Неколку интересни факти за Кина: историја, култура, географија и атракции

Кина пејзаж

Можеби многумина се сега откривање на КинаНо, таа е една од најстарите земји во светот и има една од најфасцинантните култури. Вреди да патувате и да го запознаете, но не во едноставно и брзо патување, туку да ги сфатите работите малку посериозно и да одите што подобро подготвени.

Една земја, Кина или друга, е многу попријатна кога знаете нешто за нејзината историја, нејзината култура, нејзината географија. Кога знаете каде сте, зошто е изградено такво нешто, зошто се случи такво друго. Тоа е најдобриот начин да се приближите и тоа патување е оној што го предлагаме денес во Актуалидад Виајес: сè што треба да знаете за Кина пред да патувате.

Кратка историја на Кина

Династија Хан

Династија Хан

Историјата на која било нација е скриена во маглата на времето, во различни племиња се шират сè додека со текот на времето не се создадат модерни кралства, империи или нации.

Кина има пет илјади години историја и ова е поделено во пет периоди: Примитивното општество, Славешкото друштво, Феудалното друштво, Полуфеудалното и Полуколонијалното и Социјалистичкото друштво. Низ овие пет периоди се појавуваат моќни господари, има граѓански војни и неколку владејачки династии кои се појавуваат и паѓаат низ вековите до формирање на Народна Република Кина во 1949 година и вечно рушење на монархијата.

Династија Танг

Династија Танг

Меѓу најпознати и значајни династииС, што го означи развојот на кинеската цивилизација, можеме да ги именуваме династиите Јуани, Минг, Кинг, Сонг и Танг. Вториот беше еден од најбрилијантните бидејќи ја наведе Кина да биде моќна и богата нација, а истото му се случи на династијата Минг, период во кој капитализмот започна да се развива во Кина и индустријата на порцелан што на крајот ја фаворизираше урбанизацијата и пазарите, чекори на патот кон посовремено општество.

Последен цар на Кина

Последен цар на Кина

Последната кинеска династија беше Кинг, чиј император Пу Ји влезе во историјата со тоа што стана последниот кинески император на почетокот на XNUMX век.

Кинеска култура

Кинеска жад

Кинеска жад

Сите знаеме дека кинеската култура е прекрасна. Кинеските занаети и уметност се две од нејзините највредни богатства. Во овие пет илјади години историја, кинеските занаетчии не направија ништо друго освен да создадоа чуда со каков било материјал што го имаа на прстите. Тие исто така им дадоа живот на прекрасните опери, уникатната и бесмртна музика, се одразија врз човечкото суштество, врз религијата и исто така мајсторски ги набудуваа theвездите и нивните движења.

Cloisonne

Cloisonne

El кинески жад, металната уметност позната како клоизон, бронзените садови, кинеска калиграфија, На везови, народни играчки, комети направени од хартија и бамбус, лакирани садови во разни бои.

Кинески вез

Кинески вез

Исто така кинески марки изработени од метал, жад, животински заби или рогови, куклен театар и се разбира, свила и сите производи добиени од свилени нишки што може да ги ткае обичен црв во своите кратки 28 дена од животот. Сето ова е дел од културното наследство на Кинезите.

Кинески марки

Кинески марки

Денес, книгите за наука и медицина се збогатени со оваа култура и некои од нејзините експоненти станаа добри подароци што треба да ги донесат на нашето семејство и пријатели.

Географија во Кина

Кина места

Со мапа на Азија во рака го гледаме тоа Кина е земја огромен што поминува околу пет илјади километри. Поделена е на пет региони: Источна Кина, поделена на уште три региони, Тибет и Ксинџијанг - Монголија.

Географијата на Кина е многу разновидна и има планини, пасишта, глечери, ридови, дини, карстни терени, вулкански калдери, плажи и шуми. Покрај тоа, во тибетските земји тоа е  највисоката планина во светот, Монт Еверест (висок скоро 9 илјади метри), опкружен со други високи планини, поради што оваа област е позната како „покривот на светот“.

Монт Еверест

Монт Еверест

Кина има 50 илјади реки и повеќето се влеваат во Пацификот. На Река Јангце Тоа е најважната река, со 6300 километри се наоѓа зад Амазон и Нил.На неа е изградена познатата брана Три клисури, чудо на модерното инженерство. Тука е и Yellowолта река со повеќе од 5 илјади километри продолжение. Заедно и околу реките, кинеската цивилизација расте.

Река Јангце

Река Јангце

Мора да се каже дека бидејќи Кина е толку голема земја има различни клими и тоа дозволува да има различна флора и фауна во која секој од овие региони. Затоа има и камили и коњи како леопарди, мајмуни, волци, антилопи или панди.

Атракции во Кина

Забранет град

Забранет град

Многу туристи се концентрирани само во еден дел од Кина: Пекинг, Ксијан, Шангај, Хонг Конг. Јас ги разбирам, тие се лесни места за придружување и со многу туристички атракции. Но, Кина е огромна, па ако сте жедни за авантура, идеалот е да изгубите цел месец и да бидете подготвени да одите многу.

Во Пекинг не можеме да го пропуштиме Забранет град, стариот царски град со стотици згради и илјадници сали. Препорачувам да го гледате филмот претходно Последниот император Па, се снимаше токму таму и ни дава добра лекција по архитектура и историја.

Кинески wallид

Кинески wallид

Е, исто така Плоштад Тинанамен, На Мавзолејот на Мао, На Национален стадион, На Небесен храм, гробниците Минг, На летна палата, делови од Кинески wallид кои се блиски и хутонгс, традиционалните кинески градови на тесни улички и стари куќи со дворови.

Хонг Конг

Хонг Конг

En Хонг Конг, на југоисточниот брег на Кина, мора да го посетите Залив Викторија да размислува за пејзажот на облакодерите, Врв Викторија, на ридот до кој може да се стигне со трамвај, Авенија на вездите, На Храмот вонг Таи Грев, Залив на патот, Репулс Беј, а потоа само одиме и одиме.

Шангај

Шангај

En Шангај најдобрата улица од сите е Пат на Нанџинг. Тука е музејот во Шангај Ориентална бисерна кула, На Храмот на adeаде Буда, Бунд и прекрасната градина Јујуан. Како екскурзии препорачувам да не ги пропуштате стогодишнината од „водните градови“ од Кибао y Ujуџајајао.

гуилин

Guilin

За типичните кинески предели тоа е Guilin: ридови, езера, реки, бамбус шуми, чудесни пештери. Во Гуилин туристичките атракции се Пештера на црвената флејта, на Хил од трупот на слоновите, паркот „Седум arsвезди“, оризовите тераси и крстарења по реката Ли.

Теракотни воини

Теракотни воини

Xian е град со повеќе од три илјади години историја и неговите атракции вклучуваат: Теракотни воини, најдобро сочуваните средновековни wallsидови во Кина, ellвонарот, храмот Фамен, пагодата џиновска гуска, палатата Танг и неколку интересни династички мавзолеи.

Ласа

Ласа

Тибет Тоа е автономен регион и потребна е посебна дозвола за влез. Еднаш внатре се задолжителните посети Ласа, главниот град, со своите улици и храмови: Сера, Гаден и Депрунг, особено. И не престанувај да одиш кај него Небесно езеро, свето езеро кое е на надморска височина од 4720 метри.

Постои уште еден тибетски град наречен Шигаце Вреди да се знае и манастирот Ташихунпо и Шалу пред сè. Тука е и Палата на Панчен Лама.

Sanya

Sanya

Ако станува збор за прекрасни плажи мора да знаете Сања, крајбрежен град од провинцијата Хаинан која знае како да комбинира планини, море, реки, град и плажи многу добро. Следното на крајбрежјето е Xiamen, но во провинцијата Фуџијан, еден од најважните пристанишни градови во Кина со векови.

И да се изгубиш во Кина нема ништо слично Внатрешна Монголија. Тоа е автономен регион кој се наоѓа помеѓу Република Монголија и Русија. Тоа е најширока кинеска провинција од сите и трета по големина. Има 24 милиони жители и неколку етнички групи.

Монголија

Монголија

Бидејќи климата е многу променлива во текот на годината, препорачливо е да се избегне студената и долга зима и да се искористи летото кое, иако е кратко, е топло. Таа е земја на Џингис Кан тука е музејот Genингис Кан, но има и храмови, пагоди и зелени и широки пасишта каде што туристите можат доживејте го номадскиот монголски начин на живот. Задоволство.

Вистината е дека Кина е фасцинантна земја и јас потфрлив во сè што имам кажано, но токму тоа е она што ја прави посебна: без разлика колку ќе ти кажат, колку читаш, колку фотографии гледаш. Кина секогаш ќе биде повеќе кога конечно ќе ја посетите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   ана азано dijo

    Вашите коментари се многу корисни, јас ќе одам во Кина во април, ќе ги земам предвид