Најопасната населба во Мадрид

Puerta del Sol

Можеби сте се запрашале што е тоа најопасната населба во Мадрид. Многу е вообичаено да го правиме тоа кога ќе патуваме во главниот град на Шпанија. Но и затоа што планираме да се преселиме во градот и бараме област каде што има малку кривични дела против имотот и физичкиот интегритет на луѓето.

Во овој случај, првото нешто што мора да го разјасниме е тоа Мадрид не е особено опасен град. Извршените злосторства се во склад со оние на другите големи европски градови. На пример, се смета за најмалку безбеден град во Европа во 2021 година Брадфорд, во Обединетото Кралство. А овој има стапка на криминал од 71,3%. Спротивно на тоа, шпанската престолнина претставува само 29,9%. Но, пред да ви кажеме за најопасната населба во Мадрид, ќе разгледаме некои податоци.

Податоци за криминалот во Мадрид во 2021 година

Плаза градоначалник на Мадрид

Градоначалникот на Плаза во Мадрид

Ако ги земеме податоците од Министерството за внатрешни работи на Владата на Шпанија, можеме да видиме значајни аспекти. Овие податоци ги даваат државните безбедносни сили и органи. Во случајот на Мадрид, од страна на Националната полиција, Граѓанската гарда и локалната полиција. Според нив, во 2021 година имало вкупно 202 кривични дела. За возврат, меѓу најтешките, имаше 18 убиства, од кои половина во обид; 9 киднапирања; 155 силувања и 8609 грабежи со насилство или заплашување.

Овие бројки сè уште се ладни податоци. Но, за да ви дадеме идеја, ќе ги споредиме со другите градови во Шпанија. Резултатот е дека Мадрид, според нив, е побезбеден, на пример, отколку Билбао, Палма де Мајорка, Севилја o Барселона. И ова и покрај тоа што е поголем и има повеќе население. Затоа, ова ни овозможува да заклучиме дека главниот град на Шпанија не е особено конфликтен град. Но, сега ќе зборуваме за најопасната населба во Мадрид.

Најопасната населба во Мадрид

Кралската палата

Паласио Реал, во областа Центро, најопасната населба во Мадрид

Што се однесува до податоците за криминалот во главниот град на Шпанија, тие ги дава локалната полиција. За возврат, ова ги распределува според видот на криминалот. И, со оглед на нив, откриваме дека е најопасната област или населба во Мадрид Пуенте де Ваleекас.

Сепак, ние нема да ви кажеме за ова. Бидејќи прекршоците регистрирани во него се поврзани, главно, со трговија со дрога и други активности кои не ја засегаат толку безбедноста на граѓаните. Повеќе сме заинтересирани да знаеме во која населба се случуваат повеќе кривични дела против луѓето. Односно грабеж и физичка агресија од секаков вид.

Во овој случај, најопасната населба во Мадрид е централниот округ. Точно е дека е и една од најнаселените и која прима најголем број туристи. И ова се главните жртви на криминалците. Да ви дадеме идеја, во 2020 година имаше околу XNUMX опасни злосторства и околу XNUMX апсења.

Нормално, опасноста во овој реон е поголема ноќе. Сопствените жители ја оценуваат безбедноста на населбата со 8,2 од 10 во текот на денот, но ја намалуваат на 6,9 на зајдисонце. Меѓутоа, ако преземете неколку мерки на претпазливост кога го посетувате Центарот, нема причина ништо да ви се случи. И што е најважно, ќе уживате во сите чуда што ви ги нуди. Меѓу нив, на Кралската палата О Катедралата Алмудена. Но, сега ќе разговараме со вас за други опасни населби во Мадрид.

Други опасни населби во Мадрид

Пуенте де Ваleекас

Пуенте де Ваљекас, уште една од најопасните населби во Мадрид

Веќе ви кажавме за нестабилноста на Пуенте де Ваleекас. Но, ќе додадеме дека сопствените жители ја оценуваат безбедноста на нивната област ноќе со 4,6 од десет. Дури и го надминува округот Центро во злосторства како што е поседувањето оружје.

Ниту Карабанчел многу добро излегува. Се наоѓа на третото место меѓу најопасните населби во Мадрид. Во неговиот случај, најголем дел од апсењата што се случуваат се за шверц на дрога. потоа се појавува Сиудад Линеал. Можеби ова е под влијание на фактот што е една од најнаселените области. Всушност, иако има помалку злосторства, има поголем број уапсени од неговиот претходник Карабанчел. Неговите жители ја оценуваат безбедноста во областа со 7 од десет во текот на денот и 5,6 во текот на ноќта.

Интересно, петтото место на најопасните населби во Мадрид го зазеде Саламанка, еден од најексклузивните во однос на цените на становите. Секако, ако се земе предвид и дека повеќето кривични дела се грабежи, подобро ќе го разбереме. Овие дела се случуваат повеќе таму каде што има поголема сума пари. Во секој случај, стапката на апсења е уште поголема отколку во Карабанчел. Но, има и доста апсења за трговија со дрога, нешто што може да се објасни и со тоа што е побогата област.

Сепак, во статистиката за 2022 година, оваа населба е висока стоење исчезна од првите места меѓу најмалку безбедните населби во главниот град. Ова продолжува да биде љубопитно. Но, за разлика од овие области, сега ќе зборуваме накратко за најтивките за живеење.

Најбезбедните населби во Мадрид

Замок на Едуардо Адкох

Замок Едуардо Адкох во областа Шамбери

Генерално, сите експерти се согласуваат во посочувањето на северните маала како најтивките области на Мадрид. Спротивно на тоа, јужните области имаат повисока стапка на криминал. Во голема мера тоа се должи на фактот што северните локалитети имаат поголем приход по глава на жител.

Сепак, најбезбедната област за живеење во главниот град на Шпанија е онаа на Чемири, кој исто така се наоѓа во централниот бадем на градот. Затоа ги има сите капацитети и услуги, вклучително и добра културна понуда. Исто така, областа на Шамартин може да се пофали со една од најниските статистички податоци за криминал во цел Мадрид. Исто така, тој е многу централен и добро поврзан, но има и мирни области како што се Ел Висо o Градина Сити.

Друга област во градот со најдобри стапки на безбедност на граѓаните е онаа на Монклоа-Аравака. Комбинирајте зони поблиску до центарот како Аргуелс со други потивки формирани од урбанизации па дури и со места како Валдемарин, со куќи достапни за многу малкумина.

Има и новосоздадени реони кои барем засега имаат добро ниво на безбедност на граѓаните. Тоа е случај на Валдебебас, каде што се градат квалитетни урбанизации и се поставуваат сите потребни услуги за секојдневно поставување. Оние кои се преселуваат да живеат таму се генерално млади парови кои не можат да си ги дозволат скапите цени на становите во центарот на Мадрид.

Совети за да бидете побезбедни во главниот град на Шпанија

Музеј Прадо

Музејот Прадо

За да ја завршиме нашата статија за најопасната населба во Мадрид, ќе ви дадеме неколку препораки за безбедност. Така, ќе имате помали шанси да бидете нападнати или ограбени при посетата на главниот град. На прво место, ќе ви кажеме дека големата цел на пријателите на вонземјаните се туристите. Затоа, одлична идеја е да се обидете да останете незабележани.

Односно, не се облекувајте како посетител, туку како да си живеел во Мадрид а ти отиде, на пример, на работа. Можеби изгледа глупаво, но замислете се себеси во Puerta del Sol опкружен со стотици туристи. Крадците ќе ги изберат оние што навистина изгледаат така, туристите.

Од друга страна, земете ги со себе само најважните работи. Чувајте ги вашите вредни работи во сефот на хотелот во кој престојувате и земете ги парите што навистина ви се потребни. Исто така, ако користите кеса, ставете ја по телото. Крадците ќе претпочитаат да им го дадат повлекувањето на оние што го носат во рака затоа што ќе им биде полесно. Исто така, неопходно е секогаш да го носите цврсто затворено.

исто така, никогаш не одете сами на места кои изгледаат опасни. Обидете се да бидете секогаш придружувани. А, кога ќе дојде време за пијачка, појдете на места каде што посетуваат жителите на Мадрид. Оние кои сакаат да ве ограбат знаат дека туристите одат во барови и ресторани кои им звучат познато од нивните родни места и таму ги чекаат.

Во секој случај, многу е важно вие секогаш донесе малку готовина на облека или на друго скриено место. Така, во случај да претрпите грабеж, ќе мора да платите за такси или друг превоз за да ве однесе до вашиот хотел. И, како што велевме, во овој сеф треба да ја имате најголемата сума на пари што сте ја донеле. Конечно, силно препорачуваме доколку ве ограбијат, не се обидувајте да се спротивставите. Ако сте ги земале предвид овие совети, тие нема да земат ништо вредно. Од друга страна, ако им се спротивставите на крадците, тие би можеле да прибегнат кон насилство и да ви нанесат штета, која во некои случаи ќе биде сериозна.

Како заклучок, ние ви го покажавме најопасната населба во Мадрид а други подеднакво конфликтни. Но, ви кажавме и за најбезбедните области. Во секој случај, главниот град на Шпанија не е поопасен од другите големи градови како, на пример, Лондон, Париз o Берлин. Затоа, не се лишувајте од патувањето во Мадрид или уживањето во сите чуда што ги нуди прекрасниот град на мечката и јагодата.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*