Најубавите села во Гранада

Поглед на Монтефрио

На најубавите села во Гранада Тие се наоѓаат и на брегот и во внатрешноста. Андалузиската провинција ви нуди привилегија да можете да одите од прекрасни плажи до спектакуларни планини за само неколку километри. Тоа е нешто во кое можете да уживате и на други места во Шпанија, на пример, во Астуриас o Cantabria.

Но, враќајќи се во Гранада, еден од најдобрите начини да ја запознаете нејзината провинција е да започнете со својата капитал. Во градот Насрид имате чуда како Алхамбра o генералифе, импозантната Катедрала на воплотувањето или населби типични како Албаицин или Сакромонте. А, по посетата на главниот град, сега можеме да патуваме низ најубавите градови во Гранада.

Монтефрио

Фотографија на Монтефрио

Градот Монтефрио во Гранада

Се наоѓа во регион на Лоја, овој град потекнува од предримска Шпанија, за што сведочи мегалитската некропола на Карпа на циганите. Но, највпечатливото и најспектакуларното нешто во градот е огромната карпа што доминира во него одозгора и каде што црквата на селото, веднаш до остатоците од старата тврдина.

Ова не е единственото што можете да го посетите во Монтефрио. Исто така, ве советуваме да го видите оној на Сан Себастијан, изграден во XNUMX век според каноните на ренесансниот стил; онаа на Сан Антонио, која комбинира готски сводови со барокни елементи, и онаа на Encarnación, скапоцен камен на неокласичниот стил на Гранада поради Вентура Родригез.

Но, градот има и прекрасни цивилни споменици. Меѓу нив, на Куќа на занаети, од XNUMX век и во која се наоѓа туристичката канцеларија, а на Болница Сан Хуан де Диос, изградена во истиот век. Сето ова без да се заборави зградата на Градското собрание, опкружена со две кули, и Посито.

Сите овие чуда го наведоа Монтефрио да го добие признанието на Историски уметнички комплекс од 1982. Но има уште нешто што ќе ви го привлече вниманието. Во градот, ќе видите знаци на јапонски. Причината е што прими многу посетители од азиската земја бидејќи јапонски фотограф го прикажал и ги изложил сликите во својата земја.

Гвадикс

Гвадикс

Цитаделата на Гвадикс

Се наоѓа во Регионот Акситана, овој град Гранада е уште едно чудо што не можете да го пропуштите. Неговото потекло е исто така предримско, иако бил важен центар на комуникациите во латинското време, за што сведочат остатоците од театар откриена пред неколку години.

Но, големиот скапоцен камен на Гуадикс е негов Алказаба или муслиманска тврдина. Изграден е во XNUMX век и е многу добро сочуван. А, покрај неа, не помалку спектакуларната Катедрала на воплотувањето, изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век и комбинира готски, ренесансен и барокен стил.

Религиозното наследство на градот Гранада го комплетираат црквите Ла Магдалена, Санта Ана, Сантијаго и Ла Консепсион. Во вториот, Танцот на шесте, прогласен за нематеријално наследство на Андалузија, се изведува секоја година. Но, уште поважно е Црквата на Богородица де лас Ангустија, бидејќи во него се наоѓа ликот на заштитникот на градот. А покрај нив може да се видат манастири како оние во Сан Франциско, Лас Кларисас и Сан Диего.

Што се однесува до граѓанското наследство на Гуадикс, ве советуваме да го посетите Палатите на Вилалегре и Пењафлор, како и куќата Хулио Висконти, сите од XNUMX век. Но, уште едно од чудата на градот е неговото соседството на пештерите кој, како што кажува неговото име, се состои од повеќе од две илјади населени подземни живеалишта. Можете да посетите некои и, покрај тоа, имате центар за толкување каде што ќе ви ја објаснат љубопитната историја на овие куќи.

Капилеира

Капилеира

Градот Капилеира, еден од најубавите градови во Гранада

Во овој случај, убавината на овој град се протега и до општинскиот мандат, бидејќи сето тоа е прогласено Историско-уметнички комплекс и живописно место. Но, пред се затоа што се наоѓа во срцето на националниот парк на Сиера Невада.

Меѓутоа, ако зборуваме за Капилеира, првото нешто што треба да го истакнеме се неговите тесни и стрмни улички со типични куќи во стилот на алпујарењо. Односно, бело и варосано, со рамни покриви и оџаци со капи. Ви препорачуваме и да ја посетите Црква на Пресвета Богородица, изградена во XNUMX век и која има прекрасен барокен олтар и слика на Богородица што му го дава името.

Исто така интересно е Куќа музеј на Педро Антонио де Аларкон, посветена на познатиот писател од деветнаесеттиот век, иако служи и како музеј на обичаите на Алпуџара. Конечно, бидејќи сте во околината и ако сакате планинарење, ве советуваме да го направите спектакуларното патека на Седумте лагуни, кој минува низ импозантна глацијална долина.

Алхама де Гранада

Поглед на Алхама де Гранада

Алхама де Гранада

Овој град се наоѓа во спектакуларна средина, во целост Сиера де Техеда и виси на импозантна клисура на чие дно се наоѓа реката Алхама. Како тоа да не е доволно, има прекрасни топли извори. Арапите веќе го знаеја ова, тие изградија некои тоалети во XII век сè уште совршено сочуван и посетлив.

Многу блиску до нив е Римски мост. Но, ова не се единствените споменици што ви ги нуди Алхама, што, всушност, исто така е Историски уметнички комплекс. Иако не е отворен за посетители, можете да го видите замокот, изградена на стара цитадела. Наместо тоа, можете да го посетите убавото главната црква La Encarnación, кој бил првиот католички храм на античкото Кралство Гранада по неговото освојување и кој комбинира готски и ренесансен стил.

Исто така, ве советуваме да ги видите црквите Кармен и Сан Диего; на Куќа на инквизицијата, Елизабетански готски стил; на Болница на Квин, кој ги комбинира Mudejar елементите со други готски и ренесансни елементи, и на Резервоар, за што се користела синагога од XNUMX век.

Салобрења, уште еден од најубавите градови во Гранада

Поглед на Салобрежа

Салобрежа

Ги оставаме планините за да стигнеме до брегот на Гранада, поточно до прекрасниот град Салобрења, во кој доминира неговата импозантна замокот изградена во времето на Насрид, иако била зголемена од христијаните. Но, уште попријатно ќе биде шетањето низ неговите тесни улички со варосани куќи полни со цвеќиња. И, исто така, се искачи до гледна точка на Албаицин, од кој имате спектакуларен поглед на брегот на Гранада.

Исто така, треба да ја посетите Салобрења Црква на Богородица на Бројаницата, Мудејар стил. Се издвојуваат нејзината странична врата со плочки и кулата на која се загради, како и ликот на Богородица што и го дава името, резба од XNUMX век. Исто така, треба да ги видите храмот Сан Хуан Баутиста и капелата Сан Луис.

А во однос на граѓанските споменици ги истакнуваат стара фабрика Пресвета Богородица Бројаница и Црвена куќа, остатоци од две мелници за шеќер. Но, пред сè, на Кулата Камброн, крајбрежна караула од насридскиот период. Вториот се наоѓа веднаш до истоимената плажа, каде што можете да се бањате. Сепак, Салобрења има и други прекрасни песочни брегови. Меѓу нив, плажите Ла Чарка, Ла Гвардија и Ел Калетон.

Алмуњекар

замокот Свети Михаил

Замокот Сан Мигел, во Алмуњекар

Ја завршуваме нашата обиколка на убавите села на Гранада во Алмуњекар, која има богато римско минато. Тоа го покажуваат остатоците од неговите фабрика за солење, датиран во првиот век по Христа. Се наоѓа и во прекрасното Ботанички парк Ел Махуело. И, пред се, неговата Аквадуктот Римјанин од истиот период и на Пештерата на седумте палати, кој моментално е археолошки музеј.

Но, во градот Гранада треба да се види и импозантното замокот Сан Мигел и скапоцениот парохиска црква Ла Енкарнасион. Вториот е скапоцен камен во класицистички стил, изграден во XNUMX век, во кој се наоѓа ликот на Богородица де ла Антигва, заштитник на Алмуњекар.

Од своја страна, на замок на Ла Најара Тоа е прекрасна градба од 3000 век и неоарапски стил каде што ќе го најдете туристичкото биро. Но, мора посебно да ги споменеме локалните музеи. Веќе ви кажавме за Археолошката, но ова е надополнето со таканаречениот Claves de Almuñécar: XNUMX години историја. И, исто така, со Музејот на градината Бонсаи и Аквариумот.

Од друга страна, како приморски град, Гранада ви нуди прекрасни плажи. Всушност, нејзиниот општински мандат опфаќа вкупно дваесет и шест. Така, урбаната област Калетила, Кантаријан, Ла Херадура или Велила. И, меѓу две од нив, на Природен споменик на карпите на Сан Кристобал, три рида што излегуваат кон морето.

Конечно, ако зборуваме за природата, во близина на градот Гранада го имате Природен парк Пења Ескрито кој има збир на патеки од кои ќе добиете прекрасен поглед и на брегот и на Сиера Невада и Ла Алпуџара. Можете да ги истражувате и пеш и со велосипед.

Како заклучок, ви покажавме дел од најубавите села во Гранада. Сите тие ќе ве фасцинираат, но провинцијата Андалузија има и многу други. На пример, Тревелес, бела оаза во подножјето на Mulhacén и лулка на добра шунка; Бубион, еден од накит на Алпујарите; Пампанеира, со својата Плаза де ла Либертад, или Нигуелас, со својот хомонимен расед кој е споменик на природата. Зарем не мислите дека ова се доволни причини за патување во провинцијата Гранада?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)