Најдобрите шпански градови што можат да ги посетат со автомобил на пролет

шпански градови

Искористете го фактот дека студот полека исчезнува, а температурите стануваат потопло со посета на една од нив 6-те најдобри градови во Шпанија да поминат пријатен одмор во оваа пролет.

И… Што подобро отколку да патуваме со нашиот автомобил? Ние ги вклучуваме решетки на покривот до нашето возило и до авантура! Дали сте подготвени да ги откриете најдобрите градови за оваа сезона? Продолжете да читате!

Мадрид

Да секако. Мадрид е шармантен град. Може да биде многу ладно во зима ако доаѓате од потопол град, и може да биде многу топло во лето ако доаѓате од постуден град. Сепак, повторно се раѓа и цвета на пролет. Сонцето, веќе потопло, поканува шетајте тивко низ неговите шармантни улици и лиснати паркови.

Мадрид

Во пролет, можете да прошетате низ Парк дел Буен Ретиро (изнајмете брод на езерото), возете велосипед низ Парк Хуан Карлос Први или Мадрид Рио. И, ако не сакате да пешачите, ви препорачуваме да резервирате градска турнеја во отворен туристички автобус за да го искористите убавото време или да ја следите маршрутата во вашиот автомобил: Најекономична и удобна опција!

И зошто да не качи се на жичницата и се восхитувам на шпанската престолнина одозгора, додека се капеш во првите зраци на летното сонце?

Ако надвор не е премногу топло, секогаш можете посетете ја Кралската палата и катедралата Алмудена.

Вал де Бои, Леида

Разновидноста на шпанската географија го отежнува одлучувањето која е најдобрата дестинација.

вал де Бои

Сепак, ние избираме пиринеите бидејќи на пролет сè уште има снег на највисоките врвови, зелената е остра во котлините и водата блика од сите страни, дозволувајќи им на реките да течат енергично. Никаков вид филтер не е неопходен затоа што полињата горат со диви цвеќиња, се појавува сонцето и небото е навистина сино. Деновите се издолжуваат, и сè се собира заедно за да создаде многу пријатна атмосфера.

Уживавме и во мали села со камени куќи, чеша во своите плочки и саксии во прозорците, како и улиците со многу кривини и мал сообраќај.

Аликанте, Бенидорм

Пролетта е одлично време за посета на Бенидорм. Иако многумина тврдат поинаку, вистината е дека тоа е повеќе од сонце и плажа.

бенидорм

Бенидорм има многу пешачки стар град, со многу барови Тие служат предјадења од цела Шпанија и со одлична атмосфера на терасите. Покрај областа предјадења, Бенидорм има разновиден спектар на ресторани што служат меѓународна кујна од скоро секој агол на светот.

Може да отидете и во Мирадор де Бенидорм, кој е еден од симболите на градот и ги поврзува двете плажи. Од оваа гледна точка можете да уживате во импресивен поглед на зајдисонцето и изгрејсонцето.

Валенсија

Валенсија нè пречекува со сончева клима, тераси кои чекаат да се наполнат и најдобрите палеи што Шпанија може да ги понуди, свежо подготвени на надворешните маси. Нема да има толку многу луѓе како во лето, така ќе си ја имаме плажата сами да шетаме покрај крајбрежјето и можеби да јадеме сладолед.

Можеме да одиме во Град на уметностите, прошетај низ градот, оди во Ardардин Ботанико… И уште повеќе!

Кордоба и нејзините дворови во мај

Кордоба е дестинација што мора да се види во Шпанија во мај, со цветаат мајски крстови и патио, врати и портокалови дрвја. Во споредба со кој било друг месец од годината, градот се капе во светлина и боја. Покрај тоа, во текот на овој месец се одржува популарниот натпревар во Мејстик, и неколку приватни куќи ги отвораат своите патио за јавноста, полни со цвеќиња, детали и прецизно внимание кон секој што поминува покрај него.

Светски познатата џамија-катедрала ќе ве остави без зборови, и шетајте низ еврејскиот кварт, вкусете предјадења во таверните и откријте некои од скриените камења на градот, како што се Виана Палас и Градините Алказар, тоа е вистинско задоволство. Лежерен град со вековна историја и разновидна културна мешавина што нема да ве разочара.

Севилја

Севилја тоа е прекрасна дестинација во овој период од годината за априлскиот саем, кој е еден од андалузиските саеми што трае до пролет. Многу туристи ја избираат главниот град на Андалузија за нивниот пролетен одмор за цвеќињата што ги украсуваат нејзините улици празнична атмосфера на нејзините луѓе и убавината на регионот.

За посета фламенко во Севилја Тоа е една од основните активности, заедно со прошетка низ спомениците, возење со кочија и дегустација на локалната гастрономија. За неколку дена ќе можете да знаете сè што може да се знае за градот. Викенд патување во Севилја во пролет ќе ве засака во градот и ќе ве натера да сакате да се вратите во кое било време од годината.

Сега знаете кои шпански градови треба да ги посетите. Каде ќе го започнете патувањето? Запомнете дека ќе мора да се прилагодите на правилата наметнати од вонредната состојба Ковид-19. Дознајте за правилата на секоја заедница и уживајте во патувањето.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*