Во Newујорк нема досадна тинејџерка

Дишете ја слободата и виталноста во NY, идеален град за посета на тинејџери кои сакаат да се забавуваат и да бидат изненадени од неговите атракции.


кредит: Дејвид Бојл во ДЦ

Прво, Големо јаболко, име што се однесува на Менхетен, ве поздравува и со задоволство е што е деловен и уметнички центар на градот. Одење по нејзините улици е фасцинантно, бидејќи е можно да се меѓусебно поврзани со многубројните раси што живеат таму.


кредит: Матијас Розенкранц

Тинејџерите кои сакаат филм, можат од прва рака да ги искусат своите омилени филмови, одење на Петта авенија, Централ Паркили Тајмс Сквер каде што беа снимени многу филмови.


кредит: ксијаминг

За да ја започнеме нашата адолесцентна рута, ќе ја посетиме Музеј на застој на долна источна страна. Тоа се згради изградени во 1863 година, кои ги зачувуваат предметите и ги почитуваат напорите на имигрантите, кои низ тешкотии го фалсификуваа американскиот сон посветувајќи се на правење облека. Неодамна, во октомври 2008 година, првата дама Лора Буш му додели Национален медал на Заводот за нејзината посветеност кон јавните служби и човечката содржина. Без сомнение, музеј што не можеме да го пропуштиме.


кредит: може да претпостави

Ние исто така ќе најдеме Grand Central Terminal, инженерско ремек-дело за услуга на возот на метрото, по кој патуваат секојдневно илјадници луѓе. Длабоко е 44 метри, 31 колосек на горното и 26 на пониско ниво. Како?


кредит: _ Даниел Мерит

Културата и забавата се разминуваат на 42-та улица во близина на Тајмс Сквер. И, за да се препуштите на себеси, мора да се одлучите за театар во Бродвеј, со презентација на делата на реномирани starsвезди. Цените варираат помеѓу 120 и 30 долари.


кредит: Паѓа небеса

Маршрутата до островот Статуа на слободата не може да се одложи. За таа цел има услуги на јахти и мини крстарење на брегот на Менхетен. По истата рута, бесплатната услуга со ферибот во Стејтн Ајленд е опција да се види познатиот споменик и стандард на северноамериканската култура во далечината; исто така, бидејќи бродот е голем и на повеќе нивоа, можете да пешачите, да уживате во ветерот и да се симнувате по 25 минути внатре Staten Island.


кредит: Рос2085

Средба со научници, планетариум и гигантски диносауруси нуди на Музеј на природна историја. Адолесцентот кој циркулира по улиците на ујорк мора пристапете кон непостоечкиот светски трговски центар (кули близначки) како одраз за тоа каде води насилството, да се почитува споменот на починатиот и да се препознае храброста на спасувачите.


кредит: ах-блок

Конечно, ве советуваме да го набудувате градот Newујорк од врвот на зградата на Емпери Стејт која до пред неколку години се сметаше за највисоката зграда во светот. На еден нејзин кат има симулатор за лет кој е поврзан со проекцијата на филмот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*