Најдоброто од Санторини за 4 дена

Тира, главниот град, е можеби најубавиот и најуникатниот град на Егејот. Изграден е и се потпира на крајот од пропаст кој изгледа над дупката оставена од вулканот. Оваа дупка е позната како Калдера, сега окупирана од морето.

 Има мало пристаниште под кое е поврзано со Тира со жичник или со стотици чекори, ако сакате да се качите пеш или на грбот на многуте магариња кои ја извршуваат оваа скапа работа секојдневно. Исто така, од ова пристаниште тргнуваат чамците кои прават многу пожелни екскурзии до внатрешните острови на Неа камени, со своите топли води, Палеа Камени и прекрасната сосетка Thirassia, што се појавува како копија на Санторини, но уште поавтентично покрај малата, но изненадувачка островче Аспро.
Убавината на Тира може да се должи на контрастот на темната карпа на местото со белите куќи од уникатна архитектура, од мали куќи и како од приказната, од нејзините куполи, од пасусите (тесни и лавиринти), од разнобојните прозорци и врати од врежано дрво. Се истакнуваат нејзините катедрали, католички и православни, и неговиот археолошки музеј. Покрај Тира, на север, е Имеровигли, сличен на првиот, но со помодерни куќи и со апсолутно почитување на традиционалната архитектура на островот. На југ, тие мора да го посетат Акротири и неговиот неодамна откриен археолошки локалитет за лава, кој вклучува цел град во совршена состојба како што беше во времето на експлозијата на вулканот. Но, меѓу сите луѓе на ИА се издвојува, од каде што се вели дека можете да уживате во најубавото зајдисонце 😉, гледајќи од карпа до водите на Егејот. Тоа е град кој ја зачувува целата своја традиција и автентичност со мирна и мирна атмосфера, со најубавите куќи во интензивни бои на белиот вар, куполите, палатите и величествените домови.

Други значајни градови се, меѓу другите, Емборио, Гулас и неговата квадратна кула, Камари, Пиргос и неговиот зачекорен град, Месарија и неговите величествени домови.
Возонас, Ексо Гонија и Меса Гонија, Меголотори и неговиот мал класичен храм, Фоникија, Монолитос и нејзината тивка атмосфера итн.

За да јадете добро во Санторини, можете да одите во ресторанот Сфинкс (Фира), Александрија и Селини. Во Перибола Леонида, во Ексо Гонија Сурупо, во Бизона Критикос, во ИА Кукумаблос. Во Монолитос, на истата плажа зад аеродромот, прекрасната Томата и Акцијата Фоли.

За пијалоците, дискобарците Енергија, Секој ден, Само сино, Трип, Кира Тира, Тапан, одличните Ку и Енигма, како и Казабланка (една од најпознатите), 33 (грчка атмосфера) и 24 часа од Лимони Од IA, пат се спушта кон мало рибарско пристаниште, кое малку луѓе го знаат, идеално за јадење најдобра риба на островот покрај морето.

Преку: Грекотур

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*