Италијански обичаи

на обичаи на Италија Тие се оние на земја со грчко-латински корени, истите тие што ги обликуваа шпанските традиции низ вековите. Затоа, тие не се многу различни од нашите, барем во однос на најважните и предците.

Сепак, и покрај она што ви го кажавме, обичаите на Италија претставуваат посебни карактеристики што ги разликуваат од вообичаените во другите народи, чија култура исто така поседува Латинска подлогаНа Тие немаат што да прават, на пример, француски гастрономски традиции (тука ве оставаме статија за нив) или португалски со оние од транспалпинската земја. Затоа, ние ќе ви кажеме за некои од најобичните италијански обичаи.

Од експресивност до верска традиција

Првото нешто што мора да ви го кажеме за обичаите на Италија е тоа што ќе ви кажеме за земја која, како и секој друг, е во множина. На ист начин како што се разликуваат традициите на Андалузија од галициските, сицилијанските го прават истото од оние на Пиемонт. Меѓутоа, исто како и кај сите народи, заедничкиот културен супстрат доведува до појава обичаи споделени од сите ИталијанциНа Ајде да ги видиме.

Експресивност, вистински италијански

Експресивност

Експресивност, обичај во Италија

Една од работите што најмногу ќе ве изненади кога патувате во Италија е начин на комуникација на нејзините жители. Од најсеверните до оние што живеат на крајниот југ, тие се енормно изразени, до тој степен што, понекогаш, се чини дека се расправаат.

Иако звучи клише, вистина е, не е само класичен филм. Италијанците се изразуваат со сите делови на вашето телоНа Прекумерно гестикулираат со рацете, зборуваат со висок тон, а понекогаш дури и ги придружуваат своите гестови со други движења. Накратко, за трансалпинос невербалната комуникација е еднаква или поважна од зборовите.

Храна, ритуал меѓу обичаите на Италија

Табела со храна

Трпеза подготвена за јадење

Постојат многу италијански обичаи поврзани со светот на храната. Тие треба да се поврзат и со јадењата во кои уживаат неговите жители и со древните традиции што може да ви предизвикаат несакање ако не ги знаете. Youе ви кажеме за нив.

Треба да знаете дека ако посетите Италијанец кај него дома, храната е задолжителнаНа Тој секогаш ќе ви понуди нешто за јадење и пиење. Тој дури ќе ве замоли да останете на ручек или вечера со него. Можеме да ви кажеме дека храната е цел ритуал за Италијанците. Повеќе од хранење, за нив тоа е општествен чин.

За да присуствувате на оброк во земјата, мора да знаете неколку работи. Обично, првото нешто што ќе го видите на масата е почетникНа Со ова име се нарекуваат сите видови стартери кои, како што сугерира нивното име, никогаш не се составени од тестенини. Тие можат да бидат колбаси или морска храна. Но, тие се потипични, на пример, на капоната, типична сицилијанска чорба; на фритата, еден вид полнет омлет; на фрико, крцкаво сирење типично за Фриули, или додаток Роман, што е крокет од ориз.

По антипасто, ќе ве послужат првиот курс, а потоа втор. Едно од овие може да биде шпагети и никогаш да не го исечете или да го јадете со лажица. За Италијанците тоа е свето свето жртвување. Конечно, оброкот ќе заврши со Ил ДолчеНа Сепак, вистинскиот крај ќе биде кафе, неизбежна во Италија и за која исто така треба да знаете некои работи.

Нешто што не треба да го правите, особено во области како Тоскана, е едноставно да нарачате кафе. Youе те гледаат како вонземјанин. Побарајте а експресо мачиатто или исечете, едно ristretto или кратко кафе или двојно или двојноНа Сепак, повеќе типично е капучино, која има еднакви делови кафе, топло млеко и млечна пена.

Конечно, во овој долг дел посветен на храната во Италија, ќе ви кажеме дека, за транспалпински, неговата мајка и баба се најдобрите готвачи во светот. За нив, на Mamma и баба тие готват подобро од било кој друг и никогаш не го доведуваат во прашање. Не за ништо, за Италијанец неговото семејство е свето.

Религиозност, својствена за Италијанците

Католички настан

Католички настан

Друга карактеристична карактеристика на трансалпинците е нивната длабока религиозност. И покрај фактот дека, според статистичките податоци, само 30% од Италијанците признаваат дека се практикувачки католици, верската традиција им е многу важна и од суштинско значење е да ја почитувате. Всушност, значајно е што, наместо тоа, речиси 90% од населението се декларира како верник.

Не е случајно што во Италија Ватикан (еве ве оставаме статија за оваа земја), седиште на католичката религија. Затоа, во транспалпинската земја има бројни верски венчавки и крштевки, како и други церемонии како што се свечености и поворки во чест на светците. Исто така, како и с everything што прават, Италијанците страсно го живеат својот верски жар.

Возење, прашање што се чека

Сообраќај во Рим

Автомобили кои возат низ Рим

Она што ќе ви го кажеме може да звучи како клише и, згора на тоа, генерализација. Сепак, верувајќи дека може да ви го спаси животот. Бидејќи генерално гледано, Италијанците се ужасни возачи. Или, подобро кажано, многу малку почитувајќи ги сообраќајните прописи.

Во големите градови во земјата, автомобилите ги прескокнуваат црвените светла, претекнуваат претерано и секој циркулира каде сака. Улиците изгледаат како вистински тркачки патеки. Но, пред с, не преминувајте преку пешачки премин верувајќи дека возилата ќе застанат. Тие никогаш не го прават.

Облека, назад на мода

Модна ревија

Модна ревија

Поистоветувањето на Италија со модата стана популарно. Точно е дека некои од големите дизајнери биле транспалпински, но не е толку важно за обичните Италијанци да се облекуваат според најновите трендови.

Сепак, точно е дека, генерално кажано, тие се многу загрижени за нивниот изгледНа Нема да ги видите расипани дури и во супермаркет или во теретана. Тие се многу внимателни со своите убаво присуство (добар изглед) и ова вклучува, не само облека, туку и фризура и додатоци.

Опера, вистински италијански обичај

Опера

Претставување на „Аида“ од Верди

Општо земено, Италијанците се одлични musicубители на музикатаНа И, меѓу сите музички жанрови, операта ги фасцинира. Не е случајно, бидејќи овој тип на композиција е роден во транспалпичната земја.

Првата креација што може да се смета за опера беше Дафне, на Јакопо Пери, кој го напишал во 1537 година. Сепак, тоа би било во XNUMX век кога жанрот достигнал големи височини на популарност кај автори како што се Ioоакино Росини, Франческо Белини и пред сè, Useузепе Верди.

Вториот е одговорен за популаризација на операта. Италијанците ги претворија своите дела во симбол на обединување на земјата и со тоа, тие станаа енормно популарни. Оттогаш, тоа беше страст за Италијанците што може да се спореди со онаа за која чувствуваат фудбал, уште еден од големите обичаи на Италија, иако ова е вообичаено за многу други земји.

Протестирачки, својствени за италијанскиот карактер

Протест

Протест на улица

Друга работа што ќе ве изненади ако патувате во Италија е тоа што нејзините жители го поминуваат времето протестирајќи за с everything. Нешто што, покрај тоа, е нагласено со неговиот страстен темперамент. Не е важно дали тоа е затоа што јавниот превоз што го чекаа пристигна доцна, затоа што владата им краде или, поточно, затоа што нивниот фудбалски тим е лош, транспалинците секогаш имаат поплака.

Сепак, тие сакаат да протестираат исто како и тие jeубоморни на нивната земјаНа Ова значи дека не треба да се жалите за Италија. Ако го направите тоа, тие ќе станат најнационалистичките во светот и ќе го направат вашето однесување грдо. Само тие можат да ја критикуваат својата земја.

Изрази и фрази

Aperitivo

Грицки

Оваа турнеја по обичаите на Италија ја завршуваме со тоа што разговараме со вас за некои изрази вообичаени за целата земја кои се еквивалентни на нашите поставени фрази. Иако припаѓаат на разговорниот јазик, доколку ги користите, ќе изгледате како вистински Италијанец.

На пример, до quattr'occhi значи четири очи, но се користи за да се каже дека едно прашање мора да го решат две лица, без некој друг да се меша. Да испратат некого да замолчи, велат тие аква во БокаНа Од своја страна, изразот лигарсила до дито се преведува како да го врзуваш за прстот, но тоа значи дека едно лице се сеќава на штетата што му е нанесена за да се одмазди подоцна. Ако се каже cadere della padella alla протеза тоа значи да паднеш од тавата на скара, но значи дека си отишол од лоша ситуација во полоша. Тоа би било како да одиме од Гватемала на „гуатер“. Конечно, ако велат дека човек е brutta eat i sette peccati capitali Тие укажуваат дека е грдо како седумте смртоносни гревови, дека би било еквивалентно на нашиот грд нос.

Како заклучок, ви покажавме некои од најважните обичаи на ИталијаНа Логично, не можете да заборавите дека тоа е цела земја со различни регионални традиции, но сите оние што ги споменавме можете да ги најдете од север кон југ и од исток кон запад. И ние с still уште оставивме други обичаи, како што е навиката за воведе лице со универзитетска диплома што ја поседуваат (на пример, адвокатот Бускети) или неговата наклонетост кон аперитивно.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*