Најдобри тераси во Барселона

Едно од задоволствата што ги носи пролетта е да седите на тераса да се напиете добар пијалок додека уживате во прекрасната глетка. Простор помеѓу сонцето и сенката каде што времето стои и животот е дозволен да поминува помеѓу разговори, пиво и добри вибрации.

Во Барселона има тераси за сите вкусови и џебови, но заедничко за сите нив е совршен план за незаборавна вечер. Еве неколку најкул тераси во Барселона за секој даден ден со пијалок во рака.

Покрив на хотел Ом (Каррер дел Росело, 265)

Слика | Хотел Ом

Терасата на хотелот Ом е една од најдобрите за да се воодушевите од привилегираната архитектура на Барселона. Сместено во срцето на Пасео де Грација, совршена опција е да се напиете или да вечерате со скулптурните формации на Гауди, Ла Педрера, осветлени во позадина. Иако од покривот на овој бутик хотел имате и поглед кон Саграда Фамилија, Каза Мила и светлата на Монтјуик.

Декорацијата на оваа тераса во Барселона е пријатна и дава разладувана атмосфера, правејќи се да се опуштите покрај базенот, особено кога времето е добро. Што се однесува до неговото мени, Rooftop предлага избор на јадења од Рока Бар, советуван од престижните браќа Рока, како и суши бар во јапонскиот ресторан. За оние со сладок заб има вкусно мени занаетчиски сладоледи со печат на сладоледот Рокамболес, исто така сопственост на браќата Рока и со седиште во центарот на Герона.

Такво вкусно мени е направено уште подобро придружено со мохито или пиња колада, иако на смоти од хотелот Ом од диња, морков или лубеница немаат на што да завидуваат.

Покривот е одлична тераса за да го испиете првиот или последниот пијалок во текот на ноќта со поглед на Барселона и со музика во заднина. Музиката во живо е присутна од среда до петок и со диџеј од вторник до сабота. Часовите на терасата се од 19 часот. до 1 час. сум

Кафе д’Естиу (Пласа Сант Иу 5)

Слика | Кафе d 'Естиу

Во срцето на Барселона, опкружен со вревата на градот, наоѓаме рај на мирот во туристичката готичка четвртина, каде што можеме да застанеме по патот. Неговото име е Кафе д’Естиу и се наоѓа во дворот на музејот Фредерик Марес, прекрасна готска зграда со многу историја до катедралата во Барселона.

Оваа тераса во Барселона се наоѓа во внатрешноста на музејот Фредерик Марес, кој ги обединува колекциите и скулптурите на овој каталонски колекционер од XNUMX век. Сепак, можно е да се пристапи до Кафулето на Естиу, без претходно да се бараат изложбите, иако треба да се напомене дека со влезот во музејот има попуст на терасата и обратно.

Cafè d'Estiu е идеално место да застанете на патот ако сте во посета на Барселона или на романтичен состанок, опкружени со зеленило и нешто што е скриено од надворешниот свет. Покрај тоа, има вкусно мени во кое изобилуваат кафиња, чаеви, инфузии или природни сокови, иако има и простор за вина, пива и алкохолни пијалоци.

Терасата на Кафе Д’Естиу ги отвора вратите помеѓу април и септември, искористувајќи ги топлите месеци од годината. Часовите се од 10 часот наутро. наутро во 22 часот. на ноќта.

Торе Роза (Кале Франческ Тарега, 22)

Слика | Тераза

Веднаш до Пасео Марагал, во стариот кварт Лос Индијанос во Барселона, кој од 1987 година ги заведува локалните жители и посетителите со своите вкусни коктели и архитектонска убавина. Торе Роса потекнува од почетокот на XNUMX век кога бил изграден како летна резиденција опкружен со палми. Тоа е последната индиска куќа во областа. Неговиот централен бедем и кривилинеарната фасада ги привлекува сите погледи, но исто така и неговиот коктел-бар.

Всушност, неговото мени е репер во секторот благодарение на постојаната иновација и квалитетот на неговите производи. Комбинира класични коктели со најновите трендови, што резултира со многу лично мени.

Торе Роса е отворена цела година, но сега кога е добро времето, сакате да одите на нејзината шармантна и засенчена тераса за да уживате во релаксирачко попладне помеѓу џин и тоници, космополити, даикири и мартини. Покрај тоа, оваа тераса во Барселона има совршен простор за разладување за долгите летни ноќи кога забораваме на часовникот и часовите. Тие се отвораат од 19 часот.

Плажа бар Ла Делициоза (Пасео Маритимо де ла Барселонета s / n)

Слика | Вкусното

Посета на Барселона и непопуштање покрај плажа е незамисливо. Уште повеќе кога покрај шеталиштето има бројни барови и ресторани каде што можете да седнете и да се напиете пијалок со поглед на медитеранскиот хоризонт.

Една од нив е La Bar Deliciosa Beach Bar, лоцирана на една од најфреквентните плажи во Барселонета, со своите метални маси за обнова на атмосферата на традиционалните барови на плажа што толку многу ги сакаме, но со модерен допир. Совршено место за уживање на плажа и медитеранска кујна во забавна и гроздоберна атмосфера!

Од неговото мени, многу се препорачуваат салати, сендвичи (топли и ладни) и предјадења, совршени за споделување со пријателите. Што се однесува до коктелите, неговото мени е многу разновидно (џин и тоници, ликери, вермути, домашни коктели ...), па ќе најдете ваши за да уживате во сончев ден или многу посебна ноќ.

Мираблау (доктор Плаза Андреу s / n)

Слика | Мојот облак

Сместено во горниот дел на Барселона, на падините на Тибидабо, Мираблау ги нуди сите можни рекреативни можности на место со поглед кон градот и Медитеранот.

Во текот на денот е пријатен ресторан со урбан и безгрижен воздух, идеален за релаксација додека јадете и во добро друштво. Ноќе, станува и дискотека за уживање во ноќта до доцна во ноќта. Оние кои бараат тераса каде што можат да излезат да танцуваат, Мираблау свири комерцијална музика, класици од 70-тите и 80-тите години на минатиот век, како и фанки или разладено, така што има жанрови за сите вкусови.

Од Мираблау, панорамскиот поглед на Барселона е импресивен и со домашен коктел во рака може да стане незаборавно сеќавање. Оваа тераса во Барселона се отвора од 11 часот наутро. наутро.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*