Најдолгите плажи во Европа

Најдолги корици во светот и Европа

Ако сте overубител на плажа, не е потребно да мора да ја преминете „локва“ за да можете да уживате во најдобрите плажи на светот, бидејќи во Европа имаме прекрасни плажи кои се исто така многу долги.

Ако покрај плажите сакате да видите дека немаат крај, тогаш нема да можете да ги пропуштите најдолгите плажи во Европа затоа што можеби кога ќе знаете што се и каде се ... ќе започнете да подготвувате патување до овие места.

Меѓу две земји: Франција и Португалија

Постојат две земји кои се натпреваруваат за честа да имаат најдолга плажа во Европа: Франција и Португалија. Нема да влеземе во полемика и ќе се ограничиме на презентирање на двајцата кандидати, и огромни и многу препорачани плажи: Коста да Капарика, близу Лисабон, би бил првиот, а вториот би бил Лас Ландес, на францускиот Аквитанија.

Коста Капарика

Плажа Коста Капарика

Коста да Капарика е обемна и убава песочна област на повеќе од 230 километри во должина јужно од устието на реката Тагос (или Техо како што го нарекуваат Португалецот). Тоа е популарно место каде локалното население се собира лето за да се сонча и каде е вообичаено да се одржи познат музички фестивал. Да, многу луѓе одат на оваа плажа, но благодарение на нејзината големина е невозможно да се види дури и половина полна.

На јужниот крај на Коста да Капарика е местото Лагоа де Албуфеира, природно светилиште во форма на лагуна каде што живеат многу растителни и животински видови. Неверојатно е убаво! Покрај уживањето во спектакуларните плажи, можете да размислите и за природата во целиот нејзин раскош. Без сомнение, тоа е идилично место за да поминете одличен одмор, а го имаме и многу близу до Шпанија! Не е потребно да се земаат авиони и да се лета со часови ... Португалија е нашата најблиска соседна земја и ова е совршен изговор за да ја посетите.

Ландес

Плажа Ландес

Ние правиме географски скок и одиме кон атлантскиот брег на Франција, кој оди од границата со Шпанија кон север и се протега на 100 километри. Тој е песочен брег на Ландес и е составен од низа соседни плажи прекинати од мали рибарски села и карпести области. Тука лежи разликата и полемиката со Коста да Капарика, која е континуирана плажа, а не збир на поврзани плажи.

Ова крајбрежје наречено Брег на Слоновата Аргентина (Сребрен брег) Идеално е за оние кои бараат релаксирачко место без гужви или сакаат да уживаат во природата, но исто така и за loversубителите на спортови на вода како сурфање, сурфање на ветер или сурфање со ветер. Област (или плажи) што нема да можете да ја завршите или одите целосно.

Најдолгите плажи на светот

Можно е откако ќе ги откриете овие две прекрасни плажи и откриете дека се најдолги во Европа, сега да посакате уште еден чекор и да откриете кои би биле најдолгите плажи на светот. А) Да, Кога ги познавате, можеби претпочитате да организирате друго патување за да ги посетите и да се за inубите во повеќе плажи покрај најдолгите во Европа.

Праја до Касино, Рио Гранде во Бразил

Плажа Касино

Со ништо помалку долги 254 километри, оваа плажа се наоѓа во Гинисовата книга на рекорди како најдолга плажа во светот. Се протега од градот Рио Гранде до оној Чуј на границата со Уругвај. Тоа е неверојатна плажа што минува низ неколку градови и е чудо за туристите кои секогаш сакаат да одат анимирани за да ја знаат најдолгата плажа на светот. И натопи се!

Плажа Кокс Базар во Бангладеш

Плажа Кокс Базар во Бангладеш
Ако планирате да одите во Бангладеш на одмор нема да можете да пропуштите друга плажа која се смета за една од најдолгите во светот со ништо помалку од 240 километри непрекинат песок. Сместено е јужно од Читагонг и на својот пат има будистички храмови.

Деведесет милја во Нов Зеланд

Плажа деведесет милји

Доколку сакате да патувате во Нов Зеланд нема да можете да пропуштите плажа која со своето име ви дава поим за тоа колку долго е. Наречен е Деведесет милји бидејќи тоа е должината што поминува низ нејзините плажи, што би било еквивалентно на ништо помалку од 140 километри плажа, но само 82 километри се непрекинати. Има фин песок и исто така се одржуваат натпревари за риболов. Покрај тоа, и ако тоа не беше доволно, можете да видите делфини, китови и други животни меѓу неговите прекрасни води.

Островот Фрејзер, Квинс, Австралија

Плажа Островите Фрејзер  Ова е најголемиот песочен остров во светот, така што се очекува да има долги плажи. Мери не помалку од 1630 км2 и има плажи од 120 километри. Тоа е остров кој порасна многу на туристичко ниво благодарение на кристално чистата вода и гастрономијата на местото.


Плаја дел Новилеро, Најарит, Мексико

Мексико плажа

Оваа плажа е многу туристичка и поради нејзината 82 километри плажа. Има плитки топли води и е познат по своите прекрасни предели. Оваа плажа е исто така идеално место за разгледување и уживање во прекрасна плажа опкружена со одлични луѓе.

Како што можете да видите, постојат многу плажи што постојат во светот кои се навистина долги и кои можете слободно да ги посетувате и да уживате кога и да посакате да патувате на небесно место. Лесно е како да барате плажи на мапа, да ја пронајдете онаа што ви се допаѓа најмногу од сите започнете да го подготвувате совршеното патување. Haveе мора да го резервирате летот или потребните билети, да најдете хотел или сместување во близина, така што полесно ќе пристапите до плажите и ќе можете да уживате во сè што избраната област има за вас.

Која од сите овие плажи ви се допаѓа најмногу? Дали знаете некој? Ако сакате да додадете плажа на оваа листа или да коментирате карактеристики што сметате дека се важни да ги разгледате за идните патници, слободно направете го тоа! Сигурно со вашите придонеси сите ќе се збогатиме и ќе можеме да знаеме повеќе места со прекрасни плажи во светот. Не чекајте многу подолго за да го организирате вашиот одмор!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*