Најубавите села во Андалузија

Пампанеира

На најубавите села во Андалузија Дистрибуирани се низ осумте провинции на оваа автономна заедница. Во секој од нив има градови кои се издвојуваат по своите споменици, по природата што ги опкружува и по тесните типични улици.

Преземајќи го од исток кон запад, од Хуелва до Алмерија, или од север кон југ, од Кордова до Cádiz, целиот андалузиски регион ви нуди прекрасни вили кои вредат да ги посетите. Сепак, со оглед на потребата да ги синтетизираме во неколку, ќе земеме по едно од секоја провинција за да ја предложиме нашата обиколка на најубавите села во Андалузија. Ако го направите тоа, нема да зажалите.

Сетенил де лас Бодегас

Сетенил де лас Бодегас

Типични куќи на Сетенил де лас Бодегас

Сигурно сте виделе фотографии од овој бел град во провинцијата Cádiz или можеби сте го посетиле привлечени од љубопитната природа на нејзиното урбано ткиво. Овој, прогласен за уметнички историски комплекс, се карактеризира со неговите куќи сместени под огромната карпа што доминира во градот.

Сепак, ова не се пештерски живеалишта врежани во карпа, туку создадени со затворање на дупката што ја претставува. Тоа е она што се нарекува засолниште под карпи а неговото потекло датира од многу дамнешни времиња. Но, во секој случај, имате многу повеќе да видите во Сетенил.

Прекрасно е твоето замокот, Насридска тврдина од XNUMX век со повеќе од петстотини метри ѕид и четириесет кули во која сè уште се сместени дел од населението. Исто така, тоа е убаво Црква на Пресвета Богородица, кој ги комбинира готскиот и мудејарскиот стил до тој степен што би можеле да ви кажеме дека тие се два различни храма.

Заедно со ова, испосниците како оние на Сан Себастијан, Сан Бенито, Нуестра Сењора дел Кармен или Нуестра Сењора де ла Консепсион го комплетираат религиозното наследство на градот. Што се однесува до цивилното, тие го истакнуваат старото градско собрание, на Куќа од брашно или мостовите на улиците Вила и Триана и Ронда.

Пампанеира

Пампанеира

Улиците на Пампанеира

Сега патуваме во провинцијата Гренада да ви го понудиме овој прекрасен град кој се наоѓа во срцето на Алпуџарас, јужно од Сиера Невада. Тоа е и град на бели куќи со фасади полни со цвеќиња и тесни улички со калдрма. Но, уште пољубопитни ќе бидат вашите тинаос, покриени премини кои одат од еден до друг дел на улиците и на кои има куќи.

Исто така, од неговото шеталиште Гарсија Лорка имате прекрасен поглед на целата провинција. Но, можете да ја започнете вашата посета од страна на плоштад на слободата, каде е Црквата Свети Крст, храм од XNUMX век во кој ќе видите спектакуларен таван со каса Мудејар. Имате и неколку продавници кои продаваат типични производи од областа, како што се килими. А, многу блиску, под фонтаната Серило, се наоѓа старата арапска перална.

Но, бидејќи сте во Пампанеира, искористете ја можноста да направите нешто Пешачка патека во Сиера Невада. Во самиот Плаза де ла Либертад ќе најдете информации за нив. Ја препорачуваме онаа што стигнува до реката Покеира, каде што може да се плива во лето, и онаа што оди нагоре до градовите Бубион y Капилеира, уште две вили кои исто така се меѓу најубавите села во Андалузија.

Казорла

Казорла

Поглед на Казорла, едно од најубавите села во Андалузија

Сместено во природен парк на кој му го дава името, во планините на провинцијата Jaén, Казорла е уште едно чудо на Андалузија. Тој доминира со неа Замокот Једра, христијанска тврдина изградена врз постара со муслиманско потекло од XNUMX век. Исто така, внатре можете да ги посетите љубопитните Музеј на популарни уметности и обичаи на Алто Гвадалкивир.

Има дури и своја легенда: онаа на трагантијата. Тој вели дека една мавританска принцеза била затворена во пештера во негова близина за да ја заштити од доаѓањето на христијаните. Но, тие ги убиле сите муслимани и никој не ја спасил. Поради оваа причина, таа стана полужена, полу-змија суштество кое живее во шуплината и излегува само ноќта на Сан Хуан.

Тоа не беше единствениот замок во градот. Можете исто така да ги видите урнатините на петте агли, на врвот Серо де Салватиера. Но, поголем е интересот Извор на синџирите, Хереријански стил и урнатините на Ренесансна црква Санта Марија де Грација.

Меѓутоа, ако зборуваме за храмови, треба да го знаете и тоа црквите на Вирген дел Кармен, со својата карактеристична октагонална кула, и од Сан Франциско, како и испосниците на Сан Себастијан, Сан Мигел Арканџел или Вирген де ла Кабеза. А, покрај нив, манастирот Монтесион и манастирот Сан Хуан де ла Пенитенцијарија. Конечно, не пропуштајте да го видите старото градско собрание и палатите Ла Мерсед и Ла Викарија.

Зухерос, едно од најубавите села во Андалузија во Сиера де ла Субетика

Зуерос

Зухерос, со својот замок

Ајде да одиме сега во провинцијата Кордова да ви кажам за овој прекрасен град, кој е исто така порта кон пештера лилјаци, прогласена за локалитет од културен интерес и поради неговата природна и археолошка вредност. До денес, од него веќе се мапирани не помалку од три илјади метри, што ќе ви даде идеја за неговите димензии.

Со материјалите извлечени од пештерата, на Археолошки музеј на Зухерос, која љубопитно не е единствената во толку мала популација. Во повикот Casa Grande, е Музеј на уметности и обичаи Хуан Фернандез Круз, од етнографска природа и тоа ќе ви даде добра претстава за животот во регионот во текот на XNUMX и XNUMX век.

Но, градот Кордова има и стар замокот, чии остатоци се на карпа и за која се верува дека е изградена во XNUMX век за време на муслиманската доминација. Од своја страна, на Црквата на лековите Датира од XNUMX век и го содржи ликот на заштитникот на градот.

Фригилијана

Фригилијана

Типична улица во Фригилијана

Сега патуваме за Малага Регионот Аксаркија да ви кажам за уште едно од најубавите села во Андалузија. Frigiliana сè уште го задржува своето средновековен распоред од арапско потекло, со своите тесни улички, патеки и патеки. Но, пред се, се издвојува по прекрасните бели куќички украсени со цвеќиња.

Во овој град во Малага можете да ги видите и урнатините на гуштер замок, датиран околу XNUMX век; љубопитните Палатата на грофовите Фригилијана, познат како El Ingenio и во ренесансен стил; на Кралски депозити, од XVIII, или на Палатата на Аперо, изградена во XVII, исто како Старата фонтана.

Но, можеби тоа повеќе ќе ви го привлече вниманието Маало Мудејар. А, што се однесува до неговите верски споменици, го имате црква на Сан Антонио, изградена во 1676 година, а Ермитаж на Санто Кристо де ла Кања или Ecce-Homo, од XNUMX век.

Алмонастер ла Реал

Алмонастер ла Реал

Плоштад во Алмонастер ла Реал

Се преселивме во провинцијата Huelva да ви го покажам овој град сместен помеѓу Сиера де Арацена и Кампо де Андевало. Неговиот голем симбол е џамија, изградена на стара визиготска базилика од XNUMX век. Прогласена за национален споменик, таа е од огромно значење бидејќи е единствената од периодот на Андалузија која е речиси целосно зачувана во рурална средина.

Треба да го посетите и во Алмонастер црква на Сан Мартин, кој ги комбинира готскиот и мудејарскиот стил. Погледнете ја нејзината корица Мануелински стил, бидејќи е, до онаа на Оливенца (Бадахоз), единствениот што постои во Шпанија. Можете исто така да ги видите испосниците на Nuestro Señor de la Humildad y Paciencia, San Sebastián и Santa Eulalia, како и мостовите Римски и Tres Fuentes, остатоците од замокот, На Палатата на Мигел Тенорио од Кастилја и Спа Манзано, веќе во периферијата.

Лукаинена де лас Торес

Лукаинена де лас Торес

Поглед на Лукаинена од Кулите

Овој мал град во регионот Лос Филамбрес-Табернас, во провинцијата Алмерија. Затоа што има и бели куќи украсени со цвеќиња, но се издвојува главно по своето минато посветено на рударството. Всушност, сеуште можете да ги посетите неговите остатоци рударски зачува, со осум печки за калцинирање руда, утоварни докови и железнички ровови, па дури и мала електрана.

Од друга страна, покрај истражувањето на нејзините тесни улички со калдрма, треба да ја посетите и Лукаинена Црквата на Пресвета Богородица Монтесион, изградена во XNUMX век по неокласичните канони над еден постар од XNUMX век. Ќе се изненадите бидејќи надворешно изгледа како утврдување.

Кармона, претставник на Севилја меѓу најубавите села во Андалузија

Carmona

Портата Кордоба, во Кармона

Нашата обиколка на најубавите села во Андалузија ја завршуваме во Кармона во Севилја, чие потекло датира, барем, од римско време. Всушност, сеуште можете да видите а археолошка област во кој се сместени остатоци од некропола, амфитеатар, мост и Преку Аугуста.

Но, Кармона заслепува со своето монументално наследство како утврден град каков што беше. Врвовите се спектакуларните портите на Кордоба и Севиљакако и наметнувањето Алказар Дел Реј Дон Педро, кој го добива своето име од Педро I од Кастилја, кој наредил нејзина реконструкција на остатоците од старата муслиманска тврдина. Можете дури и да спиете во него, бидејќи моментално е туристички хостел.

Ве советуваме да го посетите и градот Андалузија палати како оние на Маркиз де лас Торес, во кој денес се наоѓа музеј на градот, на Агиларите, Дон Алонсо Бернал Ескамила или Руеда. различен карактер има Театар „Цреша“., изградена во XNUMX век по каноните на еклектицизмот.

Конечно, во однос на религиозното наследство на Кармона, имате драгоцено цркви како што се оние на Сан Педро, Санта Марија де ла Асунсион, Дивино Салвадор или Сан Бартоломе и испосниците како оние на Сан Матео или Нуестра Сењора де Грација. Можете да ги посетите и манастирите Ла Консепсион, Ла Тринидад или Лас Дескалзас.

Како заклучок, ви покажавме осум од најубавите села во Андалузија. Но, неминовно, оставивме и други на цедило. На пример, Кадиз Замокот Кастелар, што се чини дека навреме застана, човекот од Малага Геналгуацил, со своите природни базени, или Хуелва Алајар, прогласен за историско-уметнички комплекс во 1982 година. Зарем не сакате да ги запознаете овие прекрасни градови?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*