Канадски обичаи

Дали наскоро патувате во Канада? Дали планирате да студирате некоја сезона таму? Канада е една од земјите најдобро ценети за гостопримливоста на својот народ, убавината на нејзините предели и нејзините модерни градови. Мешавина од британски, француски и домородни американски култури, во овој пост ви претставуваме некои од најпознатите curубопитни обичаи на Канада за да можете малку подобро да ја запознаете земјата на јаворовиот сируп. Можете ли да дојдете со нас?

Честитки

Во Канада не е вообичаено да се поздравува со бакнеж во образ како што е во другите земји. Вака поздравувањето може да се смета за премногу смело дејствие, бидејќи луѓето генерално се поздравуваат со ракување или благо тапкајќи ги по грбот, ако има некоја блискост.

Сепак, само затоа што луѓето не се бакнуваат едни со други за да се поздрават, не значи дека Канаѓаните се ладни и далечни. Спротивно на тоа: тие секогаш се прелеваат со nessубезност, подготвеност да помогнат и насмевка на лицето.

Слика | Пиксабеј

Точност во состаноците

Канадски обичај е да се биде крајно точен на работни состаноци и лични состаноци. Всушност, да задоцниш две или три минути може да се смета за недостаток на точност.Затоа, препорачливо е да пристигнете неколку минути пред договореното време.

Орден

Канаѓаните се карактеризираат со тоа што се многу уредени и со своите добри манири. Никогаш нема да ги видите како се прикрадуваат во редица или во метрото и трпеливо чекаат да им дојде редот, во ред, чекаат да бидат присутни при купување или кога ќе побараат услуга.

Rượu

Во Канада не можете да пиете алкохол на јавни места како паркови или плажи и за да можете да го пиете во барови или ресторани потребно е да се претстават две лични карти за да се докаже возраста на полнолетството, што во зависност од покраината е старо 18 или 19 години , на пример во Британска Колумбија.

Слика | Пиксабеј

Совети

Иако не е задолжително, во Канада вообичаено е да се остави бакшиш кога се плаќа сметката во ресторан. Износот е обично 15% од износот, иако во зависност од квалитетот на добиената услуга може да биде поголем. Сепак, за големи групи, бакшишот е задолжителен. Во други услуги, како што се фризери или такси, исто така, вообичаено е да се дава бакшиш.

Пушењето

Во Канада, пушењето не е дозволено на затворени јавни места, па дури и на неколку метри оддалеченост од кој било влез во зграда.

Спорт

Canadaвездените спортови во Канада се хокеј на мраз, иако сноубордот или скијањето се исто така два спора што се практикуваат многу. Другите спортови како што се фудбалот и тенисот стануваат многу популарни активности.

Чевли

Во Канада е вообичаено да се соблекуваат чевлите кога влегувате во која било куќа. Ова помага да се задржи внатрешноста чиста и да не се прави бучава ако соседите живеат на приземјето. На почетокот може да изгледа чудно, бидејќи секогаш мора да имате влечки дома, но со текот на времето се навикнувате.

животната средина

Говорејќи за спортот, Канаѓаните обожаваат да го играат на отворено, па затоа многу се грижат за одржување на животната средина со рециклирање на целиот отпад. Тие се многу свесни за заштита на животната средина и затоа секогаш го одделуваат ѓубрето во органски отпад, пластика, хартија, картон и метали.

Свечености

Во Канада, најтипичните прослави се Денот на Канада, кога земјата е облечена во бело-црвено и се одржуваат бројни фестивали на музика и огномет, и Денот на благодарноста, кој, за разлика од САД, се слави на првиот октомври. Божиќ е исто така уште еден многу важен датум на календарот што се слави со ентузијазам во земјата.

Шпагети

храна

Во Канада, луѓето имаат тенденција да јадат рано. Тие обично појадуваат во 7 наутро, ручаат напладне и вечераат околу 17.30 или 18 часот.

Како куриозитет, крофните или крофните се едни од омилените десерти на Канаѓаните. Ги земаат на сите видови начини: ладно, топло, исполнето со кремови и џемови ... Најпознати се оние на Тим Хортонс.

Отворен ум

Канаѓаните се многу пријателски расположени луѓе кои се отворени за други култури и чувствителност. Тоа е инклузивна и почитувана земја, како и земја посветена на родова еднаквост.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*