Најдобрите нуркање и нуркање опции во Порторико

Ако размислувате да поминете одмор во Порторико, тогаш препорачуваме да не престанувате да правите нуркање и нуркање.

La Остров Мона Сместено е на западниот брег на Порторико и нуди најдобри можности за нуркање. На гребените на ова место се наоѓаат широк спектар на риби, октоподи, зраци и кловн риби; тоа е едноставно најголемата концентрација на риба во Порторико. Мора да донесете своја опрема за нуркање на островот, бидејќи во неа нема места за изнајмување.

Во близина на брегот на Понсе, Мртва кутија тоа е најдобро место за нуркање. Овој остров го добил своето име од писател од XNUMX век, кој забележал дека обликот на островот личи на мртовец во градите. Со текот на годините, се појавија различни легенди во врска со островот, вклучувајќи приказни за некрофилија и пирати.

Авантуристички остров Youе ве однесе на ова далечно место цел ден, за да уживате во чудата на нуркање. Од друга страна, имаме Плажа Фахардо Escondido y Опсегот, кој се наоѓа на источниот брег на Порторико. Нејзините чисти води покрај плажата се едни од најдобрите за нуркање. Најдобрата плажа на ова место е Плаја Ескондидо; сепак, најкомплетното прибежиште за диви животни е во Ла Кордилера и е уште поинтересно.

Не можеме да не го препорачаме Плажа ЕсперанцаВо Vieques, особено страницата што е пред Куќа за гости Tradewinds. На ова место, тие ќе ви ги дадат најдобрите слики за да завршите целосно да се навивате. Треба да знаете дека температурата на водите на Порто Рико е умерена, оставајќи го поголемиот дел од годината на приближно 81 степен Фаренхајт. Подводната видливост е сосема јасна од околу 60 до 75 стапки од брегот и ако одите малку подалеку, ќе можете да видите до 100 стапки или малку подлабоко во кристално чистите води на Порторико.

Исто така, најдобрите места за нуркање се наоѓаат на островите на јужниот, источниот и западниот брег. Е најдете синџир на мали острови кои ќе ве одведат до Кулебра. Ако, пак, одите на југоисток, можете да нуркате во Хумако.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*