Германски обичаи

Германски обичаи

Секој пат кога патуваме во некоја земја треба да направиме збирка обичаи и традиции да знаат малку за тоа како се таму. Иако е точно дека во Европа културите се слични и нема толку многу разлика како во азиските области, на пример, во секоја земја тие имаат свои обичаи што треба да знаеме да ги прилагодиме на начинот на живот.

на обичаи на Германија тие се лесни за разбирање и препознавање. Всушност, тие се слични на оние на другите европски земји, иако културно се разликуваат од другите земји, особено од јужните земји, каде што луѓето се поотворени и постои друг начин на изразување на работите.

Празници во Германија

Во Германија сакаат забави, ова е повеќе од докажано. Тие имаат забави за егзалтација на пиво, вино или јаболка. Треба само да ги бараме забавите на кои сакаме да одиме, а кои се слават особено кога времето е добро. Овие забави имаат тенденција да бидат насочени кон големи собири, бидејќи е тоа што ги сакаат Германците седат со пријателите и семејството и споделуваат хранаи моменти заедно. Додека во други земји има забави повеќе насочени кон танцот, во Германија тие се фокусираат на големи собири за разговор, јадење и пиење.

Покани дома

Ако одиме како туристи во Германија, тоа тешко може да ни се случи, но никогаш не знаете, па затоа е подобро да бидете предупредени. Безобразно е да се појавиш во нечија куќа непоканета, како и каде било. Но, Германците исто така се многу alousубоморни на нивниот приватен и семеен живот, затоа мора да бидете тактични во овој поглед. Тие немаат толку отворена култура како што можеме да имаме во Шпанија, каде е почесто да се врати дома и да остане само да јаде. Во оваа земја треба да бидете поканети и исто така е грубо да се појавувате со ништо. Мора донесе нешто, детал како шише вино или ужинка како подарок за поканување.

Кога станува збор за јадење надвор

Изненадувачки е колку добро се третираат животните во Германија. Првиот пат кога отидовме со домашно милениче, бевме изненадени што можевме да влеземе со него во сите простории, вклучувајќи ги и рестораните. Но, тие исто така ставија сад со вода на кучето без да прашаат. Тие имаат култура на грижа за животните, многу поразлична од онаа во нашата земја, но ако сакаме да го земеме миленичето, во него мора да бидат сите хартии во ред и микрочипот. Од друга страна, во рестораните бакшишот обично е вклучен во сметката, иако во повеќето места тоа е вообичаено за келнерите, чистачите во хотелите или секој што врши услуга. Тие имаат еден одлична култура на бакшиш, нешто што мора да го земеме предвид, бидејќи во нашата земја тоа не е толку вообичаено. На ист начин, во Германија мора да кажете нешто ако не ви се допаѓа услугата или храната од која било причина. Тие имаат многу професионален поглед на бизнисот и секогаш сакаат да ги задоволуваат своите клиенти.

Лична нега

Ова е местото каде што треба да бидеме највнимателни ако доаѓаме од поотворена култура, така да се каже. Во Шпанија вообичаено е да се гушкате, да давате два бакнежи, да зборувате гласно и да се смеете гласно на кое било место. Ако патуваме на места како Англија или Германија, ќе видиме дека начинот на однесување е многу порезервиран генерално. Луѓето често зборуваат тивко на јавниот превоз и не се толку блиски кога станува збор за работа со други луѓе. Кога некој ќе ни се претстави, тие се ракуваат и можеби е бакнеж, но само еден. Во Шпанија обично има двајца, но овде не се прави така и обично е точка каде што се збунуваме од навика. Тие, исто така, не се доволно блиски за да примат прегратки или тапчиња на грбот. Theубезно нешто што треба да се направи е секогаш да се ракувате и да се претставите.

Октоберфест

Октоберфест

Ако постои забава што не можеме да ја пропуштиме и тоа ги премина границите е Октоберфест. Првично се слави во Минхен, но сигурно е можно да се ужива и во други градови. На овој фестивал вообичаено е секој да носи традиционална носија, што може да се најде во продавниците низ градовите. Има неколку дена во кои луѓето јадат традиционални јадења и особено уживаат во вкусните германски пива во големи простории со маси за собирање на пријателите и семејството. Ако сте во Германија за време на прославата на овој настан, не заборавајте да се облечете во традиционална облека за да уживате во вкусна типична германска храна и пиво од најдобрата класа.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*