Најубавите пејзажи во светот

Во свет во кој доминира сликата, таа тежи многу кога планирате патување. Кој не бил заведен од пејзаж и програмирал сè да биде таму? Надвор од работите што можеме да ги купиме, погледите, пејзажите, искуствата се она што не мотивира да патуваме. Тие моменти се суспендирани во нашата лична временска рамка.

Па да видиме денес најубавите пејзажи во светот. Можеби имате среќа и веќе лично сте запознале некои. Или не?

Планината Киркјуфел

Оваа планина е во Исланд и ја користам оваа прилика да кажам дека Исланд има неверојатно убави пејзажи. Ако сакате природа што ви го одзема здивот, би закажал патување токму сега. Таа е позната како „црковна планина“ и тоа е на северниот брег на Исланд, блиску до градот Грундарфјороур, на само два часа возење од главниот град.

Најдоброто нешто е да го запознаете со тоа што ќе ја направите целосната обиколка на полуостровот Snaefellsnes, а доколку изнајмите пакет, сигурно ќе биде вклучен бидејќи се вели дека Тоа е најфотографираната планина во земјата. Планината тогаш има 463 метри а неговата фигура отсечена на небото отсекогаш служела како водич и белег за патниците по копно и море. Во подножјето на планината има езеро која во ведрите денови прекрасно ја отсликува планината.

Исто така, тоа е планина која ја менува бојата според сезоната: Зелено во лето, кафено и бело во зима и навистина импресивно во деновите кога сјае полноќно сонце, околу јунската рамноденица. И да не зборуваме под страшната северна светлина!Помеѓу септември и април.

Во близина, на блага прошетка, се наоѓаат Kirkjufellsfoss водопади. Овие водопади имаат три мали скокови и блага струја, но разликата во висината меѓу нив е најдоброто нешто за тоа. Доколку сте заинтересирани за качување, можно е да го направите тоа и да уживате во добри глетки, како на планината така и на водопадите.

Конечно, факт: планината се појавува во сезона 7 од Игра на престоли, во епизодата „Зад ѕидот“.

Карпи на Мохер

Овој прекрасен и импресивен пејзаж е во Ирска и претставува дел од општиот пејзаж на Бурен. Тие гледаат во Атлантикот и трчаат по брегот 14 километри. според геологијата формирана пред околу 320 милиони години а денес УНЕСКО ги вклучи во глобалниот геопарк Бурен.

Тие се најпознатите карпи во земјата и се меѓу најпознатите во светот. Можете да се регистрирате за Карпите на Мохер искуство, овде се поминува цел ден, а децата не плаќаат влез. Има 800 метри мрежа на патеки безбедни и асфалтирани кои ви дозволуваат да уживате во пејзажот, погледнете ги островите Аран, заливот Голвеј и Маамтауркс во далечината, па дури и Кери во далечината.

се нудат многу Водени посети, да се запознае со историјата на карпите и самата област, западниот брег на Ирска, во близина на селото Лисканор, во округот Клер. Можете да стигнете таму со автомобил, со автобус, со велосипед, мотоцикл или со автомобил. Или одење, исто така.

За да ја направите посетата добар ден, секогаш можете да ја посетите официјалната веб-страница која ја вклучува временската прогноза и ви овозможува подобро да се организирате. Исто така, добра идеја е да ги посетите карпите надвор од шпицот, а очигледно, на изгрејсонце и зајдисонце пејзажот е посебен.

Можете да платите целосен влез, кој вклучува посета на Центарот за посетители и изложбата и театарот за виртуелна реалност, плус прошетка низ патеките и пристап до кулата О'Брајан и нејзината тераса, аудио водич, мапи и информации . Сите за 7 евра.

Hallstatt

Овој езерски пејзаж е во Австрија и тоа е разгледница. Тоа е во планинската област на Салцкамергут, веднаш до езерото Халштат и блиску до некои чудесни рудници за сол. До XNUMX век до него се стигнувало само со брод или по многу неудобни планински патеки, но сè почнало да се менува на крајот на XNUMX век со изградбата на рута која била пресечена низ карпата на самата планина.

Местото е убаво. Селото има прекрасен плоштад со фонтана во средината, некои Антички цркви, во готски и неоготски стил, прекрасна костурница со 1200 черепи, кула од XNUMX век во која сега работи ресторан, самото езеро кое е шармантно и полно со риби, има и водопади и меѓу најновите и туристички места на Изглед на 5 прсти, со проѕирна земја и обликувани како прсти кои излегуваат од планината.

Конечно, посетата на Рудници за сол Не можете да пропуштите. Се вели дека таа е најстариот рудник за сол во светот бидејќи веќе има седум илјади години експлоатација. Можете да стигнете до таму пеш или со жичница, а внатре има музеј.

Езера Плитвице

Овие чудесни езера се во Хрватска и формираат национален парк кој е најстар национален парк во државата. УНЕСКО исто така ги вклучи во својата листа на Светско наследствода Езерата се во карстна област во центарот на земјата, веднаш на границата со Босна и Херцеговина.

Заштитеното подрачје има речиси 300 илјади квадратни километри, со своите езера и водопади. се бројат 16 езера вкупно чиешто формирање е резултат на сливот на неколку површински потоци и реки но и под земја. За возврат, езерата се поврзани и го следат текот на водата. Меѓу нив се разделени со природни травертински брани, депонирани таму од алги, мувла и бактерии низ вековите.

Овие природни плен се многу нежни и речиси живи, во интеракција цело време со воздухот, водата и растенијата. Затоа тие постојано растат. Може да се каже дека вкупниот број на езера е поделен на два сектори, еден високо и еден низок. спуштајќи се од надморска височина од 636 метри до 503 метри на растојание од 8 километри. Реката Корона е формирана од водата што излегува од езерото на помала надморска височина.

И да, овие хрватски езера тие се познати по нивните форми и бои, зелена, сина, тиркизна, боите секогаш се менуваат во зависност од количината на минерали во водата и во зависност од сончевата светлина. Езерата се, пак, на околу 55 километри од Јадранското Море и крајбрежниот град Сењ.

Salar de Uyuni

Јужна Америка има неверојатни пејзажи и еден од нив е во малата држава Боливија. Тоа е огромна солена пустина, највисока во светот, со нешто повеќе од 10 илјади 500 квадратни метри површина.

Солта почива на 3650 метри надморска височина и се наоѓа во боливиската провинција Даниел Кампос, во департманот Потоси, во висорамнините на Андите. Пред 40 илјади години овде имало езеро, езерото Минчин, подоцна имало друго езеро и конечно климата престанала да биде влажна и станала сува и топла, создавајќи сол.

Се чини дека солта содржи околу 10 милиони тони сол а секоја година се вадат 25 илјади тони. Но, денес солта не е единствената важна работа, Ујуни има и литиум а литиумот е од суштинско значење за батериите на сите наши технолошки уреди. Покрај тоа, се користи за калибрирање на сателити бидејќи е пет пати подобар од океанот за истата намена.

Салата има дебелина која варира помеѓу помалку од еден метар и десет метри и вкупната длабочина е 120 метри, помеѓу саламура и кал. Токму оваа саламура има бор, калиум, магнезиум, натриум и литиум, меѓу другото.

Се разбира, тоа е една од најпопуларните туристички дестинации во Боливија и без пандемија годишно го посетуваат околу 300 илјади луѓе.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)