Јапонски обичаи

Јапонија Тоа е мојата омилена дестинација, би можела да го кажам своето место во светот зад мојата родна земја. Ја сакам Јапонија толку многу што последните три години сум на одмор. Патувањето толку често ми овозможи да стапам во контакт со своите луѓе, да се дружам, да гледам тешки места за турист или едноставно да се релаксирам и да уживам повеќе таму. И, се разбира, тоа исто така ми овозможи да знам подобро нивните обичаи.

Секоја култура е свет и вистината е дека ги има многу јапонски обичаи кои во очите на еден западник се барем чудни. Размислувате да направите патување до земјата на изгрејсонцето? Дали сакате манга и аниме и дали сте се заубиле во оваа земја и нејзините луѓе? Тогаш овој напис е за вас:

Јапонски обичаи

Јапонското општество е сè друго освен опуштено. Додека од нашиот дел од светот брзо се запознаваме, повеќе имаме физички контакт, паѓаме кај пријателка без многу враќање и такво нешто, Јапонците се многу различни и социјалната хиерархија не се заборава лесно.

Јапонскиот јазик има многу исклучително polубезни верзии и тие, особено глаголските конјугации, се користат кога соговорникот зазема повисока позиција од нашата, е постар или едноставно не е познат. Како турист нема обврска да го знаете сето ова, но вашето знаење, ако останете подолго, е ценето. Етикетата е нешто поцврста отколку во остатокот од светот:

  • картичките за лични информации секогаш се разменуваат со двете раце.
  • круга за пиење се плаќа по еден за секој член на групата што пие.
  • воопшто, највисоко рангираното лице во групата седи најдалеку од излезот и оние што го следат близу до него. Ако сте нови или немате важна позиција, мора да седите во близина на вратата.
  • пијалокот на другиот секогаш се служи пред нашиот.
  • јуфките се шиткаат без драма. Бучава и прскање? Во право си.
  • Се вели дека кампаи во моментот на наздравување.
  • Се вели дека итааикимасу со раце заедно пред јадење. Еден вид „добар апетит“.
  • Се вели дека гочисо самадешита, после јадење.

Во основа знаејќи ги овие обичаи, можете да излезете да пиете со јапонски без проблем. Секако, ќе мора да се навикнете на тоа дека тие пијат навистина многу, главно пиво, и пушат исто толку. Нема забрана за пушење во затворено во бар или ресторан така најмногу местото ќе има посебна област за пушачи. Најмногу, во мали решетки или изакајас, како што се нарекуваат, тоа е невозможно, па ако не сте пушач ... добро, можете да го трпите.

La врска Senpai-kohai Тука е исто така длабоко вкоренет обичај, иако се забележува, на пример, во Кореја. Тоа е врска помеѓу постара личност и помлада личност но разликата не мора да биде бездна, може да биде само неколку години. Да се ​​биде постар е нешто многу ценето во Јапонија затоа што ја означува точно хиерархијата и веќе знаеме колку е важно тука.

Се јавува на училиште и на работа и го означува степенот на одговорност што ја има или извршените задачи. Сенпаи е пример за улога заради својот kohai и иако има средновековно и воено потекло, сепак е нешто многу присутно во современото јапонско граѓанско општество.

Во рамките на оваа линија можеме да го вклучиме навика да се извинувам. Тука луѓето не даваат многу објаснувања, но прво се извинуваат со лак чиј степен на наклон ќе го означи интензитетот на нашето извинување. Дали е благ, дали е присилен, дали се чувствува, дали е срамен? Изговори постојат и може да завршат да бидат наведени, причините зошто доцневте на работа или не завршивте некоја задача, но прво она што вреди е да се извините.

Меѓу обичаите во затворените простории најтипично е соблечете ги чевлите за да избегнете валкање на подот. Секогаш има влечки, дури и за гости. А има и посебни влечки за бања. Ако одите во хотел, секогаш ќе видите дека паровите се различни. И ако изнајмите стан, ќе видите дека има влечки да излезат на балкон, на пример.

Јапонски обичај што го обожавам е оној од кој продавница во А. комбинира или продавница за врски (Семејство Март, Лосон, 7 единаесет). Тие се мини-маркети расфрлани низ целата земја, насекаде, некои се отворени цела ноќ, продавајќи малку од сè: готова храна, сладолед, списанија, пијалоци, чорапи, вратоврски, кошули, ножици, приклучоци, полначи и вечна итн. . Тие се фантастични. Ако купите храна во нив, на пример, по шест попладне цените се намалуваат.

Ако имате доволно среќа да започнете разговор со Јапонец, понекогаш тие се асоцијални, но во реалноста тоа е затоа што многу од нив не зборуваат доволно англиски за да разговараат или да се чувствуваат засрамени од своите тешкотии, ќе видите како прават гестови што не ги знаете. На пример, за да негирате нешто што тие ги прекрстуваат рацете, направете Х пред вас. И ако дадат ОК за нешто наместо нашите класични и популарни палци, тие се приклучуваат на палецот со индексот, на стар начин.

Alsoе го видите и тоа Јапонците немаат проблем да заспијат насекадеи, особено во возот или метрото. Заспиваат, се превиткуваат, ја ставаат главата на вашето рамо и животот продолжува. Тие се уморни од работа и понекогаш живеат толку далеку од своите работни места, што се откажуваат за неколку минути.

Y кои ваши обичаи треба да ги игнорирате во Јапонија? Па, интересно е ... Дува нос на јавно место не се гледа добро. Понекогаш не може да се помогне, но забележете дека нема да видите многу луѓе што го прават тоа. Ниту тоа не се гледа добро јадете и одете по улицата во исто време. Купувам бонбони и ја јадам додека одам, купувам Кока Кола и ја пијам додека чекам автобус, но во Јапонија овие обичаи не се гледаат добро.

Тие се сметаат за малку груби. Сладолед е добар, но не и сендвич. Ако купите нешто во продавница, тогаш го јадете дома или околу продавницата или во секторот каде што гледате дека има луѓе што пијат, јадат и пушат. Не можете да го направите дури и многу близу до вратата! Ова го велам затоа што нежно ме извадија од таму повеќе од еднаш ...

И, конечно, Јапонија е земја во која не оставате бакшиш. Еден трошок помалку за туристот што е многу добро примен.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*