Најдобрите плажи во Мелбурн

најдобри плажи во Мелбурн

Ако сакате да одите во Мелбурн на одмор, веројатно сакате да посетите колку што можете повеќе во овој главен град на австралиската држава Викторија. Во 2011 година беше избран за најдобар град во светот за живеење, нешто што несомнено прави многу луѓе да сакаат да го посетат и да го запознаат овој град.

Сместено е крај брегот на заливот Порт Филип. Покрај тоа, таа има викторијанска и современа архитектура која им нуди на своите туристи некои од најдобрите плажи во Австралија. Потоа Сакам да ви кажам за некои од најдобрите плажи во Мелбурн Значи, ако одите во овој голем австралиски град во потрага по неверојатни плажи, имате добра листа за избор и уживање.

Плажа Света Килда

Килда во Меолбурн

Една од најпознатите плажи е несомнено плажата Свети Килда, таа е идеална плажа за пливање, а исто така и за секој воден спорт благодарение на нејзините неверојатни води. Од пристаништето има одлично шеталиште со прекрасни песоци, можете да уживате во неверојатен поглед на градот.

Плажа Брајтон

најдобри плажи во Мелбурн

Ако стигнете до оваа плажа, можете да одите со траектот што ве води до Вилијамстаун или Саутбанк. Другата одлична опција е плажата Брајтон, една од најживописните плажи во Мелбурн. Има разнобојни колиби за капење на линијата на плажа, тоа е идеално место за пливачи, капачи и сурфери. Кога дува ветер, има прилично пристојни бранови идеални за сурфери, иако е исто така добро место ако сакате риболов.

Покрај тоа, плажата е на кратко пешачење од ресторани, продавници и кафулиња, што ја прави плажата Брајтон една од најпопуларните.

Плажа Мордијалолок

Плажа Мордијалоцк Мелбурн

Ако она што го барате е плажа која има повеќе од песок и вода, тогаш ќе ви се допадне Мордијааллок. Морди е југоисточна населба и место кое мора да го посетите заради својот шарм. Има ресторан, игралиште за скара, места за излети, велосипедска патека ... и пристаниште што сакате да го посетите.. Таа е многу популарна плажа, па доколку сакате да избегнете голема гужва, најдобро е да избегнувате да одите за време на викендите.

Плажа Вилијамстаун

Плажа Вилијамстаун Мелбурн

Оваа плажа е позната од локалното население како 'Вили Бич', таа е релативно мала, но има многу убавина, покрај тоа, таа е многу близу до градот. Тоа е популарна плажа за пливачи, сончаници и морнари, но спектакуларните погледи ги привлекуваат луѓето кон историскиот Вилијамстаун. Ако ги откриете нејзините чуда, ќе знаете за што зборувам.

На само пет минути пешачење од железничката станица ќе најдете јасен и непречен поглед на градскиот хоризонт - убав за ден и спектакуларен преку ноќ. Не е ни чудо што Williamstown бидете идеална пристапна точка за новогодишната ноќ, каде многу луѓе се собираат да изведуваат огномет во кој секој сака да ужива.

Плажа Соренто

Плажа Соренто

Плажата Соренто е уживање на плажа. Близу до водите на заливот Порт Филип бидејќи ги има од едната страна и Басовиот теснец од друга, тоа е совршено место за уживање во зајдисонце. Вреди да се патува за да уживате во убавината на неговиот песок и неговите води.

Плажа Елвуд

Елвуд Бич Мелбурн

20 минути возење од центарот на градот Мелбурн, Elwood Плажата е голема атракција за целото семејство. Покрај плажата, таа има и многу објекти за уживање во денот како што се скари, излети и простории за играње на тревникот. Како да не е доволно, има безбедни области за да можете да пливате тивко, иако ако сакате повеќе да се движите, тогаш исто така одете на пешачење и возење велосипед на брегот.

Плажа Алтона

најдобри плажи во Мелбурн

Алтона во Мелбурн е одлично место ако сакате мрзлив ден на плажа. Одамна, водите на Алтона беа познати по изненадувачката количина алги што ги имаше. Денес, со секојдневно чистење што го вршат стручните лица на тоа место, водите на Алтона Тие се почисти од кога било и е прекрасно место за пливање.

Постои дел од плажата што е специјално посветен на сурфање со вежбање. Како да не е доволно, тој исто така има широк спектар на ресторани, кафулиња и други забавни простории за уживање.

Други плажи што треба да ги знаете

Покрај сите плажи за кои само што ти реков - што веќе можеш да ги запишеш за да ги видиш оние што најмногу те интересираат - има и други кои сигурно ќе те интересираат и ако имаш повеќе време, може да размислите и за знаење. Некои од нив се (и сите идеални за уживање со семејството):

 • Порт Мебурн
 • Јужна Мелбурн
 • Среден парк
 • Патот Керфорт
 • Бомарис
 • Бонбеч
 • Каррум - на устието на реката Патерсон -
 • Хемптон
 • Ментон
 • Аспенвале
 • Едитвале
 • Челзи
 • Плажа Сандриџ
 • Сандрингем
 • Вериби Југ

Како што видовте, не постојат неколку плажи што постојат околу Мелбурн. Ако планирате да патувате во Мелбурн, ќе откриете дека во овој австралиски град можете да најдете плажи за сите вкусови, да уживате во бања, да правите активности во вода, да поминете еден ден со семејството, да имате скари, да уживате во попладневен пикник или едноставно, да шетаме и да уживаме во пејзажот.

Одењето на плажа е одлична идеја да се избегне гужвата од градовите, бидејќи Мелбурн е втор по население град во Австралија, па можете да почувствувате колку животот може да биде стресен во нејзините улици. За неговите жители, плажите се како идеален вентил за бегство за да уживаат во животот надвор од градот, да ги заборават секојдневните работи и да уживаат во чудата, големината и скапоценоста што ни ги пренесува морето и колку добро се чувствуваме.

Значи, ако имате можност да патувате на оваа австралиска плажа, не двоумете се да земете мапа, да видите каде ќе престојувате и да ја пронајдете плажата што ви се допаѓа најмногу за да го поминете денот и да уживате. И, ако сакате да се осмелите, тогаш побарајте јавен превоз или изнајмете автомобил за да одите на кратка патека и да ги запознаете максималните можни плажи за време на престојот во посета.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*