Најпознатите шпански музеи на Инстаграм

Музеј Прадо

На секое патување што го правиме, она што мора да се види е она што не тера да уживаме во уметноста. Понекогаш не го забележуваме тоа и вистината е дека ни недостасуваат неколку моменти од непресметлива вредност за нашите животи. Затоа, вреди да се знае секој од најпознати шпански музеи, и дека мора да ги земеме предвид во идните одмори.

Откако ќе влеземе во нив, можеме да ја фотографираме строгоста и да ја споделиме со сите наши следбеници преку Инстаграм. Нешто што стана одлична рутина! Особено кога оваа слика е проследена со бесконечни „хаштагови“, така што на овој начин нејзината истакнатост ќе достигне до повеќе луѓе. Со него и благодарение на специјализираниот портал Холиду, беше можно да се откријат кои се најпознатите шпански музеи. Дали ви преостана без посета?

Најпознати шпански музеи на Инстаграм: Музеј на современа уметност во Барселона

Рангира како најпознат од музеите преку Инстаграм. Ова е затоа што е едно од најспоменатите места, со вкупно 147 662 споменувања. Висока сума за клучно место во нашата земја. Во него ќе најдеме уметнички дела кои припаѓаат на втората половина на XNUMX век. Тие се повеќе од 5 дела од 000-тите до денес, каде што европскиот поп стил е комбиниран со авангардните стилови што преовладуваа во текот на 60-тите и 70-тите години. Ако сакате да го посетите, тоа можете да го сторите во населбата „Ел Равал“. Познат и како „МАКБА“, прогласен е за музеј од национален интерес. Според порталот Холиду, најчестите фотографии на Инстаграм веќе не се прават во овој музеј, туку во неговиот надворешен комплет. Совршена област за сите loversубители на 'скејт'.

Современ музеј Барселона

Музеј Прадо во Мадрид

Знаеме дека ако зборуваме за најпознатите шпански музеи, Музејот Прадо мораше да се најде на оваа листа. Таа е една од најпознатите, не само во Шпанија, туку и во целиот свет. Општо кажано, може да се каже дека има дела од XNUMX и XNUMX век. Тука ќе уживаме во дела од Гоја, како и Веласкез или Ел Греко, без да се заборави Боско, чија колекција е една од најкомплетните. Ако важноста на овој музеј требаше да се сумира во една реченица, тоа би било дека во него се сместени најважните од нашата култура. Но, навраќајќи се на Инстаграм, има вкупно 116, со тоа што „Лас Менинас“ е најпознатото дело на социјалната мрежа. Можете да го посетите, на помирен начин во текот на неделата и во утринските часови.

Музеј Гугенхајм

Музеј Гугенхајм во Билбао

Ако веќе е важно само по себе, на Инстаграм се крева со повеќе од 100 спомнувања. Музејот Гугенхајм е музеј на современа уметност. Инаугуриран е во 1997 година и ја истакна најиновативната идеја за зграда тотално различна од онаа на која бевме навикнати. Покрај тоа, има дела од Newујорк, како и некои парчиња кои се позајмени од други музеи. Повеќе од еден милион жители годишно, може да се видат во овој момент и за многумина, на статуа од кутре од странство е една од најспомнуваните. Иако понеделник е затворен, остатокот од деновите наутро има помалку луѓе, што ќе ни овозможи да направиме подобри слики.

Музеј на Реина Софија

Музејот на Реина Софија во Мадрид

Тоа беше во 1990 година кога беше инаугуриран музејот Реина Софија. Во него ќе ја откриеме XNUMX-от век и современата уметност. Сместено е во областа Аточа и најпопуларно дело му е „Герника“ од Пикасо. Но, покрај тоа, тука се и одличните дела на anоан Миро или Салвадор Дали, без да се заборави надреалистичката уметност на Магрит или Оскар Домингез. За сето она што можеме да го откриеме во него, тој стана еден од најпосетуваните музеи. Без понатаму, во 2016 година го сруши својот историски рекорд со повеќе од три и пол милиони посети.

Музејот Тајсен-Борнемица

Овој музеј содржеше имиња на уметници кои не беа присутни на друго место. Но, не само тоа, туку може да видите и различни изложби, како и активности. Колекциите што се чуваат тука се многу разновидни, од италијанската ренесанса, преку Рубенс или Караваџо, до холандскиот барок на Рембрант. И стилот на рококо и реализмот и импресионизмот на Мане се обединети во овој музеј што мора да се види. Иако за многумина, една од главните дела е „Womanена во бањата“ од Рој Лихтенштајн.

Музеј Дали

Музеј Дали во onaирона

Поголемиот дел е посветен на делата на сликарот Салвадор Дали. Е го најдете на плоштад Гала Салвадор Дали, во Фигуерас. Податоците покажуваат дека во 2017 година, тој бил третиот најпосетуван музеј во Шпанија. Иако е точно дека сите дела имаат големо значење, за многу мрежни мрежи, една од сликите што треба да се прикаже е нивната фасада. Кулата украсена со џиновски јајца, привлекува големо внимание и нејзините спомнувања изнесуваат повеќе од 15.

Манастир Картуја

Андалузиски центар за современа уметност

Како што сугерира нејзиното име, современата уметност ќе биде главниот протагонист на ова место. Лоциран е од 1997 година во манастирот Санта Марија де лас Куевас. Во него ќе уживате во повеќе од 3 000 уметнички дела, иако за многумина, само зградата или Манастир Картуја, сето тоа е уметност. Поради оваа причина, најчестите слики ќе бидат од овој надворешен дел, но ако веќе сте во него, не пропуштајте ја внатрешноста затоа што секогаш е најценета и има околу 15 спомнувања.

Институт Валенсија d´Art Modern

Во 2013 година беше четврти од најпосетуваните шпански музеи. Создадено во 1986 година со цел најмодерната уметност да биде задолжена за додавање на својот завршен спој. Повеќе од 10 дела се базираат на ова Уметност од XNUMX век. Во овој момент исто така можете да најдете и курсеви, работилници и концерти или конференции. Можеби една од најпознатите изложби е изложбата на Анет Месаџер.

Баскиски музеј Артиум

„Артиум“, Баскиски центар-Музеј на современа уметност

Во Алава, Баскија, наоѓаме уште еден од најпопуларните шпански музеи. Внатре, во него се сместени и баскиски и шпански дела од 2002 и XNUMX век. Исто така, има некои привремени изложби и секогаш поврзани со многу актуелни теми. Инаугуриран е во XNUMX година и меѓу сите негови дела, скулптури од Микел Наваро. Тој е исто така познат на Инстаграм по повеќе од 10 споменувања.

Музеј Пикасо

Музеј Пикасо во Барселона

Постојат повеќе од 4 дела од големиот генијалец Пикасо што можеме да ги најдеме на ова место. Не само во сликарството, туку и во скулптурата, цртежите или гравурите. Може да се каже дека тоа е една од најцелосните колекции што постојат. Тој беше отворен за пошироката јавност во 200 година и можеби се најзабележителните на мрежите „Портретите на Пикасо“ од Даглас Данкан. Ако се прашувате за споменувањата што ги има на Инстаграм, мора да се каже дека е околу 9 660. Дали сте ги посетиле сите?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*