Најдобри пазари во Шпанија

Трага од Мадрид

Ел Растро де Мадрид, состанок што не може да се помине во секоја недела

И покрај бум во трговијата преку Интернет, традиционалните пазари го задржуваат оној шарм што ги прави толку интересно место да одат лежерно и да наоѓаат вистински богатства. Прошетајте, споредете и купувајте… Ние сакаме пазари! Затоа во следниот пост ви претставуваме неколку најкул во Шпанија кои секоја недела привлекуваат стотици посетители.

Пазар на Навацерада

Loveубителите на антиквитети и половни предмети секоја недела закажуваат состанок на болвата во Навацерада. Сместено е на Пасео де лос Еспањолес, на отворено, погодно е да ја погледнете временската мапа пред да ја посетите во случај да е премногу ладно или топло. Овде можете да најдете играчки, садови, слики, часовници, статуи, ламби, винили, мебел ... совршен план за уживање во планините на Мадрид.

Трага од Мадрид

Ел Растро е амблематски пазар во Мадрид со повеќе од 400 години историја на кој можете да најдете секакви предмети од секојдневието, антиквитети и поволни цени. Тоа е curубопитен пазар на отворено што се одржува во недела и празници во историскиот центар на главниот град, во централното соседство на Ла Латина, поточно на улицата Рибера де Куртидорес.

Некои од улиците околу Рибера де Куртидорес се посветени на продажба на некои специјализирани производи како што се уметност, книги, списанија, налепници, антиквитети, па дури и животни.

И покрај гужвата што понекогаш се формира во некои области, многу е пријатно да се помине неделно утро во посета на тезгите Растро за да се завршат некои оброци и предјадења во околните локали.

Слика | Телемадрид

Пазар на мотори

Еден викенд месечно, старата железничка станица Делицијас, првата монументална што е изградена во Мадрид и во која денес се наоѓа Музејот на железница, се сместени бројни тезги посветени на модата, украсите и гастрономијата. Исто така, има област каде што поединците продаваат предмети што повеќе не ги користат, но се добро курирани.

Покрај тоа, Меркадо де Моторес е одлична можност да се запознаат внатрешноста на музејот, една од одличните згради на индустриска архитектура од XNUMX век, кои сè уште стојат во Мадрид. Сместено е на Пасео де лас Делицијас, 61 и има и ресторан каде можете да уживате во ужинка додека уживате во добра музика.

Еланс

Пазарот Делс Енкантс во Барселона, познат и како Меркат Фира де Белкер, е најголемиот и најстариот во градот. Се наоѓа на 73-тата Авингуда Меридијана и се одржува во понеделник, среда, петок и сабота.

Не само што овде можете да најдете секакви предмети, туку се организираат и аукции и се нудат цела низа дополнителни услуги, како што се гастрономски услуги. Феноменот на улична храна пристигна и на овој пазар во Барселона, така што посетителите можат да вкусат вкусни јадења во просторот или да ги однесат дома по интензивен ден на прелистување тезги. Како да не е доволно, има и едукативни и рекреативни активности од сите видови за сите возрасти.

Слика | Cugat.cat

Меркантичен

Шетањето низ Меркантиќ во недела наутро е да влезете во село од куќи со пастелни бои кои изгледаат земени од Инстаграм. Fубителите на гроздобер украс ќе најдат во Меркантиќ простор каде што ќе можат да ги најдат најексклузивните и најинтересните парчиња антички мебел и обновени предмети. Исто така, има и такви кои создаваат свои дизајни, а работилниците се организираат дури и за највеличар.

Многу впечатлива е книжарницата „Ел Сигло“, каде што се организираат концерти и вермути со изложба и продажба на илјадници стари и половни книги. Меркантик е отворен секој ден и се наоѓа на Ав. Де Риус и Таулет, 120, Сант Кугат дел Валес (Барселона)

Алкаицерија од Гранада

Во времето на Ал-Андалус тој бил пазар на кралот на Гранада во кој се преработувала свила и сите видови луксузни производи. По повторното освојување, тој продолжи да биде важен трговски центар, но опаѓаше сè додека во XNUMX век претрпе голем пожар. Во моментов зафаќа простор помал од оригиналниот, но сè уште подеднакво го посетуваат локалното население и туристите. Се отвора секој ден до 21 часот на улицата Алкаицерија.

Пазар на Местаalа

Тој е најпознат валензиски пазар меѓу loversубителите на ретро и гроздобер. Се поставува секоја недела и на празници на паркингот на стадионот „Местаalа“. Во 2019 година ќе има нова локација откако ќе помине низ Аламедитас де Серанос, плоштадот Неапол и Сицилија и, во моментов, помеѓу авенијата Арагон и Шведска, покрај стадионот Местаalа. На овој пазар се мешаат антиквитети, алатки, записи, слики, облека и сите работи што може да се замислат.

Слика | Отворен простор

Отворете ја вашата Ганбара

Современиот и креативен пазар се наоѓа во уникатно опкружување како што е старата фабрика за колачиња Artiach. Отворете ја својата Ганбара, иновативна иницијатива што се одвива во рехабилитирани простори за да донесе низа слободно време, мода, уметност и технологија до целата публика. Тука, претприемачите ги изложуваат своите брендови и дизајни, но меѓу тезгите може да спасите и уникатен и гроздобер предмет. Отворете ја вашата Ганбара се наоѓа во населбата Ла Рибера де Деусто / Зорозауре од 2009 година.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Мина dijo

    И неделниот пазар во Сант Антони, Барселона! Вермути и книги!