Нај curубопитните и најсложените маратони во светот

тркач

Трчањето стана социјален феномен во последните неколку години. Тоа е спорт што остана да остане, бидејќи оние што го практикуваат велат дека ги прави да се чувствуваат подобро и да се насмевнат повеќе. Неговата брза популаризација се рефлектира во големиот број маратони, популарни трки и полумаратони што се одржуваат во сите агли на светот. Бидејќи нејзината практика стана пораспространета и има повеќе учесници, предизвиците се зголемуваат. Многу од нив се доста тешки.

На сите theубители на овој достапен спорт, еве ги некои маратони кои не смеете да ги пропуштите ако барате да пронајдете нови предизвици и да откриете нови места. Дали би се осмелиле да трчате некој од нив?

Кенија

кениски тркачи

Една од причините што трчањето е толку важно во Кенија е затоа што трчањето може да ве извлече од сиромаштија. Во земја што претрпува толку многу недостатоци, овој спорт им овозможува на оние кои стануваат професионалци да живеат на удобен начин. Таму се одржува полумаратон солидарност против СИДА-та. Кенија, на 2.400 метри надморска височина, е местото каде што секој сака да оди да тренира. И патем, разгледување за да ги запознаете неговите прекрасни пејзажи и неговите сафари.

Патагонија

тркач на патагонија

Од 2002 година се спроведува помеѓу Порто Фуј и Сан Мартин де лос Андите, една од највозбудливите трки што го минуваат планинскиот венец Андите: Крус Колумбија. Неговата цел е да ги обедини Чиле и Аргентина преку уникатни предели, покривајќи повеќе од 100 километри поделени во три етапи од 42, 28 и 30 километри.

Ова е една од најтешките трки, за која треба да бидете многу подготвени. Всушност, преминот Колумбија го има мотото „Не секој може да го управува, но никој не може да го заборави“.

Тркачите со денови трчаа и живееја среде планини, трпејќи ги сите тешкотии што ги носи ова. Трката се вози во тимови од две лица (жени, мажи или мешани) кои мора да останат заедно во текот на целиот курс. Од 2013 година, беше одлучено да се додаде категоријата „Индивидуа“ поради големата побарувачка.

Англија

Тие велат дека Tough Guy е најекстремниот курс со пречки во светот, во кој 33% од тркачите испаѓаат затоа што не се во можност да го завршат. Тоа е психолошка трка, отколку физичка, бидејќи е многу важно да бидете во можност да одржувате ладна глава и смиреност за да продолжите понатаму кога телото повеќе не реагира.

Tough Guy се одржува во Вулверхемптон, Западен Мидлендс и се состои од 15 километри траса со тунели, водни езера, па дури и електро-шокови. Организацијата ги принудува учесниците да го потпишат она што е познато како „потерница за смрт“. Документ во кој се препознаваат и прифаќаат опасностите од учеството, со што организаторите се ослободуваат од каква било правна одговорност во случај на несреќа. Предизвик што, според некои учесници, е промена на животот.

Норвешка

норвешки маратон

Поларниот ноќен полумаратон се одржува во Норвешка и работи ноќе, со 20 часа темнина и само 4 светлина. Се слави во февруари, а ниските температури што се достигнуваат во текот на зимата ја прават трката многу тешка, па се чини дека 21-те километри што ја сочинуваат се бесконечни.

Сепак, пејзажите прават секаков напор вреден: Замислете да го направите Поларниот ноќен полумаратон под Норвешките северни светла. Едноставно спектакуларно.

Калифорнија

Секоја година се организира 140 километри јужно од Лос Анџелес, во градот Карлсбад, таканаречен Маратон на хероите, настан за солидарни цели каде тркачи од целиот свет се собираат да им оддадат почит на различните протагонисти на приказните за надминување.

Оваа трка се одржува на границата со Пацификот и како што велат самите организатори, Карлсбад е маратон за разлика од кој било друг. Ако сте страствени за трчање, не треба да ја пропуштите оваа уникатна трка. Следното ќе се одржи на 15 јануари 2017 година.

Севилја

Маратонот во Цирих од Севилја е идеален за да се постигне добра ознака на рамно коло. Оваа трка има спектакуларно коло кое поминува низ најамблематските места во главниот град на Севилја: Плазата де Еспања, Маестранца, паркот Марија Луиза, Ла iraиралда и Торе дел Оро, меѓу многу други.

Тоа е најрамен маратон во Европа, одобрен од IAAF и AIMS, каде што се обезбедува одличен третман на тркачот и во кој има многу паралелни активности да живееме искуство околу трчање што е можно поцелосно: разговори и колоквиуми, состаноци за обука, саем за тркачи, натпревари за фотографија и анимација итн.

Трасата на маратонот во Цирих во Севилја е анимирана од пејачи за време на некои фази од трката, што ја прави уште позабавна и позабавна. Е се одржи на 19 февруари 2017 година.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*