најскапиот ресторан во светот

Сакам убави места, но далеку сум од тоа да имам многу пари, па морам да се задоволам со нивно гледање на ТВ или во списанија. Секогаш велам дека да имам многу пари би ги потрошил за одење во тие ресторани и хотели за милионери, не за услугата туку за местата, искуствата и вкусовите што ги нудат.

Кога сме кај рестораните, Кој е најскапиот ресторан во светот? Па, тоа варира од време на време, но изгледа дека денес е а Шпански ресторан што е во Ибица: рака Сублимација.

Сублимоција

Ако имате многу пари тогаш можете да отидете и да уживате во услугата на овој ресторан кој е на Ибица, Шпанија. Свечено беше отворено во 2014 и е концептуална креација на Пако Ромеро, предмет на првите редови на кулинарството во земјата. доволно е да се каже дека има 3 ѓонови Repsol и две Мишелин ѕвезди. Ништо лошо.

Она што го нуди овој ресторан е повеќе од јадење, тоа е целина кулинарско искуство каде е комбинираат технологија, гастрономија и шоу. Сè заедно, но очигледно, кујната е со врвен квалитет бидејќи зад неа стојат готвачите Дани Гарсија, Тоњо Перез, Диего Гереро и Дејвид Чанг и мајсторот слаткар Пако Торебланка.

Вистината е дека во свет каде што секогаш се работи за правење разлика, идејата на ресторанот е да оди чекор понатаму во гастрономијата и не само да нуди храна, обична и едноставна, туку и искуство. Денес, во сите области, се чини дека она што треба да се направи е да се обезбеди не услуга, туку искуство што е можно попотопливо.

Значи, има храна, има дизајнери, има илузионисти, има техничари, сценографи, музичари, сценаристи и многу повеќе. Вистинско шоу е оркестрирано околу рестораните, од оние чиј квалитет и генијалност секогаш се гледа во Холивуд или Бродвеј.

во сублимација има само место за 12 лица кои се сместени не во неколку маси туку во една. Храната и гостите се протагонисти и од моментот кога ќе седнете на маса започнува шоуто. Претстава која има, на врвот на локацијата, најсовремена технологија за да ја направи навистина незаборавна. И за каква технологија зборуваме? Од виртуелната реалност...

Идејата е дека ресторанот може патувајте без да го оставите столот, промена на просторот, со a игра на слики, светла, разни проекции и музика. А во меѓувреме, уживајте во менито составено од многу егзотични јадења. Менито, пак, се состои од 14 јадења, пијалоци и два десерти. Еден по еден, а патувањето продолжува до крај.

Оброкот започнува со коктел, многу скапо виски кое може да чини неверојатни 240 евра за шише. Доволно е да се каже дека е рачно изработен и дека има огромен број ароми и дека нема да си го буткате непцето и носот затоа што е најмазната, најегзотичната и највкусната работа на светот. И очигледно, не е дека тоа го сервираат едноставно, така што тоа е одличен почеток.

Менито не е секогаш исто, но сигурно ќе најдете многу морски производител, на пример кисела остриги, школки, школки за бричење или курви. Кога менито вклучува риба и школки целата соба станува морето и неговите длабочини. Светлина, бои...

Потоа сменете ја сцената можеби ќе се најдете во густината на шума јадење печурки и билки или во некој италијански град, со музика од The ​​Godfather, дегустација на градинарски зеленчук. Подоцна доаѓа редот за користење очила за проширена реалност. Значи, целосно навлегуваме во виртуелната реалност што ви ја дава информации за состојките за тоа што ќе јадете со рецепт од препаратот вклучен во видео.

Можете ли да го замислите тоа? Зарем тоа не е многу Блејд Ранер? И кога мислите дека сте во XNUMX век можеби одеднаш ќе се појавите во елегантен воз а јадењето на вашата маса е апсолутно различно. Непцето и очите не престануваат да доживуваат чуда. 

Има ли простор за панаѓур или циркус? Исто така, но производите за продажба се јадења, а вкусовите, ништо што досега не сте пробале. Дали го мислите тоа скара дали е обично? Да, но во овој придружува музиката и танцот, а чудно вискито повторно се појавува но со друг вкус, чаден, кој се повторува во сосот за скара. Се сеќавам дека Овде пијалоците се идеален спој со сервираната храна, така што готвачите смислиле апсолутно се. Секое јадење има свој пар во пијалокот и обратно.

Конечно, десертите кои пристигнуваат со готвач по ресторан кој го подготвува токму таму, покрај него. Може да биде сунѓер од јогурт, крем со путер, муселин од портокал... Вториот десерт носи чоколадо рака под рака со ново виски кое, да не се менува, е супер скап. Се наоѓа во чашата, но и во самиот десерт, и го натопува колачот со неговиот вкус на дрво.

Не би знаел дали садовите се во изобилство, се сомневам, но овде плаќате нешто сосема друго. И колку се плаќа? Околу 2000 евра по вечера. Иако изгледа како многу, воопшто не е лошо со оглед на тоа што станува збор за ресторан на Ибица каде пијалокот може да биде од 250 до 600 евра ако е од добра марка. Влезот во Пача, друг пример, е околу 500 евра по човек, па ако зборуваме за цени, Sublimotion не е од друга планета.

Најдоброто нешто е што секој со евра во џеб може да плати и да биде таму меѓу тие дванаесет гости. Па со секаква среќа еден од вашите соученици може да биде славна личностг, кој знае? Вистината е дека ако сте спремни да плати околу 1600 евра Ќе живеете одлично искуство, вкусови, шоу, услуга, се е многу добро и незаборавно. Со два збора: кулинарска уметност.

Дали има обични луѓе спремни да платат толку за вечера? Секако, има луѓе кои се подготвени да платат скапо билет за да го видат финалето на Светското првенство. Или не? Изгледа дека гостите од Sublimotion си заминуваат суперзадоволни, па ако повеќе ви се допаѓаат искуства отколку да купувате предмети, можете да размислите за инвестирање во навистина незаборавна ноќ.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)