Најубавите градови во Италија

Размислувате да патувате во Италија? Колку убава земја! Со толку многу убави градови, навистина е тешко да се организира рута за да не се остави ништо невидено… За среќа, можете да ја запишете нашата денешна статија за најубавите градови во Италија и земете ги предвид.

De Север кон југ, ова се едни од најубавите градови во Италија. Да патува!

Разгледување

За многумина тоа е најромантичниот град во земјата, најубавиот „град на каналите“, со прекрасните градби, кривулестите канали и богатиот културен живот. Уметниците и вљубените го избраа и продолжуваат да го избираат.

Венеција има повеќе од 400 мостовивклучувајќи ги и познатите Мост на воздишки, а возењето со гондола е најдоброто искуство (иако не и најевтиното). Кога треба да ја посетите Венеција? Во април, мај, септември или октомври што е кога има помалку туристи, а температурите се уште топли и пријатни и Не е толку жешко.

Милан

Ако сакате мода, нема ништо слично домот Милано, Мека за оние кои исто така сакаат да пазаруваат. Продавниците на Виа Дела Шпига и Виа Монтенаполеоне супер се, но вистина е дека Милан не е само мода. Нејзините музеи се нешто убаво, од Катедрала во Милано, трет по големина во светот, минувајќи низ познатите Скала и која било од неговите палати.

Најдобро време за посета на Милано исто така во Април, мај, септември и октомври и од истите причини: деновите се сè уште топли, но не и поразителни.

Торино

Генерално не се вбројува меѓу најдобрите градови во Италија или најубавите, но без сомнение е и ако одите ќе откриете зошто. Торино е на северот на земјата и нејзината arquitectura има згради на Ренесанса, барок, рококо, арт-ново и неокласика… Додека шетате низ неговите улици, како да одите на уметничко патување, но и тоа го прави плоштади и паркови.

Совршената позадина е Алпите, на само еден чассо нивните скијачки центри и неговите тартуфи. како е север треба да оди во лето, помеѓу јуни и август, најдобри месеци за уживање во неговите убавини на отворено. И да, ако сакате зимски спортови и можете да си ги дозволите, исто така во зима.

Тренто

Прекрасно е и многу туристи го шетаат, но Тренто е прекрасна дестинација која заслужува да се најде на оваа листа. Има одлична гастрономија, Еден убава природна средина и разновидна понуда за туристот.

Во зима можете да вежбате типични студени спортови како на пр скијање и сноуборд, квалитетот на неговиот снег е познат и има популарни дестинации како на пр Сан Мартино, Кастроца, Каназеи или Мадона ди Кампиљо.

Најдоброто време од годината за посета на Тренто е од мај до септември, со своите потопли температури и малку дожд, ако размислувате да направите пешачење, на пример. Очигледно, на зимска сезона Таа е кралица на скијањето.

болоња

Ако сакате да јадете, ова е вашиот град. ќе вкусите вкусно пици, тестенини, сирења, месо и најдобрите италијански вина. Најдобро од сè, не е скап град за да можете да излезете во барови или ресторани без да го скршите паричникот.

И да, има и други работи освен храна, запомнете дека УНЕСКО одамна го прогласи Светско наследство. Кога треба да одите? Во пролет или во есенниту премногу ладно, ниту премногу топло.

Ромите

Веќе сме во центарот на Италија и не може да се направи листа на најубавите градови во земјата без да се именува нејзиниот главен град. Еве ги најважните градби од поранешната Римска империја: Форумот, Колосеумот, Бањите на Каракала и многу повеќе, но тоа е и градот на Фонтана ди Треви, Шпански скали или Ватикан и неговите богатства.

Трастевере Тоа е римската населба за да се помине попладнето, има многу стари куќи, шармантни улици и ресторани насекаде. Рим е град во кој секогаш можете да се шетате, а пролетта или раната есен се најдобро време за посета.

Florencia

Мојот омилен град. Културата и архитектурата на Фиренца се речиси неспоредливи. е најубавиот град во Тоскана, градот на Микеланџело и Данте, Галилео и Рафаел. ќе се изморите од посетете музеи и галерии, но и да се прошета низ нивните средновековни улици или вози велосипед.

Мора да се види Дуомо и камбанарија, ако сакаш Давид, Стариот дворец или градините на убавото Палатата Пити. Но, ова е најпопуларно од сите, кога во реалноста најдобро е да одите на прошетка, да пешачите повеќе, само да пешачите. Сè е прекрасно.

Најдобро време за посета на Фиренца е од мај до септември бидејќи е жешко и има многу живот на отворено. Не заборавајте да јадете на Централниот пазар.

Сиена

Ако веќе сте во Тоскана, не можете да ја оставите Сиена надвор од рутата. Прекрасно е и многу романтично, со улици и згради средновековен. На Катедрала во Сиена Тоа е убавина на готски стил што нема да ја заборавите.

Ако можете да изберете датум, најдобро е оди од средината до крајот на пролетта, помеѓу април и мај, или рано на почетокот на есента, помеѓу септември и октомври.

Бари

Отидовме директно на југот на Италија, најсиромашниот дел од земјата, но со многу убавини. средновековен. Бари е чаре со а вкусна гастрономија и бунар на пристаништето. Покрај тоа, има одлични плажи и многу сини води.

Бари е град со разгледници каде најдобро е да јадеш и да шеташ и да се сончаш на една од нејзините плажи. Затоа, без сомнение, оди кога деновите се најдолги, во јули. Април навистина не е згоден бидејќи е највлажниот месец во годината и за љубителите на плажа и морето нема полоша вест од дождот.

Од неговото пристаниште тргнуваат на крстарења кои се упатуваат кон Грција, Хрватска, Црна Гора или Албанија.

Positano

La Брег на Амалфи Секогаш е одлична дестинација. Тоа е класичната разгледница за сета убавина што може да биде Италија и меѓу многуте крајбрежни градови што се тука, Позитано е несомнено бисерот. Имаат ноќен живот, добра гастрономија, добри вина и најдобри погледида Ако изнајмите веспа ќе си поминете најдобро.

Се разбира, тоа не е евтина дестинација, но секогаш можете да го добиете со малку трошење. Тоа е добра идеја посетете го Позитано во пролет, помеѓу мај и јуни, секогаш се трудиме да не одиме во екот на сезоната бидејќи има толку многу луѓе и цените одат преку покривот.

Матера

Добро е на југот на земјата и Тоа не е многу голем град. Ако ја споредиме Матера со други попопуларни италијански градови, ќе изгледа мал и со малку туристи, но понекогаш тоа е идејата, нели?

Матера одлично е во потоплите месеци, помеѓу мај и октомвризатоа што не врне многу.

Палермо

Палермо е еден од најубавите градови на Сицилија, всушност е нејзин културен и економски главен град и има се за туристите. Нивните Улични пазари Тие се одлични, особено Capo и Vucciria, со свежи производи и многу сувенири за купување и подарување.

Посетата се препорачува помеѓу април и јуни., кога деновите се топли, но не и угнетувачки.

Очигледно оваа листа само се собира некои од најубавите градови во Италија. има толку многу други!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*