Најдобрите продавници на Newујорк Петтата авенија

Најдобрите продавници на Newујорк Петтата авенија

NY Тој е еден од најдобрите градови во светот за разгледување. Тој нуди ревии од сите видови и многу продавници да уживаат во типичната потрошувачка треска на овој век.

Вистината е дека ако сакате да одите на шопинг, прошетката по 5-та авенија е задолжителна. Улицата е историска и е во срцето на Менхетен. Најдобрите продавници се наоѓаат помеѓу 39 и 60 улици, иако секако дека одењето од почеток до крај е секогаш заводливо ...

Познатата 5-та авенија

5-та авенија

Познато е и како „Најскапата улица на светот“ и иако тоа е рај за шопинг, некои од нив можат да бидат многу скапи и ексклузивни.

Од тогаш има патрициско потекло пред да биде комерцијална улица тоа беше станбена авенија во кои се сретнаа најбогатите семејства во ујорк, уште во XNUMX и почетокот на XNUMX век.

Сакс во NYујорк

Многу од најелегантни и историски градби во градот. Но, овој пат не е туристичка прошетка, туку шопинг, па ајде да видиме кои се најдобрите продавници на 5-та авенија.

Apple Store

Apple Store на 5-ти авенија

Тоа е главната продавница на брендот, на Apple Store Гранд Централ. Се наоѓа на бројот 767 од авенијата и отворен секој ден во годината. Тоа е продавницата која никогаш не се затвора и има фантастичен дизајн, цилиндрични лифтови, стаклени скали и скоро 300 работници.

Епл продавница во Newујорк

Продавницата е да ги види сите брендирани уреди, софтвер и ексклузивни услуги. Обезбедува Сервис овластен, можете да го ажурирате вашиот мобилен телефон, да собирате купувања што сте ги направиле на Интернет и многу повеќе.

Во моментот е во фаза на реновирање, но како и да е, зад главниот влез, затворен, сè уште работи.

Продавници за облека

H&M продавница на Петтата авенија

Секако, најголемите марки на мало, модерна и ефтина облека, се тука за да имате H&M, Аберкромби и Досие, Гап и Зара, на пример Класик што ќе сакате да го посетите, затоа што обично се појавува во телевизиски серии и во филмови Сакс, лоцирана на 611 година.

Адидас продавница на 5-ти авенија

Во однос на спортот можете да ги посетите Адидас, нова продавница, продавница на препородени патики Нов биланс, Никетаун, Рибок или на Северна Лице за авантуристи.

Ти се допаѓа производи за шминка и убавина? Присутен е L'Occitane, истиот MAC, Sephora и Redken.

Продавница „Ван Клиф“ во NYујорк

За да направите повеќе ексклузивни набавки, имате продавници на Hugo Boss, Salvatore Ferragamo, the накит од комбе Клиф & Арпелс, Прада или Тифани. И ако не купувате, изгледот не чини ништо.

Постојат брендови на моментот, како Uniqlo, но исто така нема недостаток на класични брендови со присуство на улица со децении, како што е иконскиот Претпоставувам, Банана Република, DKNY или Дизел.

Уникло на XNUMX-та авенија во Newујорк

Ако вашата дестинација е само Newујорк, можете да искористите и да ја обиколите Волт Дисни Store во кој ќе најдете сè за прекрасниот свет на Дизни или, друга опција, е Продавница за НБА, за fansубителите на кошарката, неодамна отворен.

продавница за бергдорф-гудман

Некои од најдобрите трговски центри на градот се наоѓаат на оваа позната авенија: Бергдорф Гудман (754, помеѓу 57 и 58), Сакс Петтиот Авенија и Лорд и Тејлор (на број 424). Првиот од нив е специјализиран за убавината на косата и ноктите, козметиката, но е многу познат по елегантните прозорци што ги прави за сезона или настани.

Бергдорф-Гудман - ентериер

Овој трговски центар или стоковна куќа отворен во 1899 година рака под рака со еден француски имигрант, но тоа беше млад чирак по име Гудман кој ја претвори малата продавница во рудник за злато.

Преселбата на 5-та авенија беше во 1928 година и вреди да се посети дури и ако зградата беше замок на богатото семејство Вандербилт.

Кулата Трамп надвор

Прошетка по 5-та авенија може да комбинира повеќе од една активност затоа што иако мноштвото продавници е огромна имате други видови ставови. На почетокот беше речено дека многу од историски градби од Newујорк се тука, затоа е добра шанса да ги запознаете и нив.

Продавница Фуџифилм на Петтата авенија

Денес има неколку продавници во овие згради, но и кафулиња, хотели, ресторани, музеи или едноставно канцеларии. Таму е централната куќа на познатата аукциска куќа Кристи, На Зграда на Кока-Кола, На Империја Држава Зграда, на Амбасада во Франција, мега продавницата на Fujifilm О Трамп кула.

Музеј Гугенхајм

El Музеј Гугенхајм, На Еврејски музеј, Ароматичната продавница на Le Pain Quotidien, Музеј на Метрополитен уметност, На Мома или Музеј на модерна уметност, хотелот Плаза, Центар на Рокфелер со шеталиштето и опсерваторијата, Катедралата Свети Стефан, 5-та авенија синагога, Јавна библиотека во ујорк што се појавува во филмот Задутре…

продавница за играчки-фао-шварц

Дали одите со деца? Децата не сакаат да пешачат многу, па ќе мора да ги наградите и одлично место за искористување и одмор во добро време е Продавница за играчки на ФАО Црна.

фао продавница за играчки Шварц

Тоа е продавницата за играчки претставена во легендарниот филм од 80-тите години со Том Хенкс, Биг или би сакал да бидам одличен како што беше познато во шпанскиот јазик. Има ескалатори, огромно пијано каде што можете да танцувате, можност за дизајнирајте Барби, прилагодете топол автомобил Тркала или купи бонбони. Хари Потер, Лего, Плејмобајл и што сакате.

На веб-страницата за туризам во Newујорк имате комплетен список на продавници и нивната локација на мапата на „Гугл мапс“. Супер е корисно и ви овозможува да организирате турнеја за да не пропуштите воопшто ништо.

Расположи се! Заштедете пари, трпеливост и енергија затоа што никој не бега од 5-та авенија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*