Најдоброто од Коста Брава: Кала Корбс

е Кастел Кала Корбс

Денес ќе разговарам со вас за мојата омилена област во Коста Брава од Girирона, заштитено подрачје од природен интерес на Кап Роиг. Особено ќе се фокусирам на еден од најубавите заливи, Кала Корбс.

Кала Корбс е вклучена во природната област Ес Кастел, една од девствените енклави кои сè уште остануваат на брегот на Girирона, во општината Паламос. Тоа е тесен влез на морето заштитен од ветер и бранови каде што морето добива импресивна тиркизно сина боја.

10 километри крајбрежје од Паламос до Калела де Палафругел тотално расипано и со убавина што вреди да се види, автентичната Коста Брава. Борови шуми кои стигнуваат до морето, карпести плажи и кристално чисти води, одраз на она што беше Коста Брава пред шпанскиот туристички бум од 60-тите и 70-тите години на минатиот век.

Дури и Салвадор Дали ја забележа убавината на Кап Роиг. Неговото студио за сликање беше тука, како и тоа на сликарот Јозеп Марија Серт.

Кала Корбс

Малку историја. Во 1994 година, жителите на Паламос беа консултирани на референдум за изградба на терен за голф во Ес Кастел. Огромното мнозинство од населението се спротивстави за проектот и за шпекулациите и поради оваа причина, областа останува недопрена, без згради и целосно заштитена. Го преживеа големиот притисок на туристите и недвижностите што го има регионот. Оттогаш, градското собрание на Паламос и соседните градови ја штитат областа и ги прилагодуваат пристапите до неа, така што секој може да ужива во тоа, почитувајќи ја животната средина.

Како да стигнете таму и што да правите во Кала Корбс?

До Кала Корбс До него се стигнува само по море или пеш од Плаја де Кастел (Паламос).

За да стигнете до Плаја де Кастел, треба да тргнете по автопатот што ги поврзува Girирона и Ла Бисбал д’Емпорда со Коста Брава (Плаја де Аро, Паламос и Палафругел). Многу близу до Паламос и веднаш до Вал-лобрега ќе го видиме заобиколувањето што Кастел го посочува. Продолжуваме по овој заобиколен пат, тој е локален пат. За само 5 минути и секогаш одиме директно по патот, ќе стигнеме до паркинг просторот Плаја де Кастел. Влезот во лето не е бесплатен, чини околу 3 евра за цел ден, наменети за зачувување и заштита на животната средина.

капа риба Кала Корбс

Доколку сакате да уживате во Кап Роиг неколку дена, можете да престојувате во повеќе хотели во регионот (или во Паламос, Калела де Палафругел или во внатрешноста на регионот), како и кампови, од кои едната се наоѓа веднаш до Ес Кастел (Кампување Бенелукс).

Откако е паркиран, веднаш пред него е Ес Кастел, недопрена и прилично голема плажа. Од лево ќе ја видиме патеката што ќе не однесе до Кала Корбс (што е дел од Патот Ронда на Girирона, што сообраќа од Франција до Бланес, Барселона.).

Неколку минути по започнувањето на патот кон Ронда и покрај морето ќе видиме две карактеристични одлики на оваа област. На едната рака, Кала Форадада, мал карпест влез на морето со дупка во карпата низ која циркулира водата и во форма на тунел. Од друга страна, иберискиот град Ес Кастел (XNUMX век п.н.е. до XNUMX година н.е.) што го дава своето име на плажата.

Во овој момент патот вилушка на различни точки. Ова е местото каде што ние можеме да одлучиме дали да ја направиме трасата најблиску до морето (потешко, со многу подеми и падови, но поубаво и спектакуларно, се препорачува да носите соодветни обувки) или внатрешната рута долж главниот пат се додека не се стигне до последната заобиколна линија до Кала Корбс.

коста брава Кала Корбс

Јас лично Препорачувам да одите на еден начин и да го вратите другиот ако е можно. Иако крајбрежната патека е потешка, таа има убавина која нема да разочара никого. Карпите се издигаат скоро 100 метри над морето предизвикувајќи многу стрмни вертикални падини и боровите шуми ги напаѓаат овие клисури сè додека не стигнат до морето. Како и да е проценетото време на пешачење од Ес Кастел е околу 30 минути приближно

Кала Корбс е една од првите плажи што ќе ги најдеме покрај крајбрежната патека. Ако сакавме да продолжиме на север, ќе стигневме до друга плажа што ја препорачувам, Кала Естрета, околу 20 минути од Кала Корбс. Уште по север ќе стигневме до Калела де Палафругел.

Откако ќе стигнеме таму, скалило ќе ни овозможи пристап до плажата. Таму можеме да уживаме и во пејзажот и во дното на морето. Веднаш до заливот и лево од вас лежи природна глетка која излегува кон морето како островче каде можеме да ја набудуваме убавината на околината.

Друга многу привлечна опција за истражување на брегот на Ес Кастел е изнајмување кајак на плажата Ла Фоска (2 км јужно) Јас веслам низ целата област во текот на утрото додека не стигнеме до Кала Корбс.

Тесен залив на Кала Корбс

Ако сакате девствени и тивки плажи, Кала Корбс и Кап Роиг се вашата дестинација. Десетици мали карпести плажи каде што можете да нуркате, пливате и да се одморите во заштитено природно опкружување.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*