Топ 10 книги за патувања за loversубителите на авантури

Патувањето е една од највозбудливите и најбогатите активности во светот. Меѓутоа, понекогаш, ние сме принудени да ја одложиме нашата желба за истражување поради потребата да останеме на одредено место или поради недостаток на годишни одмори. Прочитајте за оддалечените места на планетата и дознајте за искуството на другите патници, е добар начин да ја убиете бубачката и да започнете да ги планирате следните рути. Јас ви оставам на овој пост список со оние што се за мене 10-те најдобри книги за патувања за loversубителите на авантурите Не пропуштајте! 

Најкраток пат

Најкраток пат Мануел Легинече

12 години подоцна, новинарот Мануел Легинече раскажува во „Најкраток пат“ неговите авантури живееле како дел од Експедиција на транс светски рекорди, патување кое започна од полуостровот и кое ги однесе своите протагонисти да поминат повеќе од 35000 км на 4 х 4. Исто така е приказна за момче кое со повеќе желба отколку искуство, се чекори за да исполни сон: "Да се ​​обиколи светот".

Помина експедицијата, која траеше повеќе од две години Африка, Азија, Австралија и Америка, во време кога во војна беа 29 од земјите на релација. Без сомнение, возбудлива приказна и мора да се прочитаат за loversубителите на добро раскажаните авантури.

Во патагонија

Во Патагонија Чатвин

Класик на патничката литература, многу лична приказна која започнува од детството на нејзиниот автор, Брус Чатвин.

Ако барате строгост, ова можеби не е книгата што ја барате, бидејќи понекогаш реалноста се меша со спомени и приказни измислени. Но, ако пробате, ќе уживате во патувањето на Чатвин и ќе ја откриете суштината на Патагонија, едно од најмагичните и најпосебните места на планетата.

Италијански апартман: Патување во Венеција, Трст и Сицилија

Италијански костум Реверте

Литературната продукција на Хавиер Реверте, фокусирана пред се на патувањата, е многу препорачливо да сонувате за најдобрите дестинации без да заминете од дома.

Италијански апартман: Патување до Венеција, Трст и Сицилија е скоро литературен есеј во кој се враќа Реверте нè носи во најубавите и волшебни предели на Италија. Покрај тоа, патничката хроника е измешана со приказни и историски податоци кои помагаат подобро да се разбере областа.

Изгрејсонце во Југоисточна Азија

Изгрејсонце во Југоисточна Азија Кармен Грау

Кој никогаш не помислил да ја разбие монотонијата? Авторот на „Зора во Југоисточна Азија“, Кармен Грау, реши да направи чекор напред и да се откаже од својата работа за да живее искуство за кое отсекогаш сонуваше. Таа го напушти својот живот во Барселона и опремена со ранец, тргна на одлично патување.

Седум месеци тој беше на турнеја Тајланд, Лаос, Виетнам, Камбоџа, Бурма, Хонг Конг, Малезија, Суматра и Сингапур. Во својата книга тој ги споделува сите детали за неговата авантура, патувањата во чамци, автобуси, возови и ноќите во хостел.

Соништата на Јупитер

соништата на Јупитер Тед Симон

Во соништата на Јупитер раскажува новинарот Тед Симон неговите авантури патувајќи низ светот со мотор Триумф. Симон го започна своето патување во 1974 година, од Велика Британија, и во текот на четири години обиколи вкупно 45 земји. Оваа книга е приказна за неговата рута низ петте континенти. Ако сте од оние кои сакаат асфалт, не можете да го пропуштите!

Водич за невини патници

водич за невини патници Марк Твен

Не очекувајте типичен водич за патување кога ќе ја прочитате оваа книга. Марк Твен, кој можеби ви звучи познат како творец на Том Сајер, работеше во 1867 година за весникот „Алта Калифорнија“. Истата година, тој го напушти Newујорк првото организирано туристичко патување во модерната историја и Твен дошол да напише серија хроника на барање на весникот.

Во водич за невини патници собира тоа големо патување што би го одвело од Соединетите држави до Светата земја и, со неговите описи, тој го раскажува својот премин долж бреговите на Медитеранот и низ земји како што се Египет, Грција или Крим. Друга позитивна точка на книгата е личниот стил на Твен, има многу карактеристичен хумор што го прави читањето пријатно и многу забавно.

Сенката на патот на свилата

Сенката на патот на свилата Колин Туброн

Колин Туброн е незаменлив автор на патничка литература, еден од оние неуморни патници кои патувале повеќе од половина од светот и знаат да го кажат тоа многу добро. Неговите дела се широко наградени и преведени се на повеќе од 20 јазици. Првите книги од жанрот што ги објави се фокусираа на регионот на Блискиот исток, а подоцна и неговите патувања се преселија во поранешниот СССР. А) Да, целата негова библиографија за патувања се движи помеѓу Азија и Евроазија и конфигурирајте автентичен Х-зраци на оваа широка област на планетата каде конфликтот, политичките промени и историјата се мешаат со традициите и пејзажите.

Во 2006 година, Туброн објавува Сенката на патот на свилата, книга во која тој го споделува своето неверојатно патување по најголемата копнена рута во светот. Ја напушти Кина и помина низ поголем дел од Азија за да стигне до планините на Централна Азија, повеќе од единаесет илјади километри во период од 8 месеци. Најдоброто нешто во врска со оваа книга е вредноста што и ја дава искуството на нејзиниот автор. Тој претходно патуваше голем дел од тие земји и, враќајќи се години подоцна, не само што ја обнови историјата на рутата што беше од витално значење за развојот на западната трговија, тој дава споредби и визија за тоа како промените и пресвртите го трансформирале област.

Пет патувања до пеколот: Авантури со мене и тој друг

Пет авантури до пеколот Марта Гелхорн

Марта Гелхорн беше пионер на дописникот за војување, американскиот новинар известуваше за конфликтите во Европа во XNUMX век, известуваше за Втората светска војна, беше еден од првите што известуваше за концентрациониот логор Дахау (Минхен), па дури и беше сведок на слетувањето на Нормандија.

Гелхорн помина низ најопасните сценарија на планетата и ризикот беше постојан во неговите авантури, во Пет патувања до пеколот: Авантури со мене и тој друг, зборува за тие потешкотии, е А. компилација од најдобрите од неговите најлоши патувања во која раскажува како се соочил со страв и неволји без да изгуби надеж. Оваа книга го собира неговото патување низ Кина со Ернест Хемингвеј за време на Втората кинеско-јапонска војна, неговата експедиција низ Карибите во потрага по германски подморници, неговата рута низ Африка и минувањето низ Русија на СССР.

Кон дивите правци

во дивината Јон Кракауер

En Кон дивите правци Американскиот писател Јон Кракауер ја раскажува приказната за Кристофер Johnонсон МекКендлес, млад човек од Вирџинија кој во 1992 година, по дипломирањето историја и антропологија на Универзитетот Емори (Атланта), решава да ги даде сите свои пари и да замине на пат во длабочините на Алјаска. Замина без да се збогува и едвај со опрема. Четири месеци подоцна, ловците го пронајдоа неговото тело. Книгата не само што го раскажува патувањето на МекКендлес, истражува во неговиот живот и причините што доведе млад човек од богато семејство да даде толку радикална промена во животот.

Три писма од Лос Андите

три букви од Андите Фермор

Планинскиот регион на перуанските Анди е една од омилените дестинации за loversубителите на природата и авантуристичкиот туризам. Во три писма од Андите, патникот Патрик Леј Фермор ја споделува својата рута низ овој регион. Своето патување го започна во градот Куско, во 1971 година и оттаму за Урубамба. Пет пријатели го придружуваа, а можеби и личноста на групата е еден од најатрактивните елементи во оваа приказна. Експедицијата беше многу разновидна, се состоеше од поет придружуван од неговата сопруга, швајцарски професионален скијач и златар, социјален антрополог, аристократ од Нотингемшир, војвода и Фермор. Во книгата тој ги раскажува сите искуства на групата, како тие се надополнуваат едни со други, иако се многу различни и како ги соединува нивната визија за светот и нивниот вкус за патување.

Но, надвор од приказната, без сомнение многу привлечно, Три букви од цревата на Андите импресивно патување кое оди од градот, од Куско, до најоддалечените места во земјата. Петте патници заминаа од Пуно до Јуни, крај езерото Титикака, и од Арекипа заминаа за Лима. Страниците на оваа книга ве водат на секое од тие места Нема подобра приказна за затворање на оваа листа на 10-те најдобри книги за патувања за loversубителите на авантурите!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*