Најдоброто што можете да го направите и да го видите во Австрија

што да правам и да видам во австрија

Бидејќи кога патуваме на места во кои никогаш не сме биле, сакаме да видиме сè без да пропуштиме ниту еден дета. Но, мора да уживате во патувањето и не секогаш станува збор за одење од едно до друго место во потрага по споменици или клучни агли. Но, знаејќи како да застанете неколку минути за да живеете одлични искуства од друга гледна точка. Затоа, денес коментираме што да правам и да видам во Австрија.

Un магично место со многу да се посети, но и доволно за уживање, дури и ако вашиот престој не е премногу долг. Постојат многу работи што можете да ги направите и да ги видите во Австрија, но ние ви ги оставаме најважните и сите оние што вреди. Единствено што останува да се направи е да се организираме и да ги искористиме максимално!

Царските палати во Виена

Главниот град на Австрија е дом на многу места за разгледување. Можеби треба да се спомене дека сето тоа е одлична убавица. Но, се разбира, бидејќи обично секогаш одиме со броени денови, мора да ги искористиме. Поради оваа причина, една од суштинските посети се царските палати. Најважните се палатата Хофбург што е најголем како и антички. Се вели дека датира од тринаесеттиот век, иако е точно дека имало некои проширувања.

палати виена

Од друга страна, го наоѓаме палата белведере кој бил изграден во XNUMX век. Составен е од две згради и е одделен со голема градина која ги опкружува на магичен начин. Конечно, се среќаваме со Дворец Шенбрун. Исто така, има големи градини и е прогласен за светско наследство на УНЕСКО. Во овој случај мора да се постави во седумнаесеттиот век.

Уживајте во погледот на патот Гросглокнер

Можеби мислите дека патот не е дел од тоа што треба да се прави и да се види во Австрија, но во овој случај е. Област со остри кривини, разни падини, но многу убавина од обете страни. Се вели дека е едно од најубавите места во Европа. Да поминете низ тоа ќе ви одземе малку време бидејќи е 48 километри, но без сомнение, ќе застанете во различни прилики за да го овековечите моментот.

автопат Грослокнер

Willе уживате во пасишта и езера, без да ги заборавите глечерите. Се сеќавам дека не е отворен ноќе и да од мај до октомври. Постојат бројни туристи кои пристапуваат до него, од целиот свет. Иако заклучно со 2021 година, Мексиканците Е им треба ЕТИАС за да можат да влезат во ЕУ и да уживаат во вакви знаменитости и места. Beе биде новиот барања за патување во Европа од Мексико.

Што да видите во Австрија: Салцбург

Покрај надворешната убавина, која може да се цени во секој агол, тој ја има и внатрешната. Тоа е место што е домаќин на одлични летни фестивали и тоа е тоа, мора да го запомниме тоа го виде роден Амадеус Моцарт. Неговиот историски центар ја има катедралата, како и опатијата на Сан Педро или манастирот. Исто така, има голем број палати и музеи кои вреди да се посетат.

Салцбург

Скијање во Австрија

Тоа е уште една од работите што треба да се направи и да се види во Австрија. Бидејќи има многу совршени поени за да можете да го практикувате овој спорт. Иако е многу повеќе од тоа, бидејќи е исто така дел од нивната традиција или култура. Оттука, мора да зборуваме за бројни индиции што треба да ги земеме предвид. На пример, наоѓаме Инсбрук во подножјето на Алпите, со активности за одмор. Секако, уште еден од најпознатите е Ишгл, со неколку падини и неверојатен поглед. Без да заборавам Зилден или Кицбил, каде што ќе најдеме историско гратче, со многу туристи, кои не секогаш доаѓаат на скијање.

скијање во Инсбрук

Кристалните светови во Ватенс

На производи на сваровски Тие се со седиште во Ватенс. Некои луксузни дизајни кои се веќе познати низ целиот свет и затоа, моравте да посветите голем простор за да уживате во нив во потполност. Кристалните светови е оној тематски парк што ќе го најдеме во Ватенс, на 17 километри од Инсбрук. Како може да биде помалку, има големи градини, музеј и ресторан, како и игралишта, за да можеме да одиме со целото семејство.

Холштат

Халстат, крајезерскиот град

Не можевме да ги заборавиме селата на брегот на езерото, бидејќи тие се основа и за разговор за убавината, како и за спокојството што се дише во нив. Мора да се каже дека до XNUMX век може да се стигне само со брод, или со прилично тесни патишта. Некои од клучните места во овој град е неговиот рудник за сол, кој е најстариот во светот. Како и неговиот главен плоштад кој има фасади полни со винова лоза и разни цвеќиња. Исто така, има три цркви и археолошки истражувања и Кула Рудолф, која е изградена во XNUMX век. Се чини дека има многу што да се види и направи во Австрија, па затоа се смета за квинтесенцијална туристичка област.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*