Обичаи на регионот Амазон

Амазон

разговарам со вас за обичаите на регионот Амазон не е лесно. Бидејќи со ова име е позната огромна територија која опфаќа делови од девет земји. Пред сè, се среќава во Перу y Бразил, но и во Боливија, Колумбија, Венецуела, Еквадор или Гвајана.

Покрај тоа, во неговото проширување од повеќе од четири милиони квадратни километри има модерни градови, но и безброј племиња. Таму се признати повеќе од три илјади домородни територии во кои народи како на гуарани, На тикуна, На тукана, На curripaco o los Кичва, но и други кои имаат мал контакт со модерната цивилизација. Во секој случај, ќе ви покажеме некои од обичаите на регионот на Амазон од перспектива заедничка за сите овие етнички групи.

Јазици од регионот на Амазон

Домородци од Амазон

Старешина Јагуа од регионот на Амазон

Како што можете да разберете, на таква огромна територија населена со независни народи, мора да се зборуваат многу јазици. Всушност, експертите веруваат дека неговата лингвистичка разновидност датира илјадници години. Сепак, тие се воспоставени пет јазични групи главни

тупи јазици

Тие се најраспространети во Амазон, и покрај фактот што последни се проширија во областа. Тие вклучуваат вкупно осумдесет јазици, но најважен е тој Тупи-Гуарани. Тие покриваат територија која не само што го вклучува регионот на Амазон, туку и сливот на Плата.

Ye или Ge јазици

Исто така доста распространета, особено за бразилска амазона, има приближно десет јазици, иако секој има свои дијалектни сорти. За возврат, тие се вклучени во поголема лингвистичка група позната како макро-ге.

карибски јазици

Неговото потекло е северно од регионот на Амазон, но подоцна се проширило во централната зона. Вкупно има околу триесет јазици со околу педесет илјади говорници. Во моментов, има присуство во земји како што се Венецуела, Бразил o Колумбија.

Аравак јазици

Тие се распослани цела Латинска АмерикаПа, освен во Амазон, ги има дури и во Парагвај и на Антилските острови. Од неговата важност е фактот што некои негови зборови ќе ви дадат идеја поминаа на шпански. На пример, „guajiro“, „batata“, „cacique“, „caimán“ или „hamaca“.

Пано-такански јазици

Тие се наоѓаат во југозападниот дел на Амазон и, како што често се случува со овој тип на јазик, тој е поврзан со другите во областа. Исто така, пронајдени се бројни дијалекти изведени од него. На пример, тој рејесано, На арона, На Каксарари или shipibo.

Обичаите на регионот на Амазон во однос на религијата

изолирано племе

Изолирано племе во Амазон

Религиозните обичаи во регионот на Амазон имаат елементи домородци на кои се додаваат и други христијани наследена од мисионерите кои пристигнале во областа. Меѓу последните е и прославата на Празник на Богородица Успение, што се одржува на петнаесетти август.

Меѓутоа, на некои места како перуанскиот град Ламуд Двата супстрати се комбинираат на забавата во чест на Господарот на Гваламита. Заедно со вечерите и новитетите, на хатун луја, со традиционални амазонски танци.

Од друга страна, домородните религии од областа се главно анимисти. Џунглата е полна со духовен живот. Всушност, тие веруваат дека сите суштества што го населуваат имаат дух, вклучувајќи дрвја и растенија. Неговите верувања се еминентни телуричен.

Што се однесува до нивните ритуали, тие се многу разновидни, но имаат заеднички именител на потрошувачката на халуциногени. Свештениците се шамани, кои се грижат за телесно и духовно исцелување на своите ближни.

Начинот на живот

Побладо

Град во регионот на Амазон

Првото нешто што мораме да ви објасниме во однос на обичаите на регионот на Амазон во однос на начинот на живот е дека индивидуалноста не постои. Тоа сакаме да го кажеме тие не прават разлика меѓу субјект и колективност па дури и двете се придружуваат на природата и културата.

Поединецот работи за колективот и игра улога во него. Ресурсите добиени од групата се заеднички, па дури и некои куќи се комунални. Сепак, ова се мали и расфрлани градови кои често одржуваат односи меѓу себе.

Од друга страна, огромното мнозинство од овие племиња се ловци и собирачи, иако се занимаваат и со земјоделство. Тие живеат во целосна хармонија со природата, кого го почитуваат, па дури и го идолизираат.

Што се однесува до нивната облека, тие се разликуваат според етничката група за која станува збор. Всушност, некои одат практично голи, додека други носат облека создадена со растителни ткаенини. Некои дури и го прават тоа на модерен начин.

И тоа е тоа и сегашниот свет допре до голем дел од овие племиња, особено оние кои живеат поблиску до големите градови. Затоа, тие ги напуштаат своите обичаи за да ги асимилираат оние на таканаречената цивилизација. Всушност, не е чудно што можете да најдете некои градови со струја и телевизија.

Сепак, се уште има девствени племиња во длабочините на Амазон кои се познати само по тоа што се набљудувани од авиони и хеликоптери.

Храна

Каша

сад со каша

Како што можеби заклучивте, обичаите во регионот на Амазон во однос на гастрономијата се тесно поврзани со бујна природа на областа. Односно, народите го јадат она што им го нуди земјата и големата река.

Не можеме да ви кажеме за типични јадења, освен во градовите кои се на маргините на џунглата. Но ќе споменеме некои од производите кои тие најмногу ги консумираат. Тоа е случај на пираруку, голема риба која може да достигне четири метри. Всушност, тој е најголем во светот меѓу оние што живеат во свежа вода. Нема 'рбет и неговиот вкус е многу благ.

Јадат и многу копоазиú. Тоа е многу хранливо овошје со вкус сличен на страсното овошје. Но, поуникатен е течна риба. Во овој случај, ако се работи за елаборат. Се состои во тоа што ќе го завиткате во листови банана и ќе го оставите да чади неколку часа или денови под песокот.

Толку помалку вкусно ќе изгледа mojojoy, особено ако сте скрупулозни со храната. Бидејќи тие се големи ларви кои се полнети со месо и се пржат или печени, иако се јадат и сирови. Очигледно, тие имаат висока хранлива вредност.

Тоа е исто така многу уникатен производ пирана, кој обично го јадат печено на скара. Што се однесува до супите, тие ги консумираат Каша, што го прават со месо од некое животно, вода и варени и испасирани зелени банани. Конечно, тоа е многу честа појава казабе, кој е омлет направен со тесто од јука (со ова се подготвуваат и некои вкусни пржени пржени). А, што се однесува до пијалокот, тој е чест масато, популарно познато како пиво од џунгла.

Обичаите на регионот Амазон во смисла на музика и танц

ембера индиска

Домородното лице на Ембера пука со стрела

Како што ви кажавме претходно, во огромен регион како Амазон разновидноста е главната карактеристика. Ова можеме да го примениме и на нивната музика и танци. Сепак, на сите им наоѓаме заеднички супстрат: причините за нивното спроведување се церемонијална. На пример, да се заблагодариме на жетвата или да ја почитуваме божеството. Со оглед на неможноста да ви кажеме за сите нив, ќе ви понудиме неколку примероци.

Ајахуаска танц

Инспириран од работата на шамани. Всушност, тоа етазира како тие се доверуваат на мајката земја и таткото на реката да ја завршат нивната работа. Сè започнува кога самиот шаман подготвува пијалок со стапчиња од хуаска и чакруна што им го дава на членовите на племето да се напијат. Потоа, исцелителот го изведува својот ритуал. Конечно, вообичаено е учесниците да даваат донации на шаманот.

бурити бурити

Во овој случај, тоа е воен танц. За мелодијата се користат инструменти како тапани, мангуара, бас-тапан и мараки. Исто така, служи за потсетување на жителите на племето на нивните корени и обичаи, покрај тоа што тие секогаш мора да бидат будни.

Танц Тоба

Потекнувајќи од племето кое му го дава името, го пресоздава процес на лов на домородните луѓе во џунглата. Поради оваа причина, симболично се пресоздаваат животни како јагуарот, колибри, змија или кондор. Исто така, толкувачите прават акробатски скокови кои го имитираат фрлањето на оружјето врз животните.

танц анаконда

Оддајте му почит на ова животно, едно од оние што се разгледуваат свето жителите на регионот на Амазон. Всушност, при настап во џунгла се користи вистинска змија. Во секој случај, танчерите ги имитираат движењата на змијата. Се прави и за да се побара од ова животно да се грижи за посевите.

Танцот на Амазонките

Тој е еден од најчестите во регионот. Тоа е исто така а воен танц. Всушност, се танцува носејќи оружје како што се копја, стрели или мачети. Слично на тоа, нивните движења ја рекреираат борбата, а изведувачите носат боена боја на нивните тела и лица. И покрај неговото име, го танцуваат и мажи и жени.

Како заклучок, ви покажавме неколку обичаите на регионот Амазон. Како што ви кажавме на почетокот, не е лесно да се синтетизираат бидејќи тоа е огромен простор населен со многу различни племиња. Во секој случај, се надеваме дека објаснетото ќе ви помогне малку подобро да го запознаете тој прекрасен еколошки скапоцен камен на планетата што е Амазон, се смета за еден од седум природни чуда на светот. Територија, накратко, која ја губи вегетацијата со скокови и граници и која е во голема опасност да исчезне, нешто што не можеме да си го дозволиме.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*