, па можете да добиете идеја за важноста на овој град. Покрај тоа, и ако тоа не беше доволно, нема најмалку шест познати плажи што можете да ги посетите доколку имате среќа да одите на патување во овој прекрасен град.

Меѓу најпознатите плажи се плажата Бањање Има лесен пристап бидејќи е веднаш до железничката станица. Но, ако претпочитате да одите малку подалеку, можете да земете брод и да отидете на Yellowолт остров или Хуанг Дао, многу посоодветни места (поради чистотата на водите и малата пренатрупаност) за добро да се бањате.

Тоа се некои од најпознатите плажи што можете да ги најдете во Кина и дека вреди да се посети. Но, пред сè, ве советувам да најдете сместување во близина на плажите што сакате да ги посетите и да знаете како да пристапите до секоја од нив. Кина е многу голема и важно е да се има начин да се дојде до контролираните страници.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*