Најнаселени земји во светот

Во овие времиња на пандемија се сеќаваме на огромниот број на луѓе кои живеат на нашата планета. Не било секогаш вака, но во последниве векови светска популација порасна многу и тоа претставува големи предизвици.

Најнаселени земји во светот се Кина, Индија, САД, Индонезија, Пакистан, Бразил, Нигерија, Бангладеш, Русија и Мексико. Предизвиците со кои се соочуваат имаат врска со обезбедување на образование, здравје и работа за сите. И не е така лесно. Дали голема земја е многу населена земја?

Земји и популации

Некој може да помисли, скоро природно, дека колку е поголема земјата, толку повеќе луѓе живеат во неа. Прва грешка. Географската големина на земјата не е поврзана со бројот на жители или густината на населението. Така, имаме огромни земји како Монголија, Намибија или Австралија со многу мала густина на население. На пример, во Монголија има густина од само 2.08 жители на квадратен километар (вкупното население е 3.255.000 милиони).

Истото се случува на ниво на континент. Африка е огромна, но во неа живеат само 1.2 милијарди луѓе. Всушност, ако направите список на земји со мала густина, ќе откриете дека има најмалку десет африкански земји со мала густина. Која е причината? Па географијата. Пустините се протегаат тука и таму и ја прават дистрибуцијата на населението невозможна. Сахара, доколку е потребно, ја прави пуста речиси цела Либија или Мавританија. Истата е пустината Намиб или Калахари, на југ.

Намиб го окупира скоро целиот брег на Намибија, а Калахари исто така зазема дел од нејзината територија и скоро цела Боцвана. Или, продолжувајќи со примери, Северна Кореја и Австралија имаат ист број жители: околу 26 милиони, но… Австралија има копнена маса 63 пати поголема. Истото се случува со Бангладеш и Русија чие население е 145, односно 163 милиони, но факт е дека густината на населението во Русија е многу помала.

Па, да разјасниме тогаш не постои задолжителна врска помеѓу големината на земјата и бројот на луѓе што живеат во неа. Но, еве го списокот на 5-те најнаселени земји во светот.

Кина

Сеуште се сеќавам дека пред неколку години пишував за Кина кога владата спроведуваше попис. Додека во другите земји оваа задача е завршена за еден ден, макотрпно да, но конечно ден, тука траеше неколку дена. Денес Кина има 1.439.323.776 жители. Пред дваесет години беше малку помал, со околу 1.268.300 жители. Во просек порасна за 13.4% во овие две децении, иако се очекува дека до 2050 година ќе се намали малку и е на половина пат помеѓу двете фигури.

Како што рековме погоре голем предизвик на кинеската влада е да обезбеди образование, домување, здравје и работа на сите нив. Дали Кинезите живеат добро распоредени на целата територија? Не, повеќето живеат во источната половина на земјата И само во Пекинг, главниот град има 15 и пол милиони луѓе. По главниот град следат Шангај, Гуангжу, Шенжен, Чонгкин и Вухан, озлогласениот град каде се појави Ковид-19.

Најинтересните податоци за населението во Кина се тоа стапката на пораст на населението е 0,37% (Има 12.2 раѓања на илјада жители и 8 смртни случаи). Очекуваниот животен век е 75.8 години. Да се ​​потсетиме дека во 1975 г. Политика за едно дете како мерка за контрола на растот на популацијата (контрацепција и легален абортус), и тоа беше доста успешно. Веќе некое време, мерката е олабавена под одредени услови.

Индија

Втора по бројност земја во светот е Индија со 1.343.330.000 жители. Луѓето живеат распоредени низ поголем дел од земјата, освен во планините на северот и во пустините на северозапад. Индија има 2.973.190 квадратни километри површина а само во Delу Делхи има 22.654 1.25 жители. Стапката на пораст на населението е XNUMX%, а стапката на наталитет е 19.89 раѓања на илјада жители. Очекуваниот животен век е едвај 67.8 години.

Најголемите градови во Индија се Мумбаи со скоро 20 милиони, Калкута со 14.400, Ченаи, Бангалор и Хајдерабад.

САД

Постои голема разлика помеѓу вкупното население на земјите кои се на првата и втората позиција и онаа на третата. Соединетите држави се многубројна земја, но не толку многу. Има 328.677 илјади луѓе и огромното мнозинство е концентрирано на источниот и западниот брег. 

Стапката на раст е само 0.77% и стапката на наталитет е 13.42 на илјада луѓе. Најголемите градови во земјата се Newујорк каде живеат 8 и пол милиони луѓе, Лос Анџелес со скоро половина, Чикаго, Хјустон и Филаделфија. Очекуваниот животен век е 88.6 години.

Индонезија

Дали знаевте дека Индонезија е многу, многу населена земја? Тие го населуваат 268.074 луѓе. Исто така има најнаселен град во светот: Јава. Територијата на Индонезија е 1.811.831 квадратни километри. Стапката на наталитет е 17.04 раѓања на илјада луѓе и очекуваното траење на животот е 72.17 години.

Градовите со најголемо население, покрај Јава, се Сурабаја, Бандунг, Медан, Семаранг и Палембанг. Се сеќавам дека Индонезија е архипелаг во југоисточна Азија. Околу екваторот има околу 17 илјади острови, шест илјади населени. Најголемите острови се Суматра, Јава, Бали, Калимантан, Сулавеси, островите Нуса Тенгагара, Молука. Западна Папуа и западниот дел на Нова Гвинеја.

Бразил

Постои уште една американска земја во овие 5 најдобри држави во светот и тоа е Бразил. Има население од 210.233.000 милиони луѓе а повеќето живеат на брегот на Атлантскиот океан затоа што добар дел од територијата е џунгла.

Бразилската територија има 8.456.511 квадратни километри. Стапката на наталитет е 17.48 раѓања на илјада луѓе а животниот век е 72 години. Најголемите градови во земјата се Сао Паоло, Рио де Janeанеиро, Салвадор, Бело Хоризонте, Ресифе и Порто Алегре. Бразил е огромен и опфаќа добар дел од Јужна Америка. Всушност тоа е најголемата земја на континентот.

Ова се 5-те најнаселени земји во светот, но проследено со Пакистан, Нигерија, Бангладеш, Русија и Мексико. Понатаму на списокот се Јапонија, Филипини, Етиопија, Египет, Виетнам, Конго, Германија, Иран, Турција, Франција, Тајланд, Велика Британија, Италија, Јужна Африка, Танзанија, Мјанмар, Јужна Кореја, Шпанија, Колумбија, Аргентина, Алжир, Украина

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*