Празници со куче

Слика | Пиксабеј

За многу луѓе, нивните миленици и патувањето се две страсти меѓу кои е многу тешко да се изберат. Во минатото, при организирање на одмор, немаше друг избор освен да го оставите животното под грижа на доверлива личност или да го одведете во специјализиран центар во кој присуствуваа професионалци за време на отсуството.

Сепак, за среќа времињата се променија и се повеќе места овозможуваат да се оди на одмор без да се откажеме од друштвото на нашите четириножни пријатели.

Постојат многу опции за да можете да уживате во вистински одмор со вашето куче. Пред патувањето, ќе треба да се направат низа подготовки во врска со ова. Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за да патувате со вашето домашно милениче!

Посета на ветеринар

Пред да започнете со патувањето, посетете го вашиот ветеринар на преглед и тој да препорача кои вакцини се неопходни во зависност од тоа каде ќе ги поминете празниците со вашето куче.

Подгответе го куферот на вашето домашно милениче

Исто како што го спакувате куферот, и вашето домашно милениче треба да го има својот багаж за празниците. Таа мора да вклучува:

 • Вашиот шампон, четка и крпа.
 • Неговата јака и поводник. Во случај и муцката да е неопходна.
 • Твојот мислам.
 • Слатка вода за патување.
 • Мрежа за одвојување ако патувањето е со автомобил.
 • Времен со прицврстување на безбедносниот ремен.
 • Носач или патна торба во случај на мали кучиња.
 • Чанти за собирање на измет.
 • Неговото омилено ќебе и играчки.
 • Иако без сомнение, најважна е вашата документација за да можете да патувате со неа без проблеми.

Слика | Пиксабеј

Документација на празници со куче

 • Евиденција за вакцинација: вакцините мора да бидат ажурирани.
 • Пасош: Од 2004 година миленичињата што се движат во рамките на ЕУ имаат потреба од европски пасош за животни придружнициАко вашето куче го нема, можете да го побарате во канцеларијата на ветеринар откако ќе се идентификувате со чипот.
 • Пред патувањето, особено ако е во странство, погодно е да се знае дали има законски ограничувања во таа земја, така што ќе можете да го носите вашето домашно милениче со вас.

Преместување на вашето домашно милениче

 • Јавен превоз: многу компании за автобуси или возови им овозможуваат на корисниците да патуваат со своите миленици. Проверете ја политиката на компанијата во врска со патувањето со животни.
 • Патување со автомобил: За да избегнете вртоглавица, подобро е да не го храните непосредно пред да одите на патување и секогаш да го одржувате хидриран. Покрај тоа, кога патувате со автомобил, секогаш треба да одите на задното седиште со одобрен систем за задржување на домашни миленици или во носач на земја.
 • Авионски патувања: има компании кои прифаќаат домашни миленици, но треба да бидете свесни дека некои имаат ограничувања. Најчесто е дека мора да патувате во носачот на авионот во вашиот носач ако миленичето тежи повеќе од 6 килограми.

Хотели погодни за миленичиња

За среќа, работите се менуваат и многу хотели веќе нудат можност миленичињата и сопствениците да можат да спијат во иста просторија. Постојат некои хотели кои дури нудат специфични услуги за нашите кучиња: од кревети со ќебиња до гурмански менија или сесии за убавина. За време на резервацијата, погодно е да се разгледаат условите, бидејќи тие имаат тенденција да варираат дури и во истиот ланец хотели.

Слика | Пиксабеј

Плажи за кучиња

Иако во зима пристапот до плажите е бесплатен на целиот шпански брег, со доаѓањето на летото сè се менува. Иако има се повеќе градови кои ограничуваат некои области на плажата, така што кучињата можат да ги користат, постојат и области каде нивниот пристап е целосно забранет. Ова е случај со Андалузија, која во 2015 година забрани присуство на домашни животни на сите нејзини плажи, дури и на оние што им беа овозможени. Од оваа причина, препорачливо е да дознаете пред да ги направите овие прошетки на плажа со кучињата бидејќи казните може да се движат од сто до три илјади евра.

Во Каталонија и Тарагона и Герона имаат плажи кои им дозволуваат на кучињата. Во Барселона, собрани се повеќе од 16.000 потписи за да се побара од градскиот совет да адаптира област за кучиња на плажа во градот поради недостиг на овластени области.

Во Леванте можеме да најдеме плажа погодна за кучиња во секоја провинција. Во Кастелон се наоѓа плажата Аигуаолива, во Винарос (пријатно заливче со камења), во Валенсија е плажата Кан (која е прва што е овозможена за влез на животни) и во Аликанте плажата Пунта дел Риу, припаѓа на градот Кампело.

На Канарските острови можеме да најдеме две плажи чии регулативи дозволуваат влез на кучиња. Од една страна, плажата Кабезо во Тенерифе и од друга плажата Бокабаранко во Лас Палмас де Гран Канарија.

Во архипелагот Балеар има и место за кучиња на плажа. Во Мајорка најблиску до Палма е Карнаџ, на 5 км од главниот град. Во Менорка можете да ја најдете Кала Фустам, на југо-запад од островот и на Ибица, Санта Еулалија е многу популарна.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*