5 неуспешни урбани паркови во Шпанија

Погледи за повлекување

Пролетта е идеална сезона за уживање во шетање низ урбаните паркови на нашите градови. Тие претставуваат зелено белодробно крило на многу од нив и ни нудат места за мир за да избегаме од вревата од ден на ден, не само што размислуваат за нивната вегетација и фауна, туку и сончање, пикник, спортување итн. Подолу ќе најдете некои од најубавите урбани паркови во Шпанија.

Парк дел Буен Ретиро

Парк дел Ретиро

Ако некогаш сте биле во Мадрид, веројатно сте оделе во паркот Ел Ретиро да прошетате, испијте се на своите шармантни тераси и направете неколку фотографии. Со 125 хектари и повеќе од 15.000 дрвја, паркот Ел Ретиро го има своето потекло во седумнаесеттиот век кога важечкиот крал Фелипе IV, грофот-војвода од Оливарес, му дал на монархот некое земјиште за уживање во кралското семејство. Дури Славната револуција во 1868 година, паркот Ретиро стана општинска сопственост и беше отворен за сите граѓани.

Денес е едно од најпознатите амблематски туристички места во Заедницата на Мадрид. Нејзините најистакнати места се: езерцето, палатата Кристал, палата Веласкез, градината Вивацес, градините и розовата градина на Сесилио Родригез, градините на архитектот Хереро Паласиос и Францускиот Партер со Ципрес Калво, дрвото најстаро во Мадрид со мексиканско потекло за кој се вели дека има околу 400 години.

Парк Марија Луиза во Севилја

Парк Марија Луиза

Едно од најпознатите амблематски места во Севилја е Паркот на Марија Луиза, чие потекло може да се најде во градините што го опкружуваа стариот дворец Сан Телмо. Земјиштето беше подарено во 1893 година од страна на Инфанта Марија Луиза де Борбон во градот и беше инаугуриран како јавен парк на 18 април 1914 година со името на Урбан парк Инфанта Марија Луиза Фернанда.

Го реновирал францускиот инженер -ан-Клод Николас Фурестие, кустос во шумата Булоњ во Париз, кој му дал романтичен шмек инспириран од градините на Generalенералифе, Алхамбра и Алказарес од Севилја.

Централната оска на паркот Марија Луиза е составена од планината Гуруѓ, Фонтаната на лавовите, Ислата де лос Патос, езерцето Лотос и кружниот тек на Бекер, посветена на поетот Густаво Адолфо Бекер, во која заедно со бистата на поетот, ја развива темата на убовта.

Паркот Марија Луиза е еден од природните накити на Севилја каде можеме да ја набудуваме урбаната фауна од главниот град на Севилја, како што се патки, лебеди или пауни.

Градина Турија во Валенсија

турија парк Валенсија

Овој урбан парк со површина од 110 хектари е еден од најпосетуваните паркови во Шпанија. Потекнува од 1986 година, кога поплава довела до празен дел кој се користел за одмор на Валенсија. Градината Турија е исто така ограничена со Биопарк, авангардниот град на уметностите и науките, паркот Гуливер, Палау де ла Музика и паркот Кабецера.

Илјадници луѓе го посетуваат секоја година и многу валенсијци имаат тенденција да прават излети и да го поминуваат денот за време на викендите.

 

Парк лавиринт Хорта

хорта

Паркот лавиринт Хорта е најстариот во Барселона и се наоѓа на периферијата на градот, во подножјето на планината Колсерола далеку од туристичката врева што го опкружува Сиудад Кондал. Составена е од неокласична градина, романтична и спектакуларен лавиринт од чемпрес, сите украсени со статуи со митолошки алегории.

Овој парк има приватно потекло, бидејќи на крајот на 1967 век фармата припаѓала на семејството Десалс. Во текот на деветнаесеттиот век, беа направени проширувања, достигнувајќи повеќе од девет хектари површина што сега ја зафаќа. Во XNUMX година Десалците му ги дадоа паркот и палатата на Градскиот совет на Барселона.

Треба да платите влез за пристап, но тој е бесплатен за деца, невработени и пензионери како и за целата публика во среда и недела. Во овие случаи, како и во Парк Гиел, влезот сè уште е контролиран, бидејќи максималниот дозволен капацитет е 750 лица со цел да се зачува паркот во оптимални услови.

Парк Аламеда во Сантијаго де Компостела

парк аламеда

Популарно познат како Ла Аламеда, овој урбан парк лоциран во Сантијаго де Компостела е составен од три различни делови: Пасео де ла Аламеда, Карбалеира де Санта Сузана и Пасео де ла Херадура.

Неговата локација е привилегирана и со текот на времето стана главна урбана градина на градот, исто така истакната со разновидноста на неговата флора (даб, еукалиптус или коњски костен). Неговите модернистички згради од деветнаесеттиот век, како и неговите статуи и скулптури, се исто така многу впечатливи.

Сите привлечности на паркот Аламеда ја прават, уште од XNUMX век, најважната референтна точка за прошетките на луѓето од Сантијаго, карактеризирана со пријатна и релаксирачка просторија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*