Обичаи на Пиура

Јунза во Пиура

Пиура е една од најценетите дестинации во рамките на Перу, сместен во најсеверниот дел на земјата во однос на крајбрежјето, ова е практично најголемиот шарм што го поседува пред очите на туристите. И покрај ова, да не заборавиме дека постојат и други видови детали кои би требало да се вреднуваат во овој поглед, како што се обичаите што се случуваат во секојдневниот живот на Пиурантите, за што ќе се погрижиме во оваа пригода.

Да почнеме со гледање на будалата, на типичен танц на провинцијата Моропон во Пиура, што пак, има големо влијание од типот на Цигани, затоа што е роден во колонијалното време, а освен тоа, главно се користат кајонот и гитарата како инструменти што му даваат ритам.

Што се однесува до свеченоста, најистакнатото нешто на оваа тема е Потекло на кралевите, што се слави од 6 јануари во областа Катакаос, каде што среде целата боја е изведена посетата на магите пред бебето Исус.

Меѓу другите видови на свечености, да видиме на 20 февруари Јунс партија во заливот Сан Педро, каде се одржуваат забавни натпревари помеѓу зелените и црвените страни, освен возења со плови и други празнични настани.

Вреди да се спомене и случајот со рогач, вкусен аперитив направен од плод на рогач. Во Пиура се смета и како напивка за продолжување на животот.

Фото: Агенда на Сечурана

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*