Најдобрите плажи во Чиклана: Ла Бароса, Плаја дел Пуерко и Санти Петри

Најдобрите плажи во Чиклана

Основана од Феникијците во XNUMX век п.н.е. јужно од Кадиз, се смета Чиклана еден од најстарите градовии на покраината. Во 1303 г. Фернандо IV ги дал земјите на Чиклана во куќата на Медина Сидонија, конкретно на Алонсо Перез де Гузман, и со тоа е основан сегашниот град. Трансферот на благородниците и бумот што го донесе со себе колонизацијата на Америка, завршија повторно да се населат и доведоа до нејзино монументално појавување.

Денес, Чиклана поздравува голем број туристи, национални и меѓународни, кои доаѓаат привлечени од климата и од природно богатство на областа. И тоа е дека, од 203 км² што ги зафаќа општинскиот термин, скоро една третина е дел од Националниот парк на заливот Кадиз. Неговите плажи, на неколку километри од урбаната област, претставуваат едно од главните побарувања туристички приморски град. За да не ја пропуштите можноста да уживате во празниците на песокот во Чиклана, Јас ќе ти кажам во овој пост кои се нејзините најдобри плажи.

Плажа Ла Бароса

Плаја де ла Бароса една од најдобрите плажи во Чиклана

И покрај тоа што се наоѓа во урбанизирана област, квалитетот и зачувувањето на оваа плажа е исклучителен. Всушност, тој има еколошки сертификати како што е Синото знаме, специфични за плажите и пристаништата, и е во согласност со ISO 14001, меѓународен стандард за управување со животната средина.

Su лесен пристап и ширината на неговото крајбрежје, кое е широко околу 60 метри, го прави А. совршена опција за туристи кои бараат удобна плажа, до кој може да се стигне со автомобил и со широк спектар на објекти, без да се одрекува од чистата вода и природната убавина на крајбрежјето на Кадиз.

Иако лежењето да се одмори на својот фин златен песок веќе е задоволство, исто така е и Ла Бароса има интересна понуда за најактивните туристи. Постојат училишта за сурфање и kitesurf кои нудат курсеви и имаат услуга за изнајмување спортска опрема. Организирани се и активности кои ќе ви овозможат да му се восхитувате на пределот додека уживате во пријатно и забавно искуство, ги има коњички центри кои нудат јавање по должината на брегот.

Ако сте повеќе лежалка и бар на плажа, можете да пиете неколку ладни пијалоци или пива на плажата Мохама или на Албароса, и двете места се практично лоцирани на песок и покрај многу добра атмосфера, тие нудат величествен оброк. На шеталиштето ќе најдете други гастрономски опции, ресторани со големи тераси кои се идеални за гледање на зајдисонцето. Не оставајте без да се обидете со пескаито фрито, типично јадење за крајбрежните области на Медитеранот.

Плажа Пуерко

Торе дел Пуерко на плажа Чиклана

Помеѓу Ново Санци Петри и урбанизацијата на Рош Плажата Ел Пуерко се протега. Неговото име потекнува од кулата што стои на падината на оваа плажа и тоа беше дел од системот на крајбрежните караули за наб thatудување кои Фелипе Втори нареди да се градат во 1811 век. Изградена со материјали од римско потекло, караулата беше сведок на Битката кај Чиклана, воено востание кое се водеше во XNUMX година во нејзина близина, во контекст на Шпанската војна за независност. Години подоцна, се користеше за контрола на минување на туни, бидејќи Чиклана е област со висока активност на туна. Моментално, кулата има платформа во нејзините нозе што функционира како точка на гледање.

На Плаја дел Пуерко исто така зачувана е стара касарна на Цивилната гарда од XNUMX век. Објектот, кој беше напуштен долго време, беше реновиран и минатото лето Групо Азотеа таму го отвори Куартел дел Мар, иновативен ресторан што го искористува овој посебен простор како знак на идентитет и кој им нуди на своите клиенти непобедливо мени на една од најпривилегираните локации од областа.

Плажата е прилично слична на Ла Бароса, со златен песок и чисти води, иако има повеќе зелени површини, дини и карпеста карпа што му даваат А. поприроден изглед и привлечно за оние кои бараат нешто позатскриена околина од урбанизациите.

Плажа Санти Петри

Плажа Санти Петри во Чиклана

Es една од најпознатите плажи во областа. Во некои прилики, кога плимата е многу мала, може да се пристапи со одење од Ла Бароса. Плажа Санти Петри е поделена на два дела, Еден прво девствено истегнување со висока еколошка вредност и а реванш што се протега од бранувачот до стариот рибарско село Санти Петри. Градот е основан благодарение на населбите рибари стапици кои на оваа територија на Чиклана консолидираа автентична индустрија базирана на риболов и зачувување на туна.

Санти Петри беше практично ненаселен во 1973 година, но во моментов е во процес на опоравување и стана туристичка точка од интерес за оние кои го посетуваат брегот на Кадиз. Рестораните лоцирани во градот нудат свежи производи од морето, станувајќи А. идеално место за уживање во типичната храна на Кадиз. Училишта за сурфање на ветер, едрење и компании кои организираат поморски активности Тие се преселија во областа, привлечени од нејзиното природно богатство.

Замокот на Санти Петри

Замокот Санти Петри е симбол на Чиклана

Од плажата може да се види замокот Санти Петри, кој веќе припаѓа на општината Сан Фернандо, но кој се смета за Симбол на Чиклана. Тврдината е изградена на островче и за да стигнете таму мора да го сторите тоа прелистување. За да се олесни пристапот на туристите, изграден е пристаниште. Има екскурзии со кајак кои заминуваат од Пунта дел Бокерон и исто така од градот и дека тТие водат до островчето за да можете да го посетите замокот.

Бедемот е најстариот дел од тврдината, изграден во XNUMX век од страна на адмиралот Бенедето Закаријас за време на повторното освојување на Кадиз. Подоцна, во осумнаесеттиот век, остатокот бил изграден и служел како стратешка воена точка за време на војната за независност, исто така функционирал во специфични прилики како затвор за политичките затвореници од тоа време.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*