Обичаи и традиции на Соединетите држави

Да се ​​зборува за обичаите и традициите на Соединетите држави не е лесно. Тоа е гигантска земја во која коегзистираат бројни култури и секоја од нив има своја сопствени традиции. На пример, има силна кинеска заедница што ги зачувува своите свечености и прослави. Истото можеме да ви го кажеме и за домородците во Италија, Ирска, Латинска Америка или Африка.

Сепак, исто така е точно дека, во текот на повеќе од двесте години што ги има земјата, серија од Заеднички американски обичаи и традиции на сите нејзини жители. Ако сакате да ги знаете, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Американски обичаи и традиции: Божиќ до Денот на благодарноста

Иако би можеле да следиме хронолошки редослед, сметаме дека е поинтересно да ви кажам за обичаите и традициите на Соединетите држави, почнувајќи од најважниот. Тоа е, без оглед на нивното нарачување по датуми во годината. Поради оваа причина, ќе започнеме со онаа што е можеби најрелевантна, дури и ако се одржи во ноември.

Денот на благодарноста

Вечера за Денот на благодарноста

Вечера за Денот на благодарноста

Навистина, веројатно квинтесенцијалната традиција во Северна Америка е таа на Денот на благодарноста. И ние велиме Северна Америка затоа што се слави и во Канада, земја чии обичаи веќе посветуваме објава на нашиот блог.

Се јавува четвртиот четврток од ноември и првично тоа беше ден посветен на заблагодарување на жетвата од претходната година. Сите култури имале слични прослави. Во многумина тие продолжуваат да се одбележуваат, но во никој случај толку силно како во американската.

Во северноамериканските земји, фестивалот потекнува од 1623 година во Плимут, сегашна држава Масачусетс, кога домородците и доселениците ја делеле својата храна. Сепак, годишнината не се славеше повторно сè до 1660 година. Сепак, оваа информација што штотуку ја дадовме е предмет на контроверзии, бидејќи другите историчари ја ставаат првата прослава на Денот на благодарноста во Сан Агустан, Флорида, и во 1565 година.

Во секој случај, овој ден на благодарност е утврден како најважната традиција во САД. Низ целата земја тие се слават паради, но главниот настан на настанот се случува на семејните вечери таа вечер.

Вечера за Денот на благодарноста

Во секој дом во земјата, семејствата се собираат на вечера. Пред да започнете да јадете, се вели дека молитвата се заблагодарува на добиените благослови таа година, а потоа се проба срдечно мени.

Секоја област на земјата има свои особености, но главниот елемент на тоа мени е мисирката. Толку многу што, со смешен тон, Денот на благодарноста се нарекува Ден на Турција или „ден на мисирка“.

Општо, се подготвува печено и е придружено со сос од боровинка. Како гарнир има пире од компири и т.н. тепсија за зелен грав, вегетаријанско јадење направено со пржен кромид, боранија и крем од печурки.

Конечно, вечерата на Денот на благодарноста е наполнета со пита со сладок компир, пита од капини или тиква или третирања со јаболка.

Посовремен е додатокот додаден на Денот на благодарноста. Ние разговараме со вас за Црн петок, што се одвива веднаш потоа. Црниот петок е времето кога тие започнуваат Божиќен шопинг и големите трговски ланци применуваат интересни понуди на нивните производи. Како што знаете, во последно време овој ден дојде и во нашата земја.

Ден на независноста

Парада за Денот на независноста

Парада на Денот на независноста

Тоа е уште еден од обичаите и традициите на Соединетите држави што е најмногу вкоренет меѓу жителите на земјата. Како што сугерира неговото име, тој потсетува на Декларација за независност на Соединетите држави што беше објавено во јавноста на 4 јули 1776 година.

Тој ден, тринаесетте британски колонии дефинитивно се одделија од англискиот суверенитет, иако сè уште требаше да се соочат со војна за да го постигнат тоа. Во секој случај, Денот на независноста е еден од најстарите фестивали во земјата, бидејќи беше прогласен за државен празник во 1870 година.

Паради, бејзбол игри, огномет и многу други комеморативни настани се одржуваат низ цела САД среде САД патриотското возвишување од граѓаните.

Денот на Свети Патрик

Парада на Свети Патрик

Ден на Свети Патрик

Претходно, разговаравме со вас за спој на културите што ги сочинуваат САД. Меѓу нив, една од најбројните е ирскиот. Имаше многу жители на британскиот остров кои емигрираа во северноамериканската земја. Во моментов, се проценува дека повеќе од 36 милиони граѓани со ирско потекло се дел од ова.

Сето ова е релевантно затоа што ќе разговараме со вас за фестивал што потекнува од европската нација: Ден на Свети Патрик. Сепак, тоа веќе го претпостави културата на Соединетите држави како една од нејзините најважни и популарни обичаи.

Всушност, се одржа првата меморијална парада на светителот во Америка 17 март од 1762 година во Newујорк. Тоа е, пред Соединетите држави да бидат независна нација. Во моментов, секоја година и на тој датум, земјата е обоена во зелена боја, типична боја на Ирска и има паради низ сите градови и градови на Соединетите држави. Не недостасува во прославата Пиво, пијалок типичен во Северна Америка како и во европската земја.

Божиќ

Дедо Мраз

Дедо Мраз

Божиќните празници се слават низ целиот западен свет. И Соединетите држави немаше да бидат исклучок. Всушност, за Американците тоа е многу важен празник. За нив, тоа вклучува настани заеднички за другите земји како што се Бадникова вечера и божиќен ручек, но и други чудни и домородни обичаи.

Меѓу вторите, наметливата декорација на нивните куќи со светла, традицијата да оставаат чорапи на Дедо Мраз за да ги остави своите подароци или имела обичај o Таблети. Се состои во тоа, секој пат кога парот ќе влезе под него, ќе мора да се бакнуваат и да берат овошје.

Ноќта на вештерките, една од најраспространетите обичаи и традиции на Соединетите држави во светот

Трик или лекување

Декорација на Ноќта на вештерките

Ноќта на вештерките не е американски празник. Историчарите своето потекло го ставаат во Samhain на Келтите. Овој пагански обред го одбележа крајот на жетвата во таа древна култура и се одржа на 31 октомври.

Нема никаква врска со бербата на овошјето на Ноќта на вештерките денес, иако продолжува да се слави во ист ден. Факт е дека, со векови, на територијата на Северна Америка тие резбале тикви кои потоа се осветлуваат со застрашувачки аспект, малите се облекуваат како вештерки или други мистериозни ликови и куќите се украсени.

Но, можеби најтипичната традиција е оној со трик или лекување, со децата во посета на куќите во нивното соседство за да побараат слатки. Во случај да не ги примат, тие играат малку шега со своите жители. Curубопитно, без навистина да знам зошто, прославата со европско потекло што беше скоро заборавена на Стариот континент, преживеа во Америка и сега се врати во нашите земји со голем успех.

Пролетен одмор и други американски обичаи поврзани со студентскиот свет

Пролет пауза

Плажа на Флорида за време на пролетната пауза

Многу од најпопуларните обичаи и традиции во САД имаат врска со студентскиот свет. Поточно, ќе зборуваме за две од нив.

Првите се пролетна пауза o пролетта пауза. Една недела, во таа сезона, универзитетите се затворени, оставајќи ги студентите слободни, кои обично патуваат во најжешките области во земјата за да живеат навистина луди денови. Сигурно сте виделе многу филмови кои се занимаваат со оваа тема, но ние ќе ви кажеме дека, на пример, бреговите на Флорида исполнети се со млади луѓе подготвени да уживаат во забавата.

Од своја страна, втората традиција е Homecoming. За разлика од претходната, тоа е добредојде на универзитетот за нови студенти. Во овој рестарт на курсот, не само што се украсуваат наставните центри, туку се одржуваат и паради низ градовите и други видови настани.

меморијален ден

меморијален ден

Почит на паднатите

Овој обичај има многу посвечен тон што ќе ви го објасниме. На меморијален ден o меморијален ден Се одржува последниот понеделник во мај и им се оддава почит на американските војници кои ги загубија своите животи во една од војните во кои се вмеша земјата.

Првично, тоа беше основано за да се сеќава на војниците убиени за време на Граѓанска војна или американска граѓанска војна. Но, подоцна, почитта беше упатена на сите северноамериканци западнати во воен конфликт.

Денот на шегата

Март лудило

НЦАА мартовско лудило

Конечно, ќе ви кажеме за овој ден што би можеле да го споредиме со нашиот празник на Светите невини. Неговото потекло датира од желбата на античките доселеници да се потсмеваат на Англичаните за да се покажат попаметни од нив.

Затоа, ако сте во САД на 1 април, бидете внимателни, нема да бидете жртва на шега. Интересно, северноамериканската земја не е единствената што ја слави. Исто така, се одвива во Италија, Франција, Германија, Португалија или Бразил. Го има дури и во традицијата на нашиот остров Менорка.

Како заклучок, ви кажавме за главната обичаи и традиции на Соединетите држави. Но, северноамериканската нација има многу други. На пример, тој Денот на претседателот, што се одржува на третиот понеделник во февруари и го одбележува споменот на раѓањето на орџ Вашингтон. Или, во спортот, НЦАА мартовско лудило, што ги обединува главните универзитетски кошаркарски тимови во последната фаза проследена од милиони луѓе.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*