10-те најчудни обичаи на светот

Една од најголемите атракции на патувањето е запознајте ги другите култури. Иако денес, благодарение на интернетот, ние сме во контакт со секој агол на планетата, сепак продолжуваме да бидеме изненадени кога ќе наидеме на многу различни традиции на нашите. Во овој пост го споделувам со вас мојот список на 10-те најчудни обичаи на светот.

Плукајте три пати за да го истерате злото чудни обичаи на Грција

Суеверие постои во сите култури. Сепак, секој има свои методи за да се избегнат лошите предзнаци. Во Грција, некои веруваат дека плукањето е најдобриот начин за бркање на мажотТој и ги несреќи. Затоа, имаат чудна навика да плукаат трипати кога некој дава лоши вести. За среќа, тие само го репродуцираат звукот на плукање. Тоа е традиција без плукање!

Скршете ги садовите

Грчки свадби

 

Во грчки свадби постои антички обичај на кршење садови како предзнак на среќен брак. Младенците и гостите фрлаат јадења на подот во ритамот на музиката, не само за да промовираат задоволителен брачен живот, туку и како симбол на изобилство. Свадбите не се единствениот контекст во кој можеме да ја видиме оваа необична традиција, во крштевањето и причестите присутните ја слават својата радост, а во светот на музиката и танцот тоа е начин да ги заштитиме уметниците од зли духови.

Денес, оваа традиција е малцинство во Грција и е заменета со побезбедна и полесна за чистење алтернатива Фрлање цвеќиња!

Канамара матсури

Чудни обичаи на Јапонија, Канамара Мацури

Канамара Мацури 2009, фотографија на Таканори

Канамара мацури Тоа е фестивал што се одржува во Кавасаки (Јапонија) рано месец април. Оваа ционистичка партија плаќа почит кон плодноста и поради својата културна, социјална и религиозна важност, привлекува илјадници луѓе од целата земја секоја година. Покрај тоа, неговата посебност го направи тоа А. важно туристичко тврдење.

Што го прави Kanamara Matsuri толку привлечен?

Она што најмногу го привлекува вниманието на странците се три жртвеници во форма на пенис кои излегуваат низ поворка низ улиците, две од дрво и металик во розова боја. Покрај тоа, овие денови во храмот Канајама можете да најдете секакви слатки, овошја и гастрономски задоволства во форма на фалус. Исто така, нема недостаток на репрезентативни сувенири на оваа нетипична традиција.

Секогаш јадете со десна рака

Јадете со десна рака

Во Индија и во некои Земјите од Блискиот исток и од Африка, десната рака е задолжителна за јадење и треба да се избегнува употреба на левата рака. Ова правило на протокол, кое априори може да изгледа многу чудно, има логично објаснување. На овие места левата рака е резервирана за задачи поврзани со лична хигиена, па затоа допирањето храна со неа или, на пример, поздрав не се смета за многу добро. Разбирливо е, нели?

Еуконканто

Чудни обичаи Финска, Еуконканто

Еукоканто не баш традиција, но ни се чинеше толку iousубопитно што не можевме да избегнеме да го вклучиме во нашата листа на 10-те најчудни обичаи на светот. Станува збор за а фински спорт во која учесниците се натпреваруваат во мешани парови. Крајната цел е тоа мажот успева да ја помине патеката полна со пречки со неговата сопруга влечена во најкус можен рок. Всушност, зборот „еукоканто“ е преведен на шпански како „Носете ја сопругата“.

Иако тековните натпревари во Еукоканто се релативно неодамнешни, овој спорт потекнува од Сонкајарви, општина во Источна Финска, и очигледно своите корени ги има во XNUMX век. Во тоа време разбојникот Росво-Рокаинен дејствувал во областа и, според локалната историја, крадецот и признал на својата банда само оние што се способни да ја покажат својата вредност во интензивен тек на препреки и, токму оттаму, идејата за оваа игра што веќе се прошири во други земји како Шведска, Естонија или САД. Дури и постојат различни стилови на вчитување, на естонски јазик, на пример, сопругата е обесена наопаку и таа е таа што го држи сопругот околу рамениците со нејзините нозе и го фаќа за половината.

El првата сабота од јули се слави во Сонкајарви едно од најпознатите натпревари во Еукоканто и наградата за победниците е чудна како и самата игра Тие ја зголемуваат тежината на сопругата во пиво!

Трка на сирење

Глистер Ролинг Сирење

И продолжувајќи со чудните натпревари, се преселивме во Округ Глостер во Англија. Последниот понеделник во мај, се слави на овие простори на Фестивал на тркалање сирење, во која учесниците се натпреваруваат во а луда трка за фаќање сирење Глостер кој е застрелан од врвот на еден рид. Се чини како лесна задача, но не е, има многу што да се направи и сирењето може да достигне 100 км на час. Всушност, падовите и повредите се чести за време на трката и секогаш има медицински тим подготвен да се грижи за повредените.

Потеклото на фестивалот датира од 1836 годинаИако во 1826 година едно писмо упатено до градскиот гриз Глостер веќе се однесуваше на овој настан, тешко е да се знае точно како се појавила идејата, па дури има и такви што ја поврзуваат со антички пагански фестивал.

Не бакшиш

Остави бакшиш

Обичајот на бакшиш веќе е распространет низ целиот свет, има дури и земји, како што е Чиле, во кои дополнителен процент за услугата е вклучен во сметката за ресторанот, иако подоцна клиентот може да избере да не ја плаќа. Сепак, Во Кина, освен Хонг Конг и Макао, не е многу честа појава на бакшиш.

Оваа практика се нормализира, особено во големите градови, но во многу области на земјата оставајќи некои парички на масата изненадува на домородците, особено ако посетувате места кои не се многу туристички. Ниту таксистите обично не добиваат бакшиш, иако ништо не се случува ако им дадете дел од промената.

Висечки ковчези

Сагада виси ковчези

Оваа уникатна погребна традиција Постои само во некои области на Филипините, Кина и Индонезија. Во Кина, тоа е типично само за некои етнички групи, како на пр народот Бо во провинцијата Јунан. Во оваа област, ковчези висат на дрвени греди закотвени во лица на планините. Постојат различни теории за потеклото на овој ритуал, се вели дека тоа било форма на спречуваат theверовите да ги земаат телата, но исто така е начин на благословувај ги душите Од починатите, според верувањата на Бо, планините се скалила кон рајот и нивното високо поставување им ја олеснува патеката на починатите.

En Филипини обесените ковчези се наоѓаат во Остров Лузонво Карпи Сагада, област населена со етничко малцинство Игорот. Како што диктираат нивните верувања, ставајќи го починатиот високо им помага да стигнат до рајот, каде што живеат нивните богови. Традицијата е дека ковчегот е направен во животот од истата личност што ќе го окупира, користејќи фрагменти од дрво на кое потоа се додава дрвен капак.

Ла Томатина

Ла Томатина

Фотографија на Мајк Jamејмисон

Ла Томатина е а фестивал одржан во Буњол (Валенсија) во последната среда од август, за време на свеченостите. Во него учесниците се борат со а вистинска битка со домати Фотографиите се импресивни! Фрлените домати потекнуваат од Xilxes (Кастелон) и се одгледуваат специјално за фестивалот, бидејќи нивниот вкус не е толку добар.

Потеклото на Томатината

El потекло Овој чуден обичај датира уште од датумот годишен 1945 и тоа е прилично изненадувачки. Во текот на парада на гиганти и големи глави (уште еден од настаните што продолжува да се одржува за време на празниците), група пријатели се обидоа да добијат основа на присутните. Тие го сторија тоа со таков стимул што пукале во еден од учесниците што падна на земја удирајќи сè наоколу. Во близина на Плаза имаше штанд со зеленчук и некои почнаа да фрлаат домати. Полека луѓето се заразиле и се вклучиле во битката. Следната година, младите кои започнаа сè, повторија, иако овој пат доматите ги однесоа од дома. Години подоцна, оваа традиција стана една од најпознатите во Шпанија. Всушност, во 2002 година беше прогласено Меѓународна забава од туристички интерес од Генералниот секретаријат за туризам.

Денот на земјата на земјата

Ден на земјата, чудни обичаи на светот

Денот на земјата на земјата Се слави во САД и Канада и стана познат низ целиот свет благодарение на филм фатен на време (1993), глуми Бил Мареј. Сепак, и иако многумина ги препознаваат сцените од филмот, не секој го знае потеклото и значењето на оваа традиција што ја затвора нашата листа на 10 најчудни обичаи на светот.

Оваа традиција потекнува од Панкссутавни, мал град во Пенсилванија, на крајот на XIX век, како начин да предвиди доаѓање на зимата. Оттогаш, на 2 февруари, градот е исполнет со медиуми и луѓе кои тие одат да го видат Фил, задолжен за оваа задача. Само тој ден животното го остава дувлото подготвено да даде прогноза, ако е облачен ден и Фил не ја гледа својата сенка, оставете ја дупката и објавува дека наскоро доаѓа пролетта. Напротив, ако сонцето изгрее и Фил ја гледа својата сенка, ќе се врати да се засолни во нејзината дупка предупредувајќи дека зимата ќе трае уште шест недели.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*